ווינר אמיתי בקטלוניה

בזמן שרוב חבריו הידרדרו לפשע, הלך תיירי הנרי לכדורגל ומאז המפגש עם ארסן ונגר נהנים הצרפתים מכוכב ענק. בין שבעת התארים עם ארסנל ושלל התארים האישיים, הכירו את מי שהוא קודם כל אדם

שבת 25 אוגוסט 2007
מתן שמי

הילד משכונת מצוקה בפריז גדל להיות אחד השחקנים החכמים ביותר בעולם. תיירי הנרי, סמלה של ארסנל בעשור האחרון והמבקיע המצטיין בכל הזמנים, נוחת בקבוצת החלומות של פראנק רייקארד.

תיירי "דניאל" הנרי, השחקן המנוסה ביותר ב"רביעיית הקסם", התחיל את דרכו במשפחה ענייה בפריז. בזמן שרוב חבריו הידרדרו לפשע, הצרפתי הצעיר בחר בכדורגל כדרך להצלת חייו. כבר בגיל 6 כישרונו של תיירי בלט, כאשר קבוצה מקומית החליטה להשקיע בכוכב המוכשר ולקחה אותו תחת חסותה.

לאחר כמה שנים בקבוצות קטנות, הגיעה הזדמנות חייו של תיירי. בגיל 13 בלבד, שמעה מונאקו הצרפתית על חלוץ צעיר, ושלחה סקאוט בכדי לעקוב אחרי הכישרון העולה. באותו משחק כבש הנרי שישה שערים בניצחון קבוצתו 0-6, והותיר רושם מצוין על מונאקו, שמיהרה להחתימו ללא מבחנים.

ב"אדומים לבנים" פגש תיירי את האדם שיהפוך למרכזי בחייו ככדורגלן, ארסן ונגר (מאמן מונאקו באותה תקופה). לאחר כמה שנים בקבוצות הנוער, העלה ונגר את תיירי בן ה-17 לקבוצה הבוגרת, בתור קיצוני שמאלי. היכולת במונאקו הייתה פנטסטית, ובמשך 4 שנים תחת ונגר הבקיע הנרי 21 שערים כולל זכייה בתואר האליפות וגביע "הסופר קאפ".

ההצלחה במונאקו השתלמה ל"טיטי" ובגדול. מאמן נבחרת צרפת באותו זמן, איימה ז'קונט, התרשם מאוד מהצרפתי הפנטסטי ובאופן מפתיע זימן את תיירי בן ה-20 לסגל נבחרת צרפת. במונדיאל 1998, חלומו של תיירי התגשם, ומול הקהל הביתי זכתה צרפת בתואר, כשהנרי מסיים כמבקיע המצטיין בנבחרת עם 3 שערים.   

הרומן עם הייבורי

סיפור האהבה בין הנרי לארסן ונגר נמשך גם באנגליה. אחרי עונה מאכזבת ביובנטוס, החליט המאמן הצרפתי לקפוץ על המציאה ולהחתים את החלוץ שגידל במונאקו, בקבוצתו האנגלית. אותו מהלך, התברר כצעד מושלם וכבר בעונתו השנייה ב"תותחנים" זכה תיירי בדאבל היסטורי, ובנוסף קטף את תואר מלכות השערים עם 32 כיבושים.

ההמשך היה חלומי. תיירי זכה עם ארסנל ב-7 תארים, והפך למבקיע הגדול בתולדות הקבוצה, עם 226 שערים. בנוסף לתארים בארסנל, הצליח הנרי לכבוש את לב האוהדים, ולהיות השחקן היחיד שסיים 4 שנים רצופות כמלך השערים בליגה האנגלית.  
 
למען הקהילה

בניגוד לרוב הכוכבים, גם מחוץ לחיי הכדורגל תיירי תורם ועוזר ככל יכולתו. אחד התחומים בהם הנרי לוקח חלק נכבד, הוא המלחמה בגזענות, שנוגעת לליבו במיוחד, בגלל מקרה אישי ומזעזע.

באחד מאימוני נבחרת ספרד, נתפס מאמן הנבחרת לואיס אראגונס, מדרבן את חוזה אנטוניו רייס לקראת משחקה נגד צרפת, כשהוא מכנה את הנרי "חרא שחור".

אותה תקרית חיזקה את דעתו של הנרי להילחם בכל הכוח נגד הגזענות, וביחד עם חברת "נייק" הקים את קמפיין "תקום ותדבר", כשצמיד משולב בצבעים שחור ולבן מסמל את מלחמתם. ההצלחה של הקמפיין העפילה על כל דמיון, ובכל רחבי העולם נמכרו למעלה מ-5 מיליון צמידים.

בנוסף למלחמה בגזענות, הנרי לא שוכח את ילדותו הקשה ומציל מיליוני ילדים עניים בכל העולם, בזכות תרומתו לקרן "אופ"א למען הילדים" (UNICEF). אותה קרן, המקבלת תמיכה רבה מברצלונה, כולל רישום על חולצות הקבוצה, גייסה את תיירי כסמל לקשר החזק בין הכדורגל לילדים. במהלך מונדיאל 2006, השתתף הנרי בשלל פרסומות למען הילדים, ומיליוני אנשים רואים בו דמות לחיקוי.

בית חדש

דבר נוסף המלמד על אישיותו של הנרי, היא סיבת המעבר לברצלונה. במכתב מרגש לאחר עזיבתו, סיפר תיירי את הסיבה האמיתית. "זה עכשיו או לעולם לא בשבילי, ולצערי עכשיו זה הזמן המתאים", התחיל הצרפתי בדבריו. "ארסן ונגר אמר שכרגע הוא לא מתכוון להאריך את חוזהו שמסתיים בעונה הבאה. אני מכבד את החלטתו אבל אני לא אוכל להיות בארסנל ללא ארסן ונגר ודיווד דין (סגן יושב ראש הקבוצה שפוטר). דיווד דין כבר לא כאן ואי אפשר להכחיש שעזיבתו הרסה את הקבוצה".

בנוסף לעזיבת אנגליה, נפרד הנרי גם מאשתו ניקול מרי. הדוגמנית ושחקנית הטלוויזיה שאמרה "אני הרוסה מהפרידה, נשבר לי הלב" , תקבל פיצוי מספק של 10 מיליון ליש"ט, הגירושין היקרים ביותר אי פעם לכדורגלן. 

למרות המעבר הקשה, החלוץ נוחת בבית חדש ומתקבל בזרועות פתוחות. רונאלדיניו הברזילאי, ומנהיגה של ברצלונה בשנים האחרונות, היה גורם משמעותי בהחלטתו של הנרי להגיע לקטלוניה. "הוא אחד מהחלוצים הטובים ביותר בעולם", אמר הברזילאי שבחר את הנרי כשחקן הטוב באירופה ב-2005. "כל שחקן ישמח לשחק איתו, ולדעתי הוא יתאקלם במהירות בליגה הספרדית. אישית אני אוהב לצפות בו משחק, הוא שחקן שתמיד חיבבתי".

ביחד עם רונאלדיניו, אטו ומסי, וללא ארסן ונגר והייבורי, מתחיל תיירי הנרי בן ה-30 עונה חדשה ומרתקת בקבוצה המוכשרת בעולם. יריית הפתיחה, יום ראשון. הקורבן: ראסינג סנטאנדר.

צילומים: רויטרס

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק