מחוץ לסל הקליטה

הם השתלבו כמעט בכל ענפי הספורט, הם מהירים וחלקם הלא קטן בעל כושר גופני נהדר. אז למה אין בליגת העל בכדורסל אפילו שחקן אחד מיוצאי העדה האתיופית? (ולא שבלאומית יש יותר מאחד)

יום שני 10 דצמבר 2007
שלמה חסיד

בשבוע האחרון שוב עלתה לאוויר בעיית הגזענות בישראל בכל הנוגע לעדה האתיופית. מנהלים לא חכמים במיוחד בבית ספר בפתח תקוה ביצעו הפרדה חד צבעית והזכירו לנו שבישראל 2007 גזענות היא לא מילה גסה.

בספורט מצב הקליטה סביר בהחלט. ליגת העל בכדורגל משופעת בשחקנים אתיופים שמככבים גם בשאר הליגות. גם ענף האתלטיקה זכה להטבה בזכות עולי העדה ובשאר הענפים יש לאתיופים ייצוג זה או אחר. מלבד ענף הכדורסל.

משום מה לענף הכדורסל אנשיӝ מהעדה לא מצליחים להשתחל. מסיבה לא מובנת הספורט הפופולארי ביותר בישראל אחרי הכדורגל, לא ממש קורץ לבני הפלאשמורה, והשאלה למה? לצורך מציאת תשובה לעניין שאלנו מומחים בתחום, איך זה יכול להיות ומה צריך לעשות בשביל לקרב את בני העדה לכדורסל.


"לפחות עשור שאני שואל את עצמי ېת השאלה הזאת - למה האתיופים לא באים לכדורסל, כי אני חושב שהם מאוד מתאימים למשחק הזה", מודה מנג'ר מחלקת הנוער בהפועל ירושלים, גדי קידר שמוסיף:  "כשהייתי עוזר מאמן נבחרת הנשים בכדורסל שאלתי את עצמי למה אין אתיופיות. לדעתә לא עשו כאן ניסיון אמיתי וכנה לקרב את החבר'ה לכדורסל. אין רשות שמטפלת בכך, ואין סיבה אמיתית שהם לא מגיעים לכדורסל חוץ מזה שלא הקצו לכך משאבים שיקרבו אותם. אני חושב שגם הכדורסל מפסיד בגדול, כי אין לי ספק שיש אצלם כשרונות בתחום הזה".

өחקן אחד בלבד בן העדה האתיופית משחק בשתי הליגות הבכירות בכדורסל. מדובר באבי גולה, שחקנה של מכבי אליצור נתניה. מאמנו של גולה, משה לוי, חושב שהבעיה נמצאת במנטליות של נערי העדה. "את האתיופים צריך להוליך יד ביד ולדחוף קדימה. רק כך הםĠיכולים להגיע לרמות הגבוהות. אין להם דחף פנימי חזק להתגבר על מכשולים והם תמיד צריכים מאמן צמוד שיחדיר בהם שהם מסוגלים. זה קשור לצערי למנטליות של הסתפקות במועט. ברגע שקצת קשה אז זו נקודת משבר וחבל כי הם בהחלט מסוגלים ולא כדאי לוותר כל כך מהר. יש בודדים ששונים אבל באופן כללי צריך להשגיח עליהם. בארץ לצערי, אין גופים שדוחפים לכך שהאתיופים ישתלבו יותר בכדורסל וזה מצער. כדורגל זה גם לא עסק זול, אבל הם בכל זאת שם. אם אתה לא עושה להם הנחה של שמונים אחוז הם לא באים, וההורים לא שולחים אותם. בגיל 18 הקפיצה שלהם נעצרת, ומי שלא עובד לבד הולך לאיבוד", מסכם לוי.

מאמן עירוני רמת גן, רובי בלינקו, מוצא בעיה במימד הפיזי של הנערים:  "במימדים הגופניים שלהם הם לא אנשים גדולים, כך יוצא שהם פחות מתאימים למקצוע הזה. רובם הוߜכים לכדורגל או אתלטיקה ששם הם מצליחים". 

ואילו מנכ"ל בתי הספר לכדורסל של מכבי תל אביב,רונן אורן, מספק היבט נוסף לבעיה, ההיבט הכלכלי: "הם לא באים לכדורסל כי אין להם כסף. יש בכל מיני מקומות בארץ פרויקט שמקרב אנשים לכדורסל בחינם. אני מניח שאפשר למצוא שם גם אתיופים, אבל אם המדינה לא תתקצב את הפרויקט, ההורים פשוט לא ישלחו את הילדים שלהם. אני מוצא לנכון להזכיר שללכת לשחק היום כדורסל בגיל צעיר כרוך בהוצאה כספית גבוהה וכנראה שמה שיש למישהו מסוים אין למישהו אחר"Ȼ.

גזענות או לא. בכלל לא ברור אם נזכה לראות בקרוב בליגת העל  צעד וחצי של שחקן שנולד באדיס אבבה.

תגובות

טלספורט בפייסבוק