האיש שלא התייאש

המוות של פאורטה מסביליה ונסופוואה מבאר שבע החזירו אותנו לסיפור חייו של החלוץ הניגרי ננוואנקוו קאנו שלפני עשור עבר ניתוח לטיפול בבעיה בליבו ובחר להמשיך לשחק כדורגל ולעזור לילדי מולדתו אשר לקו בליבם

שבת 01 ספטמבר 2007
רועי רובינשטיין

 בעיר  או- וורי בדרום מזרח ניגריה,  החול נאחז באוויר הדליל ויוצר ענן אבק עבה, דרכו רואים ילדים קטנים את החיים. רובם מסתובבים ברחובות מטפחים חלומות גדולים על חיים טובים, מנסים להביט אל מעבר לאותו ענן עיקש של אבק ומציאות.

 מעטים מאלו שחולמים על כתיבת שירה או קולנוע מוצאים את דרכם המפותלת אל מחוץ לעיר. אלו הם הכדורגלנים אשר בעזרת כישרונם פורסים כנף דקה העפה מעל לאותו ענן אבק. אחד מהמעטים מבין אוכלוסיית היבשת השחורה שהפך לאגדת הכפר הוא נוואנקוו קאנו אשר בגיל 17 נתלה בזווית עינו של ציד כישרונות הולנדי ממועדון הפאר אייאקס שהחליט לקחת הימור על החלוץ הגבוה והרזה שעשה שמות בהגנות שניצבו מול נבחרתו בגביע העולם לנוער ב-1993 ביפן.

בשבוע בו לקו שני שחקנים בדום לב על מגרש הכדורגל, כדאי להפנות זרקור קטן של תקווה אל אמצע הקריירה של קאנו, ספציפית אל היום בו הודיעו לו רופאיו שלא יוכל שוב לעלות על כר הדשא האהוב עליו כל כך.

כמו בכל סיפור תהילה המרחק בין האבק ברחוב ילדותו של קאנו לתהילת עולם היה מהיר יותר מהזמן בו תגידו לעצמכם בועז מעודה. בשלוש העונות הבאות, מאז 1993,  תחת הדרכתו של לואיס ואן חאל כבש החלוץ הניגרי 25 שערים לזכות אייאקס והיה שותף עימה לזכייה שלה בליגת האלופות ב-1995. בקיץ שאחר הזכייה נסע עם נבחרתה האולימפית של ניגריה לאולימפיאדת אטלנטה 96 שם זכה עם חבריו במדליית הזהב של טורניר הכדורגל. הרפתקאותיו של קאנו מחוץ לגבולות ניגריה זיכו אותו בתואר כדורגלן השנה באפריקה באותה שנה כשהוא רק בן 20. לאחר הזכייה ניגשו אליו נציגי אייאקס והסבירו לו את פילוסופיית המועדון מאז ומעולם. "הגיע הזמן ללכת" הם לחשו על אוזנו ומכרו אותו לאינטר מילאן תמורת 4.5 מיליון דולר.

דווקא אז, כשהיה בשיא פריחתו החליט גורלו של קאנו לדפוק הופעת אורח בחייו. חודשיים לאחר המעבר המקושר שלו לבירת האספרסו  הבחינו רופאי אינטר בבעיה קלה בבדיקות האק"ג שערכו לשחקן באחד מביקוריו השגרתיים במרפאת הקבוצה. תוצאות הבדיקות הנרחבות שנעשו מיד הוכיחו מבעד לכל ספק כי יש בעיה בתפקוד ליבו וכי הוא חלש מליבו של אדם ממוצע וכי עליו להפסיק לשחק מיד.  הקבוצה לא נטשה את השחקן שאף זכה באותה עונה במדליית הזוכים בגביע אופ"א כשהוא יושב על הספסל, אך קאנו הבין כי עליו לעשות מעשה אם הוא רוצה לשוב ולשחק כדורגל.

בעצה אחת עם רופאיו בניגריה ואיטליה נסע קאנו בקיץ שלאחר העונה לארה"ב, שם במשך ארבע וחצי שעות  נותח בניתוח חזה פתוח בכדי לתקן את המום המולד שנתגלה בליבו ויצר את כל הבעיה. באורך פלא, 14 חודשים אחר הניתוח שב קאנו למגרשים כשחולצת אינטר צמודה לחזהו במשחק מול פיורנטינה. לצערו של החלוץ זו גם הייתה ההופעה האחרונה שלו בקבוצה שהחליטה לוותר על שירותיו בשל מצבו המסובך. המשך הסיפור ידוע לרוב חובבי הכדורגל.  קאנו קיבל בית חם אצל ארסן ונגר בארסנל, שיחק בה למשך ארבעה עונות מופלאות עד שעבר לווסט ברומיץ' ומשם לפורטסמות' שם הוא החל לפני שבועיים את עונתו השנייה כמלך השערים של הקבוצה.

לא פעם קאנו הודה כי הוא מודע לעובדה כי כל פעם שהוא עולה על כר הדשא הירוק ייתכן ולא יירד ממנו חי. בשנת 2002 החל הכדורגלן שליבו לא אכזב אותו את "עמותת הלב" במולדתו ששמה לה למטרה לטפל בילדים החולים במחלות לב קשות בגיל צעיר.

בבית החולים שהקים בבירת ניגריה אבוג'ה מהכסף שקיבל לאורך שנותיו ככדורגלן, מטופלים כל שנה כ-400 חולי לב,  כשאת רוב תשומת הלב נותנים לילדים החולים.  הילדים שמגיעים לבית החולים  מכל רחבי אפריקה זוכים לטיפול מיוחד מצד הרופאים המסורים של בית החולים אשר משעשעים אותם בשעות הפנאי. בית החולים יצר במשך השנים יחסים טובים עם מספר בתי חולים ברחבי העולם ובעזרת התרומות שקיבלה העמותה מהקהילה הרפואית הצליח קאנו ליצור חדרי מגורים עבור משפחות החולים שהגיעו מרחוק, חדרי יוגה, חדר התעמלות ואף אגף רפואה אלטרנטיבית בבית החולים.

כיום ישנה רשימה של לא פחות מאלפיים אנשים המחכים ניתוח בבית החולים של העמותה, יותר ממחצית מהם הם ילדים שהוריהם אינם יכולים להביא לביתם הרבה מהמשכורת הדלה שהם מרוויחים כך שלצערנו מצבם הגופני רק הולך ומתדרדר מרגע לרגע .

מבעד לאבק שמרחף מעל רחובות עיר הולדתו, ילדים עדיין לא ממש רואים את חלומם, אך בבקרים החמים של אפריקה הרחוקה גם משם יכולים לחוש במעט התקווה שנוואונקוו קאנו העניק לתושבי העיר. נכון הוא גר כעת באנגליה הרחוקה, מרוויח את לחמו  במשחק כדורגל פשוט שהוא כה אוהב תוך שהוא מסכן את חייו בכל שנייה ושנייה, אבל בסוף לפחות הוא הצמיח בעיר הולדתו פרוזדור של תקווה לילדים של מחר.

צילומים: רויטרס

תגובות

d

טלספורט בפייסבוק