הליצן שגרם לאנגלים לבכות

קבלו את סיפורו של יאן תומצ'בסקי שוער נבחרת פולין בשנות ה-70 שבשנת 1973 הגיע עם נבחרתו ל "וומבלי" ובמו ידיו הדיח את אנגליה ממשחקי מונדיאל 1974. דודו, תלמד

שבת 08 ספטמבר 2007
רועי רובינשטיין

 הזיכרון הקולקטיבי של הספורט, זה שמגדיר אומה, מורכב מחלקיקי תמונות שמסמלות אסון או תהילה. כך ברגעי לחץ של הבחורים בכחול לבן למשל תמונתו של אנדראס הרצוג תמיד עוברת בראשו של כל חובב כדורגל ישראלי. בבנק הזיכרון האנגלי יש יותר תמונות של שמחה מאשר יגון, זה דבר עובדתי. אך בין התמונה של ג'ף הרסט מונף על הידיים ב-66 לחיוך של גאזה ב-90 מתנוססת לה תמונתו של יאן תומצ'בסקי שוערה של נבחרת פולין בשנת 1973 שהגיע לוומבלי והדיח את אנגליה מהמונדיאל שנערך שנה אחר כך בגרמניה המערבית.

רבבות הצופים שהגיעו לאצטדיון וומבלי באותו ערב סגרירי של אוקטובר בדיוק שבע שנים ו-89 ימים לאחר הזכייה במונדיאל שנערך בארצם ידעו כי ניצחון של נבחרתם והם לחגוג בסיומו של הלילה בפאבים הקטנים שהיו מפוזרים ברחובות המובילים לאצטדיון העתיק. איש מהם לא ידע כי הלילה יוולד להם אויב חדש, איש בפולין לא ידע כי גיבור לאומי עומד לצוץ על הבמה הגדולה ביותר בעולם הכדורגל.

תומצ'בסקי דווקא החל את המשחק לא טוב, שתי דקות לתוכו הוא ביצע טעות חמורה שהזכירה לכולם מדוע בראיין קלאף קרא לו יומיים לפני ההתמודדות "ליצן". מסירה לא טובה שלו הגיעה לקלארק האנגלי שניסה לעבור את השוער, התנגש בו וגרם לפציעה בידו השמאלית. שנים אחרי אותו ערב סיפרו חבריו לנבחרת כי הפציעה ההיא הכריעה את המשחק, תומצ'בסקי התעורר.

במשך 88 הדקות הבאות הפך השוער הפולני של לגיה ורשה לאחד האנשים השנואים ביותר בממלכה הבריטית. האנגלים שעלו במערך התקפי ניסו בכל דרך למצוא את הפירצה בשער הפולני. " מעולם לא ראיתי נבחרת כה דומיננטית שלא קטפה את פירותיה" נכתב בעיתוני הבוקר של יום למחרת. תומצ'בסקי יכל לכל מה שהאנגלים בעטו לעברו, הוא הציל נגיחה של קלארק, והדף ברגליו ניסיון בעיטה של שיברס. האנגלים ירדו למחצית כשעל לוח התוצאות הגדול באצטדיון הסיפרה 0 הייתה צמודה לשמות שתי הנבחרות, זאת למרות שהיו להם 14 קרנות ואין ספור הזדמנויות באותה מחצית מופלאה של כדורגל. מנגד כל שהיה פיטר שילטון צריך לעשות בשער הנגדי הוא לרוץ לצדדיו, בכדי להתחמם.

למרות התוצאה האנגלים ביציעים לא ממש האמינו כי נבחרתם לא תבקיע, "זה עניין של כמה דקות" אמרו האחד לשני במחצית בנימה אליטיסטית שאופיינית רק להם כשמדברים על כדורגל. 12 דקות בתוך המחצית השנייה דממה נפלה על וומבלי, איבוד כדור של נורמן האנטר העניק לפולנים את ההזדמנות הראשונה שלהם במשחק, יאן דומנסקי קיבל את הכדור מחוץ לרחבה בעט בעיטה קלה לעבר שערו של שילטון הקופא מקור שמעד ונאלץ לאסוף את הכדור מתוך הרשת.

השמחה הפולנית התחלפה, איך לא, בדאגה ארבע דקות אחר כך. האנגלים סחטו פנדל מפוקפק והיו בדרכם חזרה למשחק. רק הליצן עמד בינם לבין השוויון עכשיו. קלארק שבתחילת המשחק פצע את תומצ'בסקי ניגש אל הנקודה הלבנה ושלח את הפולני לפינה הלא נכונה. פיטר שילטון שעמד מלא בחרדה עם הגב אל המהלך  שמע את שאגת וומבלי המפורסמת של הקהל  ונשם לרווחה, עכשיו כל מה שהאנגלים היו צריכים זה שער אחד קטן, אך מכאן ועד לסיום היה זה מופע של איש אחד.

אלף ראמזי מאמן אנגליה סימן לשחקניו לעלות להתקפה, הפקיר את ההגנה וביקש משחקניו להבקיע לפחות שער אחד,מאוחר יותר במסיבת העיתונאים כשנשאל מדוע לא השתמש בחילוף השלישי שלו באותו ערב אמר ראמסי: " מדוע להחליף שחקן אם כולם שיחקו כל כך טוב?   הדבר היחיד שהייתי מוכן להחליף הערב זה את אלילת המזל שלנו באלילת המזל שלהם".

באותו לילה סגרירי (לפחות עבור האנגלים) נצרבו בזיכרון הקולקטיבי של הפולנים והאנגלים פניו המחייכות של הליצן מוארשה. אם ננצח בשבת בוומבלי זה ככל הנראה יהיה בזכות אחד בשם דודו אוואט שנולד בנצרת עילית.

לצפייה במשחק מיוטיוב לחץ

www.youtube.com/watch?v=0iRgLQxJ-J0&mode=related&search=

 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק