רוקדים 100 שנה

פתיחתו של גביע העולם בראגבי מאפשר לנו הזדמנות להכיר את ה"האקה" טקס שעורכת נבחרת ניו זילנד. מה שהחל כקריאת המלחמה בתרבות המאוואית העתיקה הפך עם השנים לסימן ההיכר של ה"אול בלאקס

שבת 08 ספטמבר 2007
רועי רובינשטיין

שאלה של ביצה ותרנגולת -  מה נולד קודם הספורט עצמו או הטקסים הסובבים אותו? התשובה – ממש לא מדעית. שכן במידה רבה אין ספורט ללא טקסיות מסוימת וכשחושבים על זה לעומק גם ההפך הוא הנכון. מאז שנולדו תחרויות הספורט למיניהן אי שם בעת העתיקה, השתזרו אליהן גם הטקסים. הם יכולים להיות אישיים, עניין של איזו רגל דורכת ראשונה על הדשא והמונים כמו שירת המנון של הלאום או סתם שיר שנדבק לשמה של קבוצה עם השנים.  אך נדמה כי יש טקס אחד בספורט העולמי שנישאר פולחני, מרשים וטהור לאורך השנים ותמיד מצליח לרגש משהו , הוא לא מוכר לרבים מאיתנו בישראל אך בעולם הראגבי, אין מי שלא מכיר את ה" האקה" של נבחרת ניו זילנד.

כמו הרבה מאוד טקסים שסובבים את הספורט גם ה"האקה" לא נבראה ממש בשדותיו, מדובר בריקוד של שבט המאווים שחיים בניו זילנד ונקראים "המקומיים" בפי הרוב שכן הם חיו ושלטו באי הרבה לפני שנחת בו האדם הלבן. השבט שלפי האגדה הגיע לניו זילנד רכוב על קאנו ולווייתן לבן המציא לאורך השנים אינספור תפילות לאליו, שמם של אותן תפילות הינו  "האקה"  ( פירוש מילולי – שירה תוך הזזת הידיים)  והמפורסמת שביניהן היא ה" קאמה טה" קריאת המלחמה של השבט, אותה נהגו לדקלם הזכרים בחבורה לאל רגע לפני היציאה לציד או לקרב.

החיבור הראשון בין ה"האקה" לנבחרת הראגבי המקומית התרחש לפני למעלה ממאה שנה, בשנת 1889 אם להיות מדויק. זה קרה כאשר במהלך משחקי אומות בריטניה אותה מארגנת המלכה כל ארבע שנים לנתיניה מעבר לים עלתה נבחרת הראגבי המקומית לשחק משחק רשמי מול האנגלים. שחקניה המאווים של ה" אול בלאקס" (הכינוי הרשמי של נבחרת הראגבי בניו זילנד) ראו את המשחק כקרב אמת על כבוד ומדינה ופצחו בטקס בעוד שאר שחקני הנבחרת הביטו בהם.  14 שנים מאוחר במהלך מסע משחקים של הנבחרת לבריטניה ביצעו כל השחקנים לראשונה את ה"האקה" לפני חלק מהמשחקים והפכו אותה לשיחת היום בקרב המסבאות הלונדוניות של אותה תקופה. עם השנים הפך הטקס לחלק מהמסורת של משחקיה של ניו זילנד ולנקודת פתיחה להרבה מאד עימותים עם שחקני הנבחרות האחרות שלרוב עומדים מחובקים כקבוצה אל מול שחקני האול בלאקס.

מהו סודה של ה"האקה"? ובכן כמו כל סוד טוב גם היא בנויה מאלפי רבדים, הפונים אל בשר האדם שזועק אותה, דרך הפה הנושא תפילה לאל במרומים ועד לעיני האויב המביטות במבצעיה בסוג של נסיגה לאחור. כבכל תפילת מלחמה עתיקה אין לה ניסיון ולו הכי דק להתחנף למישהו, לא למבצעיה ובטח שלא לאלו שיבואו בדרכה. היא מדברת על מוות וחיים, שמש ואיש שעיר שבא להחביאה, היא עוצמתית וסוחפת ושחקני כל נבחרת ראגבי ששיחקה מול האול בלאקס במאה השנים האחרונות שמעו את זעקתה.

לרוב, שחקני היריבה עומדים מולה מחובקים, כגוף אחד המנסה לומר בי לא תפגעי הפעם, אך ה "האקה" כבר הפילה את רוב הנבחרות בעולם. היו פעמים בהם ביקשו שחקני היריבה להתעמת עם שחקני ניו זילנד על רקע קיומה, שחקנים כמו ריצ'ארד קוקרילד האנגלי שב-1997 ניגש אל שחקני האול בלאקס במהלך הטקס ונעמד פנים אל מול פנים מול אחד משחקני הנבחרת השחורה. מאוחר יותר (לאחר שהורחק על המעשה) טען קוקרילד שהוא רק עשה את מה שהתבקש, "זו קריאת מלחמה, אז נענתי אליה, מה עדיף שכולנו נרד מהמגרש במהלך הטקס שלהם"? שאל, ולא קיבל מאיש תשובה.

כתפילה, היא הורשה מדור לדור בנבחרת, לא מאבדת דבר מהאותנטיות או חוזקה. היא שונתה רק פעם אחת, קצת לפני שלוש שנים כשהאול בלאקס עמדו להתמודד מול אוסטרליה בקרב גורלי. שחקני הנבחרת בעצה אחת עם ראשי השבט המאווי שינו את מילותיה במעט ויצרו דקלום המתייחס ספציפית למלחמתה של נבחרת הראגבי של המדינה. שינוי נוסף היה בתנועות הידיים אשר היו חדות יותר מאי פעם ושיאם היה סימון שיוף הגרון של היריבים, תנועה שזכתה להרבה מאד ביקורת מצד ראשי איגוד הראגבי העולמי.

נסיים בשאלת רטורית – אלו שקנו כרטיסים למשחקי האול בלאקס בגביע העולם שיחל מחר עשו זאת בכדי לראות את ביצועיהם של טאנה אומאגה וחבריו או את הטקס שיבוא לפניהם? התשובה גם וגם. כי עם כל הכבוד לשאר הנבחרות שישחקו בצרפת, הניו זילנדים באים כמיטב המסורת, עם רצח בעיניים.

לצפייה בריקוד לחצו:
  
http://www.youtube.com/watch?v=9Zvs4T4RU30

צילומים: רויטרס
 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק