סיפורו של העמוד הריק

מה כבר לא נאמר בתקשורת הספורט על התנהלות העסקנים סביב הכדורגל הישראלי? אלפי מילים נכתבו ויכתבו על התופעה. כולם לא ישפיעו כפי שהשפיע העמוד הריק בספרו האוטוביוגרפי של לן שאקלטון האנגלי

יום חמישי 13 ספטמבר 2007
אשר גולדברג
 בעיתוני יום ראשון,  שראו אור לאחר המפלה באנגליה התייחסו רוב הפרשנים לא רק להשפלה על המגרש אלא גם להתנהלות של ראשי ההתאחדות בחדרי המלון של הנבחרת בלונדון. מאות המילים שנשפכו על הדרך בה מנוהל הכדורגל הישראלי הזכירו לי את סיפורו של העמוד הריק בספרו האוטוביוגרפי של לן שאקלטון האנגלי,  מי שנחשב עד היום לאחד מגדולי הכדורגלנים באי הבריטי בשנות ה-40 של המאה הקודמת.

לאחר קריירה מפוארת בה שיחק בבראדפורד, ניוקאסל וסנדרלנד (עימה ביקר בישראל בשנות ה-50) התיישב החלוץ לכתוב את מה שאז נראה דבר שלא בשגרה, אוטוביוגרפיה. 

סיפור חייו המרתק של שאקלטון הפך עם עלייתו על הדף לאחד הספרים הכי מדוברים באנגליה של אמצע שנות החמישים, הספר הודפס בלא פחות משמונה מהדורות שונות באותה שנה אך בניגוד לספרים אחרים זכה לפרסומו הגדול ביותר בזכות מה שלא נכתב בו. פרק 9 בספרו של שאקלטון הוא זה שהפך אותו לכה אהוד, ולאחד שנמסר מיד אל יד. 

שאקלטון, שטען לאורך השנים כי ההתנהלות של ראשי ההתאחדות לכדורגל באנגליה והתנהלות עסקניה היא מיושנת ותוקעת את ההתקדמות של הענף בארץ מולדת,ו השאיר דף ריק בעמוד ה-78 בספרו כשמעליו רק הכותרת: "פרק 9 - זה הידע הממוצע של עסקני הכדורגל". הפרסום כמובן עורר סערה גדולה ברחבי הממלכה, הויכוחים התלקחו במהרה  והכדורגלן נענש על ידי השעיה ואף ספג קנס כספי

בזמן שהותי בלונדון בשבוע שעבר התאכסנה בבית המלון בו הייתה התקשורת הישראלית קבוצת בריסטול רוברס שהתכוננה למשחק במסגרת הליגה השנייה מול לוטון. במהלך ארוחת הבוקר של יום שבת ישבנו סביב השולחן עם מנהלי הקבוצה אשר הזכירו לי את סיפורו של הספר בעל הדף הריק של שאקלטון. נפרדנו כשכל אחד מאחל לקבוצתו בהצלחה במשחק באותו ערב ואני הבטחתי למנכ"ל הקבוצה שהם ינצחו את לוטון טאון. כשחזרתי עייף ושפוף מוומבלי חיכה לי בקבלה מעטפה חומה אליה הוצמד כרטיס ברכה קטן, "ניצחנו את לוטון 1:2 והספר הזה הוא המתנה שלנו עבורך" כתבו לי מנהליה של בריסטול. 

בטיסה חזרה הרהרתי בעניין, עכשיו כשכל העיתונאים (כולל אני) כותבים כ הזמן על התנהלות ראשי ההתאחדות שלנו הגיע הזמן אולי לעצור ולחשוב. כי לפעמיים דף ריק אחד אומר את כל מה שאנחנו עדיין לא מעיזים להגיד. 
 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק