הזדמנות טובה לדיאטה

מספר רב של ספורטאים השמינו כשפרשו. מדריכת הכושר והתזונה ענת הראל מעניקה לו ולחבריו מספר עצות: מצאו עיסוק שמעניין אתכם כי לנוח אולי לא מסוכן, אבל בהחלט משמין. לידיעת רן בן שמעון

יום שישי 21 ספטמבר 2007
מערכת TELESPORT

ידוע שספורטאים הם ברי מזל מכל הבחינות – הם מתפרנסים מתחום שהם אוהבים, סובבים אנשי מקצוע ותזונאים שתומכים בהם והמוצלחים שבהם מנהלים חיי מותרות כשהדאגה היחידה היא להביא את הניצחון. אבל מה קורה לאחר הפרישה? מה קורה לגוף שלהם לאחר שנים של אורח חיים תובעני לגופם? האם הנזק לגופם גדול יותר מאשר מי שלא עסק בספורט בחייו? האם נשקפת סכנה לבריאותם?

הדוגמא הכי טובה והכי מוכרת היא של רן בן שמעון, מאמנה המצוין של הפועל קרית שמונה שרק לפני ארבע שנים פרש ממשחק פעיל ומאז העלה על פי הערכות 25 עד 30 קילוגרם. איך זה קרה לו? די ברור שעקב תזונה לא נכונה.

אז לקראת יום כיפור, נסינו לתת לבן שמעון ולעוד פורשים מבחר עצות. שוחחנו עם מנחת תכניות כושר ולייפ-סטייל בטלוויזיה וברדיו – ענת הראל, שאותה אתם בטח מכירים מהפרסומת לדגני "נסטלה" (זוכרים: "קנאה? זה סתם משמין!"), על פרישה מתחום הספורט התחרותי, על טיפים לתקופת החגים המסוכנת ועל ימי צום.

ענת, האם נשקפת סכנה לספורטאים שמפסיקים לחלוטין בעיסוק בספורט אחרי פרישה? ומה כדאי להם לעשות כדי להישמר מסכנות ולשמור על גופם?

"רוב הספורטאים ממשיכים לשמור על שגרת אימונים בסיסית. לאלו שפרשו מתוך מאיסה בתחום או פציעה לא נשקפת סכנה הגדולה מהסכנה של חוסר עיסוק בספורט מאשר לאדם הממוצע. המחשבה, שספורטאי לשעבר עלול לחלות במחלות או לסכן את הלב שלו לאחר ירידה דראסטית בכושר הגופני היא מחשבה מוטעית. אותן התופעות חלות גם על הספורטאי הפורש וגם על אדם רגיל שלא מתאמן כלל: מסת שריר ירודה, אחוזי שומן גבוהים, עלייה בכולסטרול בדם. השריר שלהם לא יהפוך לשומן אם הפסיקו באימונים. אין דבר כזה. אבל מעל לרקמת השריר תצטבר רקמת שומן, וזו הסכנה. ספורטאים ירגישו את זה בצורה יותר קיצונית כי היו להם יכולות פיזיות גבוהות ולכן זה עלול להיות מתסכל. לכן ספורטאים פורשים לא מפסיקים לחלוטין. הם ממשיכים לרוץ ולעשות אימוני כוח בחדר כושר. הסכנה היחידה הנשקפת לכולנו היא ההזנחה. שגרת האימונים של ספורטאי היא תובענית ואף אדם שחובב ספורט לא מגיע לרמות האימונים של הספורטאי המקצועי בתחום התחרותי. ספורטאים מקצועיים עוסקים באימונים מבוקר עד ערב. לאחר הפרישה לספורטאי מקצועי נשקפת סכנה של השמנת יתר, המחלה המערבית של ימינו, ושאר מחלות לוואי כתוצאה מכך. על הספורטאים הפורשים למצוא תחום אהוב, גם אם מאסו בתחום שעסקו בו בעבר, כדי לשמור על גופם. אבל אין סכנה מעבר לזו הנשקפת לכולנו מהזנחה".

יש לך טיפים לספורטאי הפורש, ולכולנו, איך שומרים על גוף בריא ומוצק?

אין טיפ, אין פטנט. צריך לעבוד, לשמור על כושר ולהתמיד. אני יכולה לעזור בעניים ההתמדה ולתת טיפים לשמירה על אורח חיים בריא לאורך זמן. ספורטאים חיים את המודעות הזו. הם סובבים אנשי מקצוע ותזונאים והם לא זקוקים לי שאייעץ להם. אבל הטיפים הללו רלוונטיים לכולם.

תמצאו תחום שעושה לכם טוב -  אל תכפו על עצמכם תחום ספורט שלא מתאים לאופי, האישיות והטעם שלכם, כי אז, רוב הסיכויים שתרימו ידיים מכל עניין הספורט.

מגוון -  מגוון  תחומי ספורט לאורך השבוע. אם תיצמדו לתחום פעילות אחד לאורך זמן יש סכנה שיימאס לכם ותפרשו. עם מגוון אין סכנה לכך ונוצר עניין שמעבר לצורך בשמירה על כושר. היום טרנד המחול הוא חזק ואפשר לעסוק בסוגי ריקוד, באומנויות לחימה, ביוגה או פילאטיס, ספינינג ועוד. אם כל יום או מידי פעם נגוון, הסכנה שנפרוש קטנה. מגוון מוגזם הוא גם מסוכן כי הוא מערער את היציבות. צריך למצוא את האמצע.

גייסו פרטנר לאימונים – אם קבעתם עם חבר\חברה, פוחתים הסיכויים שתבריזו ותפרשו כי התחייבתם.
 
מטרות ביניים -  מטרות ביניים מונעות מאיתנו להרים ידיים אל מול המטרות הקשות. אם המטרה הסופית שלכם היא להיות מסוגלים לרוץ במשך שעה רצוף, הציבו מטרת ביניים לתקופה – כמו לרוץ 20 דק' רצופות. משם תתקדמו הלאה. בדיאטות זה עובד גם כן. אם אדם מעוניין להוריד 20 קילו, שיתחיל בהצבת מטרת ביניים – שלושה קילו לחודש הראשון. כך הוא פחות מאוים מהעבודה הקשה, ומתקדם לכיוון המטרה בצעדים איטיים ובטוחים.

ומה לגבי יום כיפור ושאר ימי צום? זה בריא לגוף? מומלץ? רצוי?
 
יש הרבה זרמים בתחומי הגוף והבריאות. כמו שבתחום הדיאטה יש שיגידו שפחמימות זה מחוץ לתחום ויש להתמקד בחלבונים וירקות, ויש דיאטטיקנים שיגחכו לטענה הזו. באותו האופן חלוקות הדעות בתחום הצום, על הדרגות והתדירות שלו. אבל ברמה הבסיסית, הרעבת הגוף היא דבר מסוכן ולא רצוי. הגוף זקוק לאוכל על מנת לתפקד. גם אם אדם שוכב במיטתו כל היום, הוא עדיין נזקק לדלק כדי לתפעל את האיברים הפנימיים, המוח ובכלל. הגוף הוא מערכת מחושבת ומתוחכמת. אם מרעיבים את הגוף הוא נכנס לסטרס ונהייה חסכן.  הוא מאט את חילוף החומרים שלו וכל מי שנוהג לצום חצאי ימים או להרעיב את עצמו, בעצם מאמן את הגוף שלו להיות חסכן בחילוף חומרים. כשהוא חוזר לאכול רגיל, הוא משמין, כי לאמן את הגוף בחזרה לחילוף החומרים הקודם הוא עניין לא פשוט ודורש שמן רב. הגוף "זוכר" את הסטרס שהיה בו ולא ממהר לפעול כרגיל. בגלל זה אנשים אחרי דיאטות כסאח מעלים במשקל. הגוף פשוטו רגיל לפעול במתכונת מצומצמת והוא מבזבז פחות אנרגיה ושורף פחות קלוריות על ההתנהלות היומ-יומית. צום של יום אחד – ביום כיפור – אין לא משמעות הרת גורל . אם אנשים רוצים לכפר על עוונותיהם ולצום פעם בשנה, שייעשו זאת, אבל לא להפוך את הצום לדרך חיים. תנו לגוף את מה שהוא צריך, איכלו את כל אבות המזון, הימנעו ממאכלים בעלי שומן רווי (חמאה, מרגרינה) ושאר ג'אנק-פוד, ואמצו אורח חיים של כושר גופני. צום כמנהג ממושך הוא בגדר סכנה.

ואיך נשרוד את תקופת החגים המטורפת הזו, שבה אנחנו אוכלים בלי הפסקה ואין לאן לברוח?
אפשר. לא חייבים להשמין בתקופה הזו. תקופת החגים היא מלכודת של אינסוף ארוחות גדולות ומנגלים, תקופה שבה אנחנו יוצאים משגרת התזונה היומיומית שלנו. לא חייבים לפצוח בדיאטות כי פה טמונה סכנה, אבל לשמור על משקל יציב זה לא משימה בלתי אפשרית.

אל תצומו לפני ארוחות – לא חייבים להגיע מורעבים לארוחות גדולות. אכלו לאורך היום באופן מאוזן. תשתדלו לאכול אוכל קליל, לא מבושל, מהיר לעיכול. חצי שעה לפני הארוחה תאכלו חטיף אנרגיה או פרי. תגיעו רגועים לארוחה.

טעימות - בארוחה איכלו קצת מכל דבר כך שתוכלו ליהנות מהמטעמים. הימנעו ממאכלים רגילים כמו תפוחי אדמה ואורז ותשאירו מקום למאכלים המיוחדים שבשולחן. כך תוכלו ליהנות מהאוכל הטעים, ולא להרגיש שפספסתם כלום.

אכלו לאט – תחושת השובע מגיעה כ- 15-20 דקות מתחילת הארוחה (אחרי כרבע ארוחה) אם תאכלו מהר, תכניסו יותר כמות ממה שאתם צריכים ואפילו לא תרגישו בכך עד ש"תתפוצצו". כשאוכלים לאט נהנים מכל ביס ותחושת השובע תגיע כשיש בגוף פחות אוכל.

תהיו אורחים לדוגמה – אם תקומו יותר מהשולחן, תעזרו בהגשה ובפינוי, תהיו פחות נתונים לפיתויי הנשנושים ותאכלו פחות. כך גם תאכלו פחות, והמזלג שלכם לא יגלוש כל השמן לעבר הקעריות בשולחן לעוד ביס, וגם תעשו רושם של אורחים למופת.  

נצלו את החופשה  - קומו בבוקר, תעשו טיול, הליכה מהירה או כל פעילות שכוללת תזוזה. כך תיהנו מהחופש, תיפטרו מרגשות האשם של הארוחות הגדולות, ותנצלו את החופש שלכם עד תום, במקום לרבוץ בספה.

אז אל תגידו לא ידענו. עכשיו נשאר רק ליישם

צום קל, ושנה טובה ובריאה לכולנו.
 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק