הוא לא ידע שהוא כזה

אלוף העולם החדש בריצת 100 מטר טייסון גיי (25) איים לאורך כל השנה האחרונה שהוא יכול להפוך לאדם המהיר בעולם. הערב הוא אמנם לא שבר את שיאו של אספא פאוול, אך גבר על הג'מייקני

יום ראשון 26 אוגוסט 2007
מערכת TELESPORT

לפעמיים נדמה כי אלוף העולם החדש בריצת מאה מטר התכונן כל חייו לרגע הזה, טייסון גיי שזכה הערב במדליית הזהב באליפות לאחר שניצח את גמר 100 המטר באוסאקה בתוצאה של תמיד ידע שיבוא יום והוא יגבור על אספא פאוול. יליד מערב ארה"ב גיי בודאי נהנה מה"בילד אפ" שנעשה לקרב שלו מול פאוול הערב באוסקה וכאמריקני אמיתי  הוא לא רק נענה למשימה אלא צלח אותה מבלי למצמץ. בדיוק כפי שמורי ההתעמלות שלו מהתיכון המקומי לימדו אותו רק לפני קצת פחות מעשור.

אולי יש צדק פואטי בכך שגיי לקח מפאוול את השרביט דווקא בארץ השמש העולה, נכון הג'מייקני עדיין מחזיק בשיא העולם בריצה הכי דרמטית שיש,אך לאולימפיאדת ביייג'ין הוא יגיע כסגנו של גיי, וזה אולי רק מסמל את הבאות.

האמת היא שגיי לא תמיד שאף להיות האיש המהיר בעולם, בזמנו כשרץ בנבחרת מכללת בארטון השתתף לא מעט בתחרויות אתלטיקה  הוא התעלה על פני המתמודדים בריצה למרחק הקצר כשהוא קובע זמן של 10.06 שניות. אך לפני שנתיים בלבד החליט גיי כי ככל הנראה הוא לא יהיה האיש המהיר בעולם והפנה את מירב תשומת ליבו לריצת ה-200 מטר.

באותה שנה הגיע גיי לראשונה בחייו לאליפות העולם באתלטיקה והצליח לתפוס רק את המקום הרביעי בגמר 200 המטר, הישג שהביא לכך שלראשונה בהיסטוריה היו לארה"ב ארבעה אצנים שדורגו בארבעת המקומות הראשונים בגמר. 

שנה אחר כך במהלך מפגש גראנד פרי בשוויץ הפך גיי לאצן השישי במהירותו בהיסטורית ריצת ה-200 מטר כאשר קבע זמן של 19.70 שניות למרבה הפלא הוא הגיע רק במקום השני באותו מרוץ כשהוא מפסיד לבן ארצו חאבייר קרטר שקבע באותו ערב את התוצאה השנייה בטיבה בהיסטורית ריצת ה-200 מטר. 

חודש מאוחר יותר כבר לא היה איש בעולם האתלטיקה שלא יכל לשים לב להתקדמות של גיי כאשר הוא קבע את תוצאת השנה בעולם בריצת 100 מטר, 9.84 שניות כשהוא מסיים שני רק לאספא פאוול שהשווה באותו מרוץ את שיאו 9.77 שניות ולקח מגיי את מלואו אור הזרקורים. 

ההתקדמות של גיי המשיכה לתפוס תאוצה, חודש אחר כך בשטוטגרט גרמניה הצליח גיי להשוות את התוצאה השנייה בטיבה בהיסטוריה בריצת 200 מטר כשעצר את השעון על 19.68 שניות. השמחה על השוות שיאו של פראנק פרדריקס הוכפלה באותו ערב כאשר במהלך ניתוח המרוץ גילו גיי ומאמנו כי באותו ערב גיי הצליח לשבור את זמנו של אצן 200 הגדול בהיסטוריה מייקל ג'ונסון כאשר הצליח לרוץ במהירות יותר גבוה ממנו בקטעי העיקול של מסלול הריצה בשטוטגרט.

בסוף 2006 גיי כבר היה מדורג שני בשני המקצים המהירים בעולם האתלטיקה ועם פריצת 2007 החליט גיי להפוך לאדם המהיר בעולם. שיאו של פאוול ניצב מולו כל הזמן ובמאי האחרון הצליח לחצות את גבול השיא כשעצר את השעונים על 9.76 שניות. למרות שקבע שיא חדש השיא לא אושר עקב רוח גבית גבוהה. הערב ללא רוח גבית, הוא אולי לא ירד מאותן 9.77 שניות שאליהם הוא כיוון אך ישוב לביתו בארה"ב עם מדליית זהב והתואר אלוף עולם.
  

צילומים: רויטרס

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק