0

סגירת המעגל של אבי נמני

אבי נמני אמור להיות מאלה שיובילו אש מכבי תל אביב, אולם לא מעט קשור לבחירת המאמן הבא ולשאלה האם סוף סוף תוסר קללת קשטן

יום רביעי 19 דצמבר 2007
שלומי לויה

ב-13.8.2003 רעדה האדמה בקרית שלום. במסיבת עיתונאים מתוקשרת ובאחד מאירועי הספורט הדרמטיים ביותר של השנים האחרונות ובצעד שהדהים את עולם הספורט, גירשה מכבי ת"א את אבי נמני. השחקן שהכי מזוהה עם המועדון הצהוב בעשור האחרון ואחד מגדולי הסמלים שלה בכל הזמנים, סולק מהקבוצה ביחד עם טל בנין. נמני הפך לפרסונה נון גראטה במקום שהיה הבית שלו.

על מהלך הסילוק של מספר שמונה היו חתומים שלושה: מאמן הקבוצה ניר קלינגר, המנכ"ל אלי דריקס והבעלים, לוני הרציקוביץ'.

ארבע וחצי שנים חלפו מאז אותו יום בו התפוצצה הפצצה בקרית שלום והדברים, איך לומר, נראים קצת אחרת. עסקת הרכישה של מכבי ת"א ע"י אלכס שניידר יצרה מציאות חדשה ומדהימה בה הטריו שחתך את נמני ממכבי ת"א כבר לא נמצא במועדון וӐילו נמני שחזר אחרי שתי שנות גלות הביתה, ממשיך היום לבצר את מעמדו כמר מכבי ת"א.

הראשון שהלך היה ניר קלינגר (שגם החזיר את נמני למועדון) ששילם את מחיר כישלון פרוייקט הגלאקטיקוס. לאחר מכן עזב אלי דריקס את מחלקת הכדורגל לטובת ג'וב שיווקי בקבוצת הכדורסל. ואתמול, אחרי שלוני ורוני הגיעו לסיכום בתיווכו של המושיע הצהוב, דייויד פדרמן, גם לוני הרציקוביץ' כבר אינו חלק ממכבי ת"א למרות שמערכת היחסים בינו לבין נמני הייתה חיובית מאוד מאז חזר מספר 8 לצהוב. חיים יבין היה אומר על זה: "מ-ה-פ-ך"̮

נמני, לעומת השלישייה שמצאה דרכה מחוץ למועדון, נשאר נטוע איתן במכבי ת"א ועל פי הדיווחים בכלי התקשורת הוא אמור למלא תפקיד מרכזי גם אצל הרוכש החדש של המועדון.

סוף קללת קשטן?

ויש כאלה שאומרים שאתמול השתחררהȠמכבי ת"א מקללת קשטן. שמו של מאמן נבחרת ישראל שהוביל את מכבי ת"א של לוני הרציקוביץ' לדאבל ב-1996 והוחלף בתום אותה עונה באברהם גרנט, הוזכר בלי סוף על ידי אוהדי הקבוצה בכל אחת מהשנים השחונות והרזות שעברו על מכבי ת"א ב-11 השנים שחלפו מאז סיים דרכו במועדון (למרות האליפות, שני הגביעים ועונת הצ'מפיונס ליג) כגורם המרכזי לבעיות של המועדון הצהוב. אמרו שהדרך שבה נקטה מכבי ת"א כלפי המאמן שבה אליה כבומרנג. 

היו כאלו שחלמו על סגירת מעגל ושידוך מחודש עם קשטן, אלא שאתמול הגורם שהחליט ۜהחליף את קשטן, לוני הרציקוביץ', למסור את המפתחות לשניידר ויצא מהמשחק. ימים יגידו אם צעד החלפת הבעלים הסיר את הקללה. 

מאמן בכיר למכבי?

מאז פוטר שלמה שרף ממכבי ת"א, לא עמד על הקווים של מכבי ת"א מאמן תותח עם קۑלות מוכחות. מאז פסקת הרומן עם שרף לא עמדה אוטוריטה על הקווים של מכבי ת"א. את מה ששחקני הפועל ת"א, למשל, הרשו לעצמם אצל גיא לוזון, הם לא היו מעלים על דעתם אצל דרור קשטן. 

אין ספק שגם אוטוריטות קיבלו בזמנו את הצ'אנס ולקח להם זמן להבשיל ולהתפתח וברור שגם להם יש כישלונות. אין גם כל מניעה שמאמנים צעירים וחסרי ניסיון בקבוצות גדולות יצליחו בהן. רוני לוי, לדוגמא, לקח שלוש אליפויות רצופות בשלוש השנים הראשונות שלו בליגת העל וכבר דיברו עליו כעל מועמד לאימון נבחרת ישראל. 

ߑכל אופן, אחרי הפיאסקו עם שלמה שרף העדיפה מכבי ת"א להחתים מאמנים צעירים ולתת להם את הצ'אנס להתפתח ולהשתדרג אצלה. כך היה עם ניר לוין שנשלף מצפרירים חולון להחליף את שרף, והמשיך עם ניר קלינגר שקיבל את מכבי ת"א כקבוצה הראשונה שלו בליגת העל (והוביל אותה לאליפות אחרי שבע שנים שחונות) וטון קאנן. הניסיון עם אלי כהן היה מעניין כי לכהן היו קבלות, אלא שאלו היו מהעבר היותר רחוק ולא מהשנים האחרונות. צריך גם לזכור שהציפיות מכהן היו לייצב את העגלה המקרטעת אחרי שנת הגלאקטיקוס ולא מעבר לזה ולכן העונה הראשונה שלו במכבי נחשבה להצלחה. 

גם אחרי פיטוריו של כהן בתחילת השנה העדיף לוני הרציקוביץ' שוב את ניר לוין, כמועמד של פשרה אחרי שהמועמד המוביל, גיא לוי, לא השיג את השחרור מהנבחרת הצעירה.

עכשיו אנחנו שומעים שיש חמישה מועמדים לאימון הקבוצה: ߞוטי איווניר, גיא לוי, פרדי דוד, לואיס פרננדז וניר לוין (לא מן הנמנע שבימים הקרובים יצטרפו שמות נוספים). האם מישהו מהרשימה עונה להגדרת תותח? האם מכבי ת"א צריכה היום קליבר על הקווים?

מעניין יהיה לראות את מי יחליט שניידר להנחית בעמדת המאמן ߩל הקבוצה החדשה שלו. 
 

תגובות

טלספורט בפייסבוק