המירוץ לצמרת של יואב זיו

כמעט בלי ששמנו לב הפך יואב זיו, המגן של בית"ר ירושלים והנבחרת, לשחקן מוביל בכדורגל הישראלי. החברים לקבוצה מפרגנים, האוהדים מתים עליו וקבוצות באנגליה עוקבות אחריו. אז איך זה שבחיפה אף אחד לא ספר אותו?

יום חמישי 06 ספטמבר 2007
אסף שקד

לפני כשבוע נסע יואב זיו מתל אביב לבית הוריו שבחדרה ברכבת ישראל. זיו ישב לבד בין ההמון, לא חושש שמישהו יציק לו. בגלל הפקקים הוא ויתר על הרעיון להשתמש ברכב של גאידמק. הוא לא צריך להשוויץ ברכב של הגביר.

אולי זה הקסם של יואב זיו, שהצליח בלי יותר מידי הילה סיבוב להפוך לאחד השחקנים החשובים בכדורגל הישראלי והבטוחים בהרכב של דרור קשטן. כי כמעט בלי ששמנו לב תפס יואב זיו מקום קבוע בהרכב בית"ר ירושלים ובנבחרת ישראל. כשהוא בן 26 ולאחר 2 עונות מלאות במדי בית"ר ירושלים ו-2 אליפויות (אחת עם מכבי חיפה בתחילת הדרך והשנייה אשתקד עם בית"ר ירושלים)- הופך יואב זיו למנהיג  של הקבוצה הירושלמית ולפוטנציאל ייצוא נוסף של הכדורגל הישראלי.

יואב זיו החל את הקריירה המקצוענית שלו במדי של מכבי חיפה, אך לא הופיע בשורותיה במסגרת הליגה. למרות ששחקני ספסל רבים נעלמו באותה תקופה, החליט זיו לנסות את מזלו ועבר ליריבה העירונית הפועל, שם פרץ לתודעה כאשר כבש בדרבי מול אותה מכבי חיפה שלא נתנה לו הזדמנות ממשית לפרוץ. התחנה הבאה הייתה נצרת עלית- שם עשה זיו את הפריצה הגדולה שלו כשכבש 8 שערים בעונה הראשונה בליגה הלאומית והוסיף עוד תשעה בליגת העל.

מכאן ההמשך ידוע, זיו נחת בבית"ר ירושלים של אלי אוחנה, חודש בלבד לפני נחיתת ארקדי גיאדמק והמיליונים. למרות פתיחת עונה לא מזהירה, בה נאלץ לשבת במחזורי הפתיחה על הספסל, נתן זיו בעונתו הראשונה בבית"ר את העונה הטובה שלו בקריירה וזכה לשחקן המצטיין של בית"ר באותה עונה ואף נבחר ל-11 של העונה.

דווקא בבית"ר עשה זיו הסבה מעמדת הקשר ההתקפי למגן,  מה שהיה נראה בהתחלה מהלך שמועד לכישלון, אך עד מהרה התברר כשינוי שאף הקנה לזיו מקום של קבע בנבחרת ישראל.

את עונת האליפות האחרונה של בית"ר העביר זיו כשחקן הרכב קבוע והפך באופן טבעי לאהוב הקהל, גם בנבחרת הוא הפך לבאנקר וזוכה משחק אחר משחק למקום בטוח בהרכב. מהו סוד ההצלחה של זיו שלא נחשב לאחד מהשחקנים הזוהרים בליגה,  אך עדיין נחשב לאחד השחקנים הטובים ביותר בישראל?

דוד אמסלם חברו לקבוצה של זיו ושחקן קריסטל פאלס האנגלית בעברו, מספר מעט על הפרטנר לקבוצה, "ליואב יש יכולות מדהימות, הוא שחקן משקיען, לוחם אמיתי ומסוג השחקנים שלא מוכנים לקבל אף תוצאה מלבד ניצחון. למרות שכבר היום לפי דעתי הוא שחקן מצוין,  הוא עדיין מציג רק 50% מהיכולת שלו ולזכותו יאמר שמעונה לעונה הוא רק משתדרג ושחקנים מסוגו בדרך כלל הם שחקנים שמגיעים רחוק".

לאחרונה דובר רבות על מעבר של זיו לליגת האנגלית. אמסלם כבר היה שם ולמרות שלא נחל הצלחה גדולה, הוא בטוח שאצל זיו זה יכול להיות שונה לחלוטין: "אני אהבתי את התקופה שבה הייתי באנגליה, אבל מחוסר מזל הקבוצה שבו שיחקתי נסגרה ומצאתי את עצמי חוזר לישראל. אני בטוח שיואב יכול להצליח ובגדול באנגליה, בהתחלה אולי זה יהיה בקבוצה קטנה- אבל הוא יכול לעשות עונה טובה ואז למצוא את עצמו בקבוצה גדולה יותר. תראה את טל בן חיים- עם 100% השקעה והמון אמונה הגיע לרמות הגבוהות ביותר באנגליה, יואב עשוי מאותם חומרים ויכול גם הוא להצליח".

עם זאת אמסלם בטוח שגם במידה וזיו יישאר בבית"ר, הוא יהפוך במהרה למנהיג הבא של הקבוצה. כשנשאל אמסלם האם ראוי זיו לתואר יורשו, הוא אמר: "יואב מחזיק בהחלט בתכונות של מנהיג ואני לא אוהב להשתמש בביטוי הזה יורש, אבל אני בהחלט רואה אותו עוד שנה-שנתיים המנהיג של הקבוצה ואחד השחקנים הבולטים בה. בבית"ר ירושלים אתה צריך שהקהל יאהב אותך בשביל להצליח ולהפוך לדמות מרכזית בקבוצה, יואב בהחלט אחד כזה".

אחד השחקנים שהצטרפו העונה לבית"ר והפך חיש מהר לחבר קרוב של זיו הוא שותפו לנבחרת עידן טל שחזר לליגה הישראלית אחרי שנת התאווררות בבולטון. טל מספר על חברו לקבוצה ולנבחרת: "יואב הוא מסוג השחקנים שאוהבים כדורגל ומשחקים למען הקהל וזה אחד הדברים היותר חשובים ששחקן כדורגל צריך לעשות. אני אומנם לא הייתי בשנתיים הראשונות שלו בבית"ר, אבל לגבי הנבחרת אני יכול להעיד שהוא השתלב בצורה טובה וממשחק למשחק הוא רק השתבח והציג יכולת טובה כשגם מחוץ למגרש הוא מוקף בחברים. אני כבר שיחקתי באנגליה ובתפקיד של יואב לפי דעתי הוא בהחלט יכול להצליח שם, אבל גם אם הוא לא יעבור לשחק בליגה האנגלית- אני אשמח להמשיך ולשתף איתו פעולה בבית"ר ירושלים".

אצל האוהדים של בית"ר ירושלים, זוכה זיו למעמד מיוחד שלא זוכים הרבה שחקנים. המגן הצהוב שחור נמצא בקשר רציף עם האוהדים, עוזר להם כל הזמן ומתנהג כאילו הוא בעצמו אחד מהם. "יואב הוא גם שחקן וגם אוהד ולא להרבה קבוצות יש שחקנים כאלה", מספר שלומי כהן אוהד וותיק של הקבוצה, "אם אוהד פונה ליואב באיזושהי בעיה, הוא תמיד יעמוד לצידו וזה מראה שמעבר להיותו כדורגלן הוא גם אישיות שזה דבר שבטוח יעזור לו גם בהמשך הקריירה. כשהוא הגיע לבית"ר אני זוכר שכולם טענו שהוא שחקן אפור ושתוך חצי שנה הוא לא ישאר, אבל יואב שיחק אותה, נתן את הנשמה על המגרש והוכיח כי הוא אחד השחקנים הטובים ביותר שיש בבית"ר. אני מאוד מקווה שהוא ישאר בבית"ר עוד הרבה זמן, אבל אם הוא יעבור לאנגליה אנחנו נחזיק לו אצבעות ואני בטוח שיהיו אוהדים שאפילו יגיעו לראות משחקים שלו שם".

יואב זיו ממשיך לתת את "הנשמה" (כפי שמכנים אותו האוהדים) ממשחק למשחק ולפחות עד חלון ההעברות הסמוך בינואר- הוא ישאר צהוב שחור. אל תתפלאו שאחרי המשחק במוצ"ש מול אנגליה ובמידה והנבחרת תשיג תוצאה סבירה וזיו יתן הופעה טובה,  הוא יהפוך לשחקן מבוקש בפריימר-ליג.
 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק