יצירת מופת

גיא לוי משלב יצירתיות ויכולת מקצועית גבוהה. הוא בין הבודדים שיכולים להחזיר את מכבי ת"א לימיה הגדולים. רק תנו לו חופש, כמו בימים שהוא היה קשר אחורי בהפועל פ"ת של אברהם גרנט. אפרים וימן בטור דיעה

יום רביעי 29 אוגוסט 2007
אפרים וימן

 כדי להיות מאמן מצליח בכדורגל הסוער שלנו צריך מקבץ נדיר של תכונות. קודם כל סמכותיות. כדאי שהשחקנים, האוהדים ואנשי הנהלת הקבוצה יכבדו אותך ויתנו לך כבוד. רצוי גם כושר ביטוי. לא כל אחד הוא דרור קשטן שמדבר רק על המגרש. ולא פחות חשוב: יכולת אימון אישית וקבוצתית, כלומר: עין טובה לאבחנה מקצועית של השחקנים, קריאת משחק, עמידה בלחצים של התקשורת, ראית משחק בזמן אמת, ובנית קבוצה מאוזנת מבחינה מקצועית וחברתית.
כל מרכיב מאלה שציינתי הוא עולם ומלואו. למי שיש את מכסימום התכונות האלו יש סיכוי להיות מאמן בכיר ומצליח. לגיא לוי, המאמן עליו מתעקשים עכשיו במכבי תל אביב, יש את מרבית הקריטריונים שציינתי. אם הוא יגיע בסופו של דבר למכבי הוא יצליח, לדעתי, להצעיד את הקבוצה לעידן חדש.

ללוי יש משהו נדיר בכדורגל שלנו ובחיים בכלל והוא יצירתיות. אני חייב להזכיר שהכדורגלנים היצירתיים הם בדרך כלל גם הבעייתיים ביותר. גו'רג' בסט, אריק קאנטונה, דייגו מרדונה ורוני קלדרון, כולם כדורגלנים יחידים בדורם, התקשו להסתגל למשמעת הקבוצתית. קשיים בהסתגלות למשמעת היא תכונה מרכזית גם של לוי. העימות שלו עם דרור קשטן היה אחת ההוכחות לכך. 

גם כשחקן היה לוי יצירתי במיוחד. הוא היה קשר אחורי ברמה גבוהה בקבוצת החלומות של הפועל פתח תיקווה בתקופת עלייתו המטאורית של אברהם גרנט כמאמן. אז זלזלו רבים בתפקיד הקשר האחורי, היום ברור לכולם שמדובר בתפקיד בה' הידיעה בכדורגל של היום, אז זה נחשב לתפקיד עם פחות הילה וחשיבות. לוי היה בתקופה זו עוגן מרכזי בפתח-תקוה ותמיד שידרג את יכולתו במשחקים מרכזיים. הוא ניחן ביכולת ובטמפרמנט גבוהים במיוחד. 

ואכן השחקן המוכשר והיצירתי הפך, לפחות לדעתי, למאמן מעולה תוך זמן קצר. כאחד שראה את המשחק מאחור בתפקיד מרכזי כל כך, הוא ידע כיצד להציב בצורה אופטימלית את השחקנים על המגרש. הוא אימן בהצלחה בגיל צעיר את הפועל פתח-תקוה, הפך את צפרירים חולון לקבוצה לגיטימית ללא אמצעים כלכליים ומקצועיים והצליח גם כשעבר לאמן את הפועל חיפה עד למותו הטרגי של רובי שפירא ז"ל. הוא קיבל קבוצה ברמה גבוהה מאוד מאלי גוטמן ושמר על רמתה הגבוהה עם זרים מעולים שהביא כמו מיכאל אניצ'יץ ואלין מינטואן.

ניצן שירזי, עוד מאמן צעיר ומוכשר, חייב לו הרבה על הכנת הקבוצה לפני שעזב אותה לפני פתיחת העונה לפני כשלוש שנים. הוא בנה לו שלד שחקנים מצוין, עם אחד הקשרים הטובים והיצירתיים ששיחקו אי פעם בארץ, מטה בטורינה. ואכן בני יהודה רשמה אז עונה מפתיעה וטובה.
גם באימון הנבחרת האולימפית הוכיח לוי שהוא ניחן ביכולות אימון וראית משחק משובחים במיוחד ואף הוביל את הנבחרת לגמר אליפות אירופה לנוער אחרי ניצחונות על מעצמות כדורגל כמו צרפת. 

אינני מקבל את הביקורות על ה"כישלון" באליפות עצמה כהגדרת הפרשנים. וזאת מסיבה פשוטה, יכולת השחקן הישראלי מוגבלת לעומת היכולות של השחקן האירופי. ועוד משהו, גיא לוי מייצג לדעתי את הפערים הגדולים בין היכולת המקצועית לבין היכולת הניהולית בישראל. כאחד שחי ונושם את הספורט הישראלי יום יום אני אומר בוודאות, הספורט כאן לוקה בניהול חובבני ביותר המשפיע ישירות על הניהול המקצועי.

גיא לוי, מקצוען בכל רמ"ח אבריו, ניתקל לדעתי באותו ניהול חובבני אך הוא אינו מוכן להתפשר. על רקע זה נוצרו איתו חילוקי דעות בקבוצות בהן אימן. כך היה למשל בהפועל כפר סבא ובבני יהודה. אני משוכנע שאם וכאשר הוא יגיע למכבי תל אביב, יתנו לו אבי נמני, רוני מאנה ולוני הרציקוביץ את התמיכה המקצועית המתאימה והוא יחזיר את מכבי תל אביב לימיה הגדולים. רק סבלנות ותמיכה בראייה המקצועית המצוינת שלו. בכל מקרה, גם אם לא במכבי תל אביב, לוי יהפוך בקרוב מאוד לאחד המאמנים המובילים בליגה ישראלית. 

 * אפרים וימן הוא מנהל בית הספר לכדורגל בעירוני ראשון לציון ונמנה על סגל נבחרת ישראל לשעבר

 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק