0

מכבי תא: תמונת מצב

אז מי רוכש את הקבוצה מאיר שמיר או אלכס שניידר? ומה רוצה רוני מלוני? איך פדרמן נכנס לתמונה ומה ההליך שמכבי תעבור!בשבועות הקרובים? TELESPORT עושה לכם סדר בבלגאן

יום שלישי 11 דצמבר 2007
מערכת TELESPORT

בשבועות הקרובים נעסוק לא מעט במכירת מכבי תל אביב לאיש העסקים, אלכס שניידר.

העימות בין לוני הרציקוביץ' לרוני מאנה והמעורבות של מאיר שמיר תעורר ודאי עניין רב, ואנו ב-TELESPORT ננסה לעשות קצת סדר.

מהו הליך העברת הזכויות?

קבוצת כדורגל, כמו כל עסק, יכולה לעבור לידי בעלים אחרים. בשנים האחרונות העברות הבעלות הבולטות היו של קבוצת בית"ר ירושלים בבעלות מאיר פניג'ל והאחים לוי לידי ארקדי גאידמק, ההסתדרות שמכרה את הפӕעל תל אביב למשה תאומים, סמי סגול, רפי עגיב ומוטי אורנשטיין, ומכבי חיפה שנרכשה על ידי יעקב שחר מאגודת מכבי חיפה. ישנם גורמים שרוכשים קבוצות שנמצאות בהליך של פירוק,  כך רכשו פניג'ל והאחים לוי את בית"ר ירושלים, כך נרכשה גם בני יהודה על ידי חזי מגן.ļ/p>

איך מתנהל התהליך?

כמו כל משא ומתן, מתנהל מו"מ בין הרוכש לבין הקונה כשפרטי ההסכם מוסכמים ונחתמים בסופו. לאחר מכן מוגשת בקשה להתאחדות לכדורגל. לא כל העברה מאושרת, והעברה מחייבת שני גורמים עיקריים שמחוייבים להיות מאושרים - הבקרה התקציבית ואישור ועדת אביבי.

הבקרה התקציבית מפקחת על הענקת ערבויות לכל החוזים הקיימים. ומבחינתה, כסף מזומן הוא הטוב ביותר כערבות, אך לעיתים ניתן יהיה להסתפק גם בנכסים.

ועדת אביבי שבראשה עומד היועץ המשפטי של ההתאחדות, משה אביבי, אמורה לאשר את זהות הרוכש. בעיקרון אם אין לך עבר פלילי ב-5 השנים האחרונות, ואינך בעלים של קבוצת כדורגל אחרת, אין סיבה שאביבי לא יאשר לך לרכוש קבוצה. 

איפה עומדים הדברים כיום במכבי ת"א?

"המצב מסובך במקצת. ראߩית, אין עדיין סיכום סופי בין שניידר ללוני הרציקוביץ', אך ההנחה היא כי סיכום כזה יושג בקרוב ואז ייחתם מסמך עקרונות בכפוף לסיום הסכסוך בין לוני למאנה. לאחר שההסכם ייחתם והסכסוך יסתיים, תעבור הסוגיה לידי ההתאחדות לכדורגל.

למה שניידר רוכש רק ĸ0 אחוז?

מכבי ת"א היא אגודת ספורט שבתוכה גם קבוצות מענפים שונים כמו: כדוריד וכדורעף. שניידר מעוניין רק בקבוצת הכדורגל, ואת 20 אחוז הנוספים ירכוש איש אחר, ככל הנראה מאיר שמיר, או חברה בבעלות שמיר. שמיר יהיה זה שידאג לתפעל את הקבוצות השӕנות שלא קשורות לכדורגל.

אז שמיר יהיה מעורב או לא?

אם שניידר יחזיק ב - 80% מהקבוצה הוא יוכל להתחשב בדעת שמיר, אבל כמובן שהוא יהיה המחליט הבלעדי. שמיר מעולם לא הירבה להתבטא בתקשורת, אבל סביר להניח שיהיה בקשר טוב עߝ שניידר ותהיה לו השפעה זו או אחרת מאחר ששניידר, להבדיל משמיר, לא מעורה בכדורגל הישראלי.

אנחנו רואים ושמעים את דיוויד פדרמן בכל מקום

דיוויד פדרמן הוא איש עסקים המקורב מאוד למאיר שמיר ולוני הרציקוביץ', אבל הוא לא ירכוש את הקבוצה. בני משפחתו של פדרמן ביקשו  ממנו שלא לרכוש את הקבוצה לאור נסיון העבר הכושל בעונת הגלאקטיקוס, כך שפדרמן הוא בעצם מעין מתווך בעיסקה.

 למה בעצם מאנה לא רכש בעצמו  את מכבי תל אביב?

"Ӟאנה הבטיח לגייס 50 מיליון שקלים ולא עמד במשימה. בנוסף, במהלך בדיקת הנאותות, כך טוען מאנה, התגלו מספר סעיפים שגרמו, לטענת מאנה, לירידת ערך הקבוצה".

מהי בדיקת נאותות?

"בדיקת נאותות היא בדיקה שנערכת על ידי רואי החשבӕן של הצדדים כדי לבדוק את מצב החברה הנרכשת. זאת כדי לברר בעיקר את כל ההתחייבויות הכספיות. מאנה, למשל, טוען כי קיים חוסר בהירות בכל הקשור לפרשת מני לוי. שניידר מתוקף היותו אדם מאוד עשיר עשוי שלא להביא לתוצאות  בדיקת הנאותות להשפיע על ההחלטה אם לרכוש אתȠהקבוצה או לא.

מה פשר הסכסוך בין רוני ולוני?

מעטים מאוד יודעים את פרטי ההסכם. מה שידוע הוא שרוני מאנה העביר סכום שבין 10-12 מיליון ש"ח עבור מקדמה לרכישה עתידית של הקבוצה. עוד ידוע כי סכום דומה הועבר מספונסרים שהביא מאӠה. מאנה דורש את כל הסכום שהשקיע כולל הסכום אותו השקיעו הספונסרים (סלקום למשל) בעוד הרציקוביץ' לא מוכן להחזיר את כל השקעת הספונסרים מאחר והם, כמו מאנה, נהנו בחצי השנה האחרונה מפרסום על חולצות השחקנים וכדומה.

מדובר בעניין משפטי לא פשוט. קשה הרי לתמۗר את הרווח של הספונסרים מהפרסום בשלב זה של העונה.  מאנה ולוני לא הראו עד כה סימני ויתור, ואם לא יצליחו להגיע לפשרה, ייאלץ בית המשפט לפסוק בנושא.

למה מאנה מאיים בפירוק?

מאנה יודע שהליך של פירוק יגרום ללוני נזק רב. יהיה לו קשה למכור את הקבוצה שהליך של פירוק מאיים עליה. מאנה אולי לא מודע לכך אבל על פי שינוי שנעשה בתקנון לפני מספר שנים בהתאחדות, במקרה של פירוק יירדו לקבוצה אוטומטית 10 נקודות ליגה בפועל. בכל מקרה הסיכוי שבית המשפט יקבע הליך של פירוק הוא קלוש מאחר ודייונים כאלה נמשכים חודשים רבים, ומדובר בסכסוך בין שני אנשי עסקים על כסף לא רב יחסית ۜשווי הקבוצה.

אם אני שחקן מכבי עם חוזה לעונה הבאה. אני צריך לדאוג?

כל החוזים החתומים כיום יישארו תקפים, והם מאושרים גם בתוקף של מכירה, ואין שום דרך משפטית להימנע מלכבד אותם. מקצועית. חלק משחקני מכבי ת"א ש"הצטיינו&ͱuot; העונה צריכים לדאוג,  מאחר שסביר להניח כי שניידר יצרף שחקנים קצת יותר איכותיים.

תגובות

טלספורט בפייסבוק