המלך דיוויד, זה שלא תכירו

בשקט בשקט הפך בשבת חלוץ נבחרת צפון אירלנד דייויד הילי לכובש המצטיין בכל הזמנים של מוקדמות אליפות אירופה עם 13 שערים. זה כנראה לא יעזור לנבחרתו להעפיל ליורו הקרוב

יום שני 19 נובמבר 2007
רועי רובۙנשטיין

תודו שהשם דיוויד הילי, לא מתגלגל לכם על הלשון מידי פעם כשאתם מדברים על כדורגל. לצערו בקיץ הבא בזמן שכולנו נהייה מרותקים למסך ונצפה במסירות של כריסטיאנו רונאלדו ובשערים של תיירי הנרי במסגרת משחקי יורו 2008 , גם הילי קרוב לוודאי יתמקם על איזו ספה בביתו בצפון אירלנד ויביט על המשחקים עם כוס תה חם. 

רק עכברי הסטטיסטיקה אולי יידעו לספר אודותיו, ויהיו מאוכזבים שלא נראה אותו בשוויץ ואוסטריה. שכן החל משבת הילי הפך להיות הכובש המצטיין בכל הזӞנים במסגרת מוקדמות אליפות אירופה לאחר שהרשית בפעם ה-13 לזכות נבחרתו  בניצחונה 1:2 על דנמרק ובכך חלף על פני מי שהחזיק בתואר עד עתה, דאבור סוקר הקרואטי,  שכבש 12 פעמיים במדי נבחרתו במוקדמות יורו 96.

הילי (28) נולד בקילילה כפר קטן השוכן במרӛז צפון אירלנד ובו כולם מכירים את כולם. כמו הרבה מקומות קטנים אחרים גם בקילילה רבים  חובקים חלומות קטנים שבבסיסם עומד רצון  אחד משותף, לצאת החוצה אל העולם הגדול. כמו רבים אחרים בכפר גם הילי הקטן חלם לצאת מהבית וכמו כל ילד צפון אירי חלומותיו נדדו Ӑיך לא למחוזות האולד טראפורד שם כיכב בשנות השישים האליל הגדול ביותר שצמח בחלקה הצפוני של אירלנד, ג'ורג' בסט.

את ילדותו העביר בין כתלי בית הספר המקומי בכפר למגרש הכדורגל שם הפגין טאץ' ייחודי ליד השער. בנעוריו החל לשחק באופן לא מקצועני בקבוצת הӠוער של המקומית של ליסבורן ובגיל 18 עבר לאקדמיית הכדורגל של דן פטריק . במהלך אחד הביקורים הדחופים של הסקאוטים של מנצ'סטר יונייטד באי צד הילי את עיניהם והם העניקו לו חוזה בו במקום. הילד שחלם ללכת בעקבותיו של ג'ורג'י בסט נחת בתיאטרון החלומות, בהמשך הוא ילמד שבכדי להגשים חלום צריך סבלנות.

קשה לתאר את התקופה הקצרה שלו תחת שרביטו של סר אלכס פרגוסון כהצלחה, שלוש הופעות כמחליף ובעיקר מנקה הנעליים של כוכבי השדים האדומים הם אולי משהו שכל אחד מאיתנו היה מכניס לקורות חייו, אך הילי חלם על משהו קצת יותר גדול.&nbͳp; 

הרצון שלו לשחק הוביל אותו למסע מפרך בין לא פחות משלוש קבוצות מליגת המשנה. הוא מיעט להבקיע במדי פורט וייל פרח בעונתו השלישית בפרסטון ואפילו היה הכובש המצטיין בלידס. אך לא היו אלה מסעותיו בין קבוצות ליגת המשנה שהכנו לו את אהדת הקהל בווۙנדסור פארק מגרשה הביתי של צפון אירלנד  אלא רגע אחד מתוק בקריירה הבינלאומית שלו ששינה את מעמדו במולדתו. שער חצי מקרי מול אנגליה במוקדמות מונדיאל 2006 הביא לניצחון צפון אירי על אנגליה והפיכתו לכוכב.

השער ההוא נגד אנגליה היה רק המתאבן עבור הילי שבשנתיים הבאות הצליח להרשים את כל מי שהגיע למשחקי צפון אירלנד וראה אותו מבקיע את אחד מבין 32 השערים שלו. החלוץ החל לפרוח במוקדמות היורו בהם נראה כי הוא אינו יכול לעשות דבר לא נכון. הוא החל אותם עם השלושער הראשון של שחקן צפון אירי מאז ג'ורג' בסט כשניצח לבדߕ את ספרד בספטמבר אשתקד, המשיך עם שער נוסף מול לטביה ונכנס לספרי ההיסטוריה המקומיים כשהפך לשחקן הראשון אי פעם פעמיים בקמפיין אחד שלושה שערים למשחק עם שלישייה מול ליכטנשטיין הצנועה. אליהם הוסיף הילי צמד נגד שבדיה, שער באיסלנד ועוד צמד מול ליכטנשטיין בכדי להӒיע למשחק אמש עם 12 שערים בדיוק כמו סוקר הקרואטי.

היכולת המצוינת שלו במדי הנבחרת במהלך השנה החולפת כמובן שלא נעלמה מעיני מאמנו בנבחרת לורי סאנצ'ז שמיהר להחתימו גם בקבוצתו פולהאם מהפרמיירליג על חוזה לארבע שנים. 

"אני משחק עבוӨ הקהל שפעם הייתי חלק ממנו", אמר השבוע הילי לעיתונאי מקומי ששאל אותו האם הוא חושב על לשבור את שיאו של סוקר, אמש הקהל בצפון אירלנד עשה לו כבוד מלכים לאחר שכבש את שער הניצחון של הצפון אירים. זה אולי לא יספיק כאמור בכדי להעפיל ליורו הקרוב, אבל גרם לנו ולӢוד הרבה אנשים להרים את הראש ולזכור את השם, דייויד הילי, אולי בכל זאת יום אחד הוא יחזור לאולד טראפורד כמנצח?  

תגובות

5

טלספורט בפייסבוק