כל מה שבאמת חשוב לדעת

כולם מכירים את הסגלים וכולם יודעים מי טובה יותר ומי פחות. אז לכבוד פתיחת עונת 2007/8 ריכזנו עבורכם כמה נתונים מרתקים ועוד הזדמנות כמעט בלתי חוזרת לאחד ממאמני ליגת העל

שבת 18 אוגוסט 2007
מערכת TELESPORT

אחרי שבמשך שבועיים סיפרנו לכם בכל יום על אחת מקבוצות ליגת העל, אחרי שלמדנו מי אנשי המפתח וסיפרנו קצת על ההיסטוריה, הגיעה העת להתחיל לשחק.

אך ממש לפני שריקת הפתיחה ריכזנו עבורכם כמה נתונים מרתקים שכדאי לכל חובב כדורגל לדעת ולסיום עוד נתון נדיר שכדאי לאחד המאמנים הותיקים בישראל להפנים. קראו והשכילו: 

יצחק שום מאמנה של בית"ר ירושלים לא זכה מעולם באליפות בישראל כמאמן. שום גם לא זכה מעולם להניף את גביע המדינה, אם כי אימן עד אמצע העונה שעברה את הפועל תל אביב שזכתה בגביע. 

מכבי ת"א היא הקבוצה היחידה שלעולם לא ירדה לליגה השנייה ולמען האמת גם לא היתה ממש קרובה לכך... אולי העונה?

אבי נמני הוא השחקן הוותיק ביותר בליגת העל. נמני ערך את הופעת הבכורה במאי 1990. יוסי אבוקסיס ורפי כהן ששיחקו בעונה שעברה היו שחקני הליגה היחידים ששיחקו גם בעונה שעברה וגם בשנות השמונים של המאה הקודמת. ואולי אבוקסיס עוד יחזור?

מכבי נתניה ה זכתה באליפות בשנת 1983 ומאז לא זכתה אף קבוצה שלא מתל אביב, חיפה וירושלים באליפות המדינה

הפועל ת"א היא הקבוצה האחרונה בליגת העל שזכתה בדאבל. היה זה בשנת 2000. מאז רק מכבי חיפה התקרבה לדאבל, לפני 5 שנים, אולם הפסידה בקרב פנדלים בלתי נשכח (במיוחד לג'ובאני רוסו) למכבי תל אביב.

הפועל קרית שמונה תופיע לראשונה בתולדותיה בליגת העל. הקבוצות האחרונות שהעפילו לליגת העל לראשונה בהיסטוריה (הפועל נצרת עילית ובני סכנין) רשמו הצלחות ושרדו לפחות עונה. הקבוצה האחרונה שהעפילה לליגה הראשונה לראשונה בהיסטוריה ונשרה מיד לליגה השנייה היתה הפועל אשקלון בעונת 1997/8.

למרות שמכבי פתח תקוה הפעילה לליגה הראשונה מיד לאחר קום המדינה ולמרות שנמנית כמעט דרך קבע בליגה הראשונה, היא לא זכתה מעולם באליפות

הפועל כפר סבא זכתה באליפות בשנת 1982 ועונה לאחר מכן ירדה ליגה. הפועל תל אביב חיקתה אותה בשנת 1989, אולם הפועל תל אביב פתחה את העונה במינוס 6 נקודות כשכמעט כל השחקנים מורחקים לשליש עונה עקב עבירות תקנון.

מאמן מכבי הרצליה פרדי דוד הוא אחד משני מאמני הליגה, יחד עם ניצן שירזי שלא שיחק מעולם בליגת העל. מבין המאמנים הבכירים בישראל גם אברהם גרנט ואלי גוטמן לא שיחקו בליגה הראשונה, אך הם כבר לא מאמנים בארץ הקודש. אגב, גם אייל לחמן לא שיחק בליגת העל, אבל העונה הוא ינסה מזלו בהפועל עכו.

ראובן עטר, רוני לוי ואלון חזן הם שלושת המאמנים שמאמנים בקבוצות בהם שיחקו בעבר. שאר מאמני הליגה מעולם לא שיחקו בקבוצות בהם אימנו.

מכבי חיפה זכתה בעשר אליפויות בטווח של 22 שנה, 2006-1984, הישג שיא של קבוצה ישראלית.

ולסיום פרט נדיר: ליוסי מזרחי תינתן העונה הזדמנות שלא חוזרת לעיתים קרובות. אם מזרחי יזכה באליפות הוא יהיה המאמן השני בהיסטוריה שזוכה פעמיים ברציפות באליפות בשתי קבוצות שונות. מכיוון שבדרך כלל מאמן שזוכה באליפות נשאר בקבוצה, הרי שהזדמנות שכזו לא מתרחשת לעיתים קרובות. האחרון שזכה להזדמנות היה אלי כהן לפני עשר שנים  כשזכה עם בית"ר ירושלים בתואר בעונת 1996/7, עבר להפועל תל אביב, אך הפסיד את האליפות בגלל "בעיה בשרוכים" של איתן טייב. 

ומי היחד שהצלליח במשימה? דוד שוויצר זכה בשנת 1970 באליפות עם מכבי תל אביב ועונה מאוחר יותר עם מכבי נתניה.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק