מונופול 2007/8

ליגת האלופות שתחל מחר הפכה לא רק לבמה אדירה עבור כדורגלנים מחוננים, אלא גם לקרב נוקשה בין עשירי תבל. ברלוסקוני היה חלוץ ומאז מבחר אנשי עסקים רוצים גם הם להשתתף במשחק

יום שני 17 ספטמבר 2007
רועי רובינשטיין

אחת הסצנות הכי מפורסמות בסרטי משפחה אמריקנים לחגים היא זו בה האבא מגלה לילד הקטן שאין באמת סנטה קלאוס. אחר כך בא המשבר, ואחריו, אחריו שוב מגלים לנו כי הילד יכול ליהנות מאווירת החג גם בלי האשליה הגדולה ביותר של תרבות הצריכה העולמית. אני בטוח שכולכם יודעים על איזו סוג סצנה אני מדבר, פתחתי עימה משום שזה בערך מה שאני הולך לעשות עכשיו, להרוג את סנטה – של ליגת האלופות.

שלא יהיו ספקות, ליגת האלופות היתה ונשארה טורניר הכדורגל המרגש בתבל, לצד המונדיאל כמובן.  אלא שרבים שוכחים כי בין יציע הכבוד של הקאמפ נואו לזה שבאולד טראפורד או הסן סירו פרוס לו לוח המשחק של המונופול הגדול ביותר של המאה ה-21. זה שבו נוטלים חלק לא מעט אוליגרכים ומיליארדרים, אחד אחד הם ניצבים על משבצת ה"התחלה" שבקצה הלוח, רגע לפני שהקוביות שוב נזרקות לאוויר. פורטו הייתה האחרונה ששברה את המונופול, היא עשתה זאת עם מאמן מבריק ושחקנים ממושמעים ומכיוון שאין הרבה כאלו בסביבה נדמה כי כל אחד מאיתנו צריך בשבוע הקרוב לא רק לבחור איזו קבוצה לאהוד בעונה הקרובה, אלא איזה מיליארדר.

הנטייה של רובנו היא לשנוא את רומן אברמוביץ', זה לא על רקע גזעני חס וחלילה, אלא על רקע כלכלי נטו. מבחינת רובנו הבעלים של צ'לסי רוצה להגשים את הסיוט הגדול ביותר שלנו, לרצוח את האפשרות להפתעות. העובדה שהרוסי בן ה-42 שהגיע לצ'לסי לפני ארבע שנים השיג את הונו על גבה של ברית המועצות המתפרקת כשרכש יחד עם שותף את חברת הנפט של המדינה והחל לעסוק ביצוא ויבוא של הנפט הרוסי בעולם תעורר את חמתו של כל סוציאליסט שעדיין חש חיבה עמוקה לימים עברו. בעבר היו כאלו שניסו להביאו למאסר, אך הוא באלגנטיות נמלט ממנו. ועל אף שבנה אימפריה באזור הכי יוקרתי בלונדון על הלוח האירופי הוא עדיין נמצא הרחק מאחורי ערים כמילאנו, מדריד וברצלונה.

מבט אחד מעבר לכתפו של אברמוביץ' יגלה לכם שני פרשים מעיר זרה על הלוח, מלקום גלייזר וג'ורג' גילט נכנסו לכדורגל האנגלי והאירופי עם לא מעט רעש וצלצולים. יש יאמרו שזו הדרך האמריקנית. לשניהם עבר עשיר בספורט, גלייזר שרכש את יונייטד בשנה שעברה החל את דרכו כצעיר בעל חנות תכשיטים שירש מאביו, הפך כבר מזמן לאיל הון אמריקני שמחזיק בחלום ההוליוודי, קבוצת הפוטבול טמפה ביי אותה אהד מאז ילדותו. גילט שהבטיח כבר שלא להרוס את הצעדה של אוהדי ליברפול מפחיד את יושבי הקופ עם סיפורים על קבוצת המיאמי דולפינס שברשותו. האמת היא שאנחנו באמת בעד שהזרים יתפסו מקום טוב על הלוח, זה רק הקטע של אי כיבוד המסורת שמפחיד את היושבים האחרים מסביב לשולחן.

אם במסורת עסקינן יש שחקן אחד ליד השולחן הזה שתמיד נחשב לחצי ג'נטלמן וחצי פוליטיקאי, ראש ממשלת איטליה לשעבר ונשיא מילאן סילביו ברלוסקוני שמעולם לא החליט מה הוא: יותר מנהיג העם או איש עסקים בעל אמצעים. הוא השיג את הונו כבר מגיל צעיר כשהקים חברת בנייה מצליחה שהקימה בתים קטנים בפרברי מילאנו אי שם בשנות ה-60. כשנמאס לו רק לבנות הקים תחנת טלביזיה מקומית בשביל הכבלים, תחנה שהפכה עם השנים לערוץ 2 האיטלקי על כל המשתמע מכך, התחנה הפכה עם הזמן לרשת מדיה שמאגדת תחתיה לא פחות מ-150 חברות שונות. בשנות התשעים פנה לפוליטיקה אבל בצידי המגרש אי שם מתא הכבוד שלו בסן סירו ברלוסקוני ממשיך להיות דמות מרכזית במועדון. בניגוד לצמד האמריקנים שלא מבינים בכדורגל ואברמוביץ' שמעולם לא מתערב, ברלוסקוני יודע מה הוא רוצה לראות על המגרש ותמיד מביע את עמדתו על הסגל והטקטיקה של הרוסונרי. מישהו לחש גאידמק? האמת לא קל לאהוב אותו וכשמביטים על לוח המונופול שמוצב מולנו ורואים כי השיג את התואר כל כך הרבה פעמים בשנים האחרונות יש שיאמרו די. תן למישהו אחר לשחק סילביו.

אלו שרוצים שאחת הגדולות תניף את הגביע אך עדיין תהיה קשורה אל העם, יביטו על לוח המשחק ויקוו לראות מירוץ צמוד למוסקבה בין בארסה לריאל. שני המועדונים הגדולים של ספרד אולי נשלטים על ידי שניים מהאנשים החשובים בכדורגל העולמי חואן לה פאורטה ורמון קלדרון אך השניים אינם מתפקדים כבעלי הקבוצות, שכן הבעלים של ריאל ובארסה הם האוהדים, לה פאורטה וקלדרון הם נשיאים נבחרים אשר הגיעו למעמדם לאחר בחירות חשאיות בין חברי המועדונים הנכבדים. לה פאורטה עורך דין במקצועו גבר על נשיא בארסה הקודם ג'זפה ניונז בבחירות של 98 ומאז לא הביט לאחור. בעזרת כספו קמה בקאמפ נואו אימפריה שלמה שרק לפני שנתיים הייתה הקבוצה המוצלחת ביותר ביבשת. יריבו האישי כמעט קלדרון גם הוא עורך דין במקצועו נכנס לתפקיד נשיא ריאל ב-2006 בדיוק כמו לה פאורטה לאחר שניצח מערכת בחירות מתישה כשהוא מבטיח להביא לברנבאו את ססק פאבריגאס הצעיר, איירן רובן וכמובן קאקא. עד היום הוא צלח במשימה אחת מהשלוש, אך אוהדי הקבוצה סלחו לו עם הזכייה באליפות בעונה שעברה. אז כן יש כאלו שיאמרו כי אם אחת מהספרדיות תזכה על לוח המונופול תורגש חצי נחמה בכל זאת, בחירתו של העם. 

הלב, זה שמעורב בצורה הכי טוטאלית בכדורגל, יודע את כל מה שנכתב כאן ועדיין רוצה להאמין שאולי עדיין לא מאוחר, הוא יושב מול המקלט ומקווה כי למרות שהלוח כבר מוכן תגיח מתחתיו איזו לכלוכית ותהפוך אותו. בהתחלה יש כאלו שיתעצבנו ויגידו "מי זו איינדהובן שתמנע מבארסה את התואר"? אך אחרי שהעשן יתפזר נגלה כי בעצם מדובר בניצחון המירוץ של סינדרלה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק