בלי מבחנה אחת

סביר להניח שלא שמעתם על הספיישל אולימפיקס. אז כדאי שתדעו שבסין נערכים בימים אלו משחקים לספורטאים עם מוגבלות שיכלית שמתחרים ב-30 ענפי ספורט ומנצחים בכל מקרה

יום שני 01 אוקטובר 2007
רועי רובינשטיין

הסמל של משחקי הספיישל אולימפיקס שנפתחו בסוף השבוע  בשנחאי מורכב מעין אחת גדולה שבתוכה שני ספורטאים אולימפיים. כמו כל דבר בתרבות הסינית גם הוא נבחר בקפידה. 

עבורנו ה"מערביים" הוא לא מסמל דבר חוץ מציור יפה, אך עבור המקומיים שכבר מזמן קבעו כי רוח ההיסטוריה של עמם תלווה את השנה האולימפית על שלל אירועיה (האולימפיאדה הנוכחית, אולימפיאדת 2008 ואולימפיאדת הנכים,) עבורם מדובר בסמל אשר מייצג נאמנה את כל מה שאמורים המשחקים הללו להיות.

"ספיישל אולימפיקס" הוא ארגון בינלאומי שהוקם לפני כ- 40 שנה בארה"ב  ומונה כיום יותר משני מיליון ושלוש מאות אלף ספורטאים  עם לקות שיכלית (Intellectual Disability) ברחבי 169 מדינות בעולם.  הארגון מאמין שאנשים עם לקות שיכלית יכולים בעזרת הנחיות נכונות ותמיכה, ליהנות ולהטיב עם עצמם מהשתתפות בספורט יחידני וקבוצתי. 

הספורטאים בכל הגילאים מתחרים ב-30 ענפי הספורט המובילים, בינהם כמובן כדורגל ,כדורסל, אתלטיקה, ג'ודו ועוד. להבדיל מהמשחקים האולימפיים בשנה הבאה, הרי שבספיישל אולימפיקס מתחרים הספורטאים גם בענפי ספורט חורפיים.

התרבות והאמונה הסינית קובעות שה- shen, "הנשמה" של הבן אדם ניתנת לו ברגע לידתו, נלכדת בתוך ליבו עד שהוא משיב את נשמתו לבורא וניתן לראותה רק  במקום אחד גלוי בגוף האדם, העיניים. לכן אין זה מפתיע שהסמל של המשחקים שכל כך הרבה נשענים על הנשמה של אלפי הספורטאים שייטלו בהם חלק היא אותה עין המתפקדת כדלת לנשמה.

בסוף השבוע  הם החלו להתחרות תחת אותה השפעה של נשמה זחוחה שהפכה כמעט למנת חלקם היחידה בעולם, אלפי נערים ונערות גברים ונשים שמזלם לפי שיטתנו לא שפר עליהם והפכו בעיני הרוב ל"מיוחדים" בינינו. כאן לא תהייה אפילו מבחנה אחת, איש לא יבדוק את שיאי העולם והפרסומת האחרונה לפני ריצת המאה מטר לא תעלה מיליון דולר. כל מה שמוכר לנו מעולם הספורט שהפך למכרה ענק של בדיקות, תאוות ובצע, כל זה לא ימצא בין שברי השמחה הטהורים שיתפזרו בין מסלולי הריצה לבריכת השחייה או אולם ההתעמלות בעיר שנחאי.

כך הפכה אולימפיאדת הספיישל אולימפיקס לאי בודד של יציבות אחד שבו הספורט פעם נולד בו ומאז התרחק ממנו. עבור הספורטאים הללו מדובר באירוע שיא. הועד האולימפי אמנם מארגן עבורם תחרויות ומפגשים במשך רוב ימות השנה, אך פעם בארבע שנים כמו כל שאר תושבי העולם הם מתאחדים, נזכרים לרגע כי גם להם יש כוח וקצה יכולת שאותה אפשר למתוח אל מעבר למחשבה.

אצלם אולי יש חשיבות לדגל שמתנוסס על החולצה אך הרבה יותר לפנים המחייכות שמעליו וגם לבכי. שכן בספורט יש גם הפסדים. כמו הניצחונות גם הם באולימפיאדה הזאת הרבה יותר אישיים. פה לא משנה אם אתה מישראל או מהודו פה משנה שאתה כאן, מביע את עצמך בדרך שרובנו כבר שכחנו עד כמה היא נפלאה ומיוחדת. ספירת המדליות טובה רק לעמודי העיתונים והם כמו תמיד יעטפו את הדגים של מחר או ימוחזרו. איש לא יזכור מי זכה בריצה ההיא או קפץ יותר גבוה, מה שיישאר בסוף הוא החיוך המבויש שמלווה תהילת עולם קטנה לזמן מוגבל.

חיוך כמו זה של אסמה אלנג'ר שחקנית טניס השולחן פלסטינאית שתגיע למשחקים בפעם השלישית ברציפות ונחשבת לאחת התקוות הגדולות ביותר של שכנינו למדליה. אלנג'ר החלה להתאמן בטניס שולחן  לפני שמונה שנים כשהייתה רק בת 11, מאמן נבחרת הספיישל אולימפיקס הפלשטינאית יוסוף רמאדן גילה אותה ערב אחד משחקת טניס שולחן ומיד ראה את הפונטנציאל. "גיליתי מיד ילדה מופלאה" סיפר מאמנה לקראת האולימפיאדה, "היא תמיד מוכנה לעבוד קשה וללמוד דברים חדשים אך האמת היא שהתמימות שלה כבשה אותי פעם אחר פעם".

פעם כשהיינו קטנים, אותה תמימות של אסמה ליוותה את הספורט "שלנו" שהיה נראה טוב יותר, חף משערוריות גדולות, נקי מחומרים ממריצים וכתמים, אחד שתוצאותיו נקבעו על המגרש או המסלול ולא בועדות משמעת. אף אחד לא ידווח לכם באופן יומיומי על הישגיה של אסמה ושאר הספורטאים האולימפיים בשבועיים הבאים, גם לא האתר הזה, בואו ונודה. אך ישנם רגעים בהן אנו והספורטאים שאנחנו מעריצים בכל ימות השנה צריכים להביט אל עיניהם של משתתפי האולימפיאדה הזאת ולגלות בהם את ה-SHEN שלהם בתקווה למצוא בהן גם את שלנו.   

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק