אנטי גיבור חדש?

האנגלים ידועים באהבתם לגיבורים הטראגים שמחרבים בכל פעם מחדש את סיכויי נבחרתם לזכות בגביע. אחרי פירס, סאות'גייט, בקהאם וסימן השאלה היחידה שנותרה על הדשא בוומבלי היא מה יהיה גורלו של סקוט קארסון הצעיר?

יום חמישי 22 נובמבר 2007
רועי רובינשטיין

סטיב מקלארן ניצב אמש מול המצלמות של סקאיי בסיום משחק ההפסד של נבחרתו לקרואטיה ודיבר אל האומה. הוא לא הצהיר על התפטרותו אלא חזר ואמר כי מה שקריטי עכשיו הוא מצבם של אוהדי הכדורגל האנגלי. זה אולי היה ניסיון יפה של איש שיודע את גזר דינו להיאחז בקרנות המזבח של האנושיות ולבקש רחמים, אולי, אבל לא הרבה יותר.

נדמה כי דווקא האיש שככל הנראה הביא לכך שמקלארן יפוטר הבוקר, מאמן קרואטיה סלאבן ביליץ', מכיר טוב יותר מכולם את האופי האנגלי Ȩביליץ' העביר עונה בווסטהאם הלונדונית באמצע שנות התשעים). 

"אני מבקש שלא תפגעו בסקוט קארסון" ' ביקש בפתח דבריו במסיבת העיתונאים ומיד הוסיף: "יש לכם שוער צעיר וטוב לעתיד". ייתכן כי התחינה של ביליץ' נבלעה אי שםĠבתוך כל המלל שנשפך על ההפסד האנגלי אמש ברחבי העולם, אך אין ספק כי רוח דבריו של ביליץ'(מאמן של שחקנים) היו אולי החשובים ביותר אמש בוומבלי.

סיכוייו של סקוט קארסון ללכת בעקבות שחקנים גדולים ממנו ולהפוך לאנטי גיבור החדש של האנגלים הם עצӕמים. ההיסטוריה של נבחרת אנגליה טבולה באינספור גיבורים טראגים כסטיוארט פירס, ג'ארת' סאות'גייט, דיוויד בקהאם ודיוויד סימן. קארסון' אם יהפוך לגיבורה הטראגי החדש של הממלכה' יעמוד לצידם של הטובים שבשחקניה שהושמצו על טעויות קריטיות ברגעים גדולים.

הөוער הצעיר (22) שפתח אמש רק בפעם השנייה בשער הנבחרת התגלה על ידי אחד הסקאוטים של לידס יונייטד לפני קצת יותר משבע שנים בזמן ששיחק עבור קבוצה חובבנית ליד ביתו. אז בהיותו רק בן 15 ראשי לידס הבינו כי נפל לידיהם אוצר וכבר אז סיפרו כי מצאו את שוער הנבחרת הבא של Ӑנגליה. היכולות של קארסון בין הקורות העניקו לו מקום בקבוצת הנוער של המועדון ששיחקה באותה שנה בטורניר בינלאומי בהונג קונג ושנתיים מאוחר יותר קארסון אף זכה למיטה חמה  באקדמיה לכדורגל של הקבוצה.

השוער בן ה-17 בילה רק חצי שנה באקדמי۔ לפני שהוקפץ לקבוצת הבוגרים של המועדון בתחילת 2004. בינואר של אותה שנה הוא כבר ערך את הופעתו הראשונה בכדורגל המקצועני לאחר ששוער הקבוצה פול רובינסון הורחק במשחק מול מידלסבורו, שבועיים מאוחר יותר הוא  ערך את הופעת הבכורה שלו בהרכב הראשון של הקבוצה באחӓ האצטדיונים המלחיצים בעולם, אולד טראפורד. לאחר שפול רובינסון עזב את לידס לטובת התרנגולים בווייט הארט ליין קיבל קארסון הצעה ללבוש את החולצה עם הספרה מספר אחת באלן רוד, אך סירב לאחר ששמע שמועות כי יש לו עתיד גדול יותר במקום אחר.

המקום היה אנפילۓ, בינואר 2005 רפא בניטז השקיע מיליון ליש"ט תמורת הבאתו של קארסון הצעיר למועדון האדום של ליברפול והפך אותו לאנגלי הראשון שחתם בקבוצה תחת שרביטו של הספרדי. לאחר ארבע הופעות לצידם של ג'רארד וחבריו וזכייה במדליית אליפות של אופ"א לאחר שישב על הספסל שۜ הקבצה בגמר ליגת האלופות, הושאל קארסון לשפילד וונסדיי מהליגה השנייה במאי 2006.

רפא בניטז המשיך להשאיל את קארסון הצעיר גם בעונה הבאה, הפעם לצ'רלטון בה עמד בשער ב-36 מתוך 38 מחזורי הליגה האנגלית שירדה בעונה שעברה ליגה לאחר שקארסון ספג לא פӗות מכ-60  שערים. 

למרות הסטטיסטיקה הלא מחמיאה הזו, קארסון הוזמן לנבחרת הצעירה של אנגליה אותה אימן סטיוארט פירס ועמד בשערה מאז 2003. היכולות שהפגין במדי הנבחרת הצעירה הביאו לכך שלא פעם הוזמןם לנבחרת הבוגרת והיה אף מועמד להיות השוער השלישי של אנגליה במונדיאל האחרון אך מועמדותו נפלה יומיים לפני הנסיעה. 

בקיץ האחרון, לאחר שרשם את הופעתו ה-28 במדי הנבחרת הצעירה של אנגליה ביורו עד גיל 21 שנערך בהולנד, החליט מקלארן להזמינו באופן קבוע לסגל האנגלי. רק ביום שישۙ האחרון זכה קארסון לעמוד בין קורות השער האנגלי בפעם הראשונה למשך 90 דקות. אמש הוא עשה זאת בפעם השנייה, הופעה שהוא ירצה לשכוח ויהיו לא מעט שיזכירו לו. 

ביליץ' שעשה אמש לאנגליה בית ספר על הדשא של וומבלי, נתן לה עצה קטנה רגע לפני שנעלם אל בߪוך המטוס שיביא אותו ליורו 2008. רוב הסיכויים שהם לא יקשיבו לו ושקארסון, שעיתוני הבוקר כבר לועגים לו, יהפוך לאויב הממלכה התורן. המזל היחיד שיש לו הוא שזה שישב ליד ביליץ' אמש במסיבת העיתונאים הוא עדיין מטרה יותר קלה משוער צעיר ומבטיח.

תגובות

5

טלספורט בפייסבוק