לנתק את הקבוצה ממנהליה

מכבי תל אביב שלא ירדה מעולם לליגת המשנה נראית במצוקה קשה. שאלנו מספר מאמנים ואוהדים על השיטות לטיפול בהלם. שייע גלזר: "המאמנים במכבי חיים בתחושת פחד מתמדת". פייגנבוים: "לי דווקא יש פיתרון"

יום שני 01 אוקטובר 2007
אשר גולדברג

מאז נוסדה מכבי תל אביב  בשנת 1906 בשם הראשון שלה (הראשון לציון, אגודת המתעמלים), חלפו 101 שנים. זוהי הקבוצה היחידה שלא ירדה ליגה מעולם, מאז הכירה פיפ"א בארץ ישראל כחברה מן המניין בשנת 1928. לאורך דרכה, ידעה הקבוצה משברים מקצועיים וניהוליים שאיימו על מעמדה בטבלה, אך כאמור לליגת המשנה היא לא ירדה ולו פעם אחת..

העונה הנוכחית, 2007-8, רק בתחילת דרכה, אבל כבר אחרי 4 מחזורים מסמנים אותה מומחים שונים ככזו שבסיומה ימצאו הצהובים-כחולים את עצמם בליגה השנייה.ולמי ששכח,  מדובר באחד המועדונים הגדולים ביותר בכדורגל הישראלי, אם לא הגדול שבהם, עם יותר ממיליון אוהדים, שדם המכבים זורק בעורקיהם. ואגב, למי שלא בדיוק זוכר בתחילת העונה דיברו על מכבי במונחים של צמרת גבוהה, יש ויאמרו  אליפות.

אלא שמכבי ת"א הנוכחית נראית רע מאוד, בלשום המעטה. שחקני הכדורגל שהתאספו להם בקרית שלום נראים מביכים בביצועים שלו על כר הדשא. שחקן בכיר בקבוצה אמר ל-TELESPORT:  "זו קבוצה מסכנה. את רוב השחקנים צריך לפזר בליגה הלאומית והארצית. יכול להיות שגם אלו שמקבלים את החולצה עם סמל המועדון חושבים שהם בתוך חלום. מכבי ת"א של היום היא קבוצה במבוכה ובהלם ספורטיבי".

פנינו אל מספר שחקני עבר ומאמנים וביקשנו הסבר מקצועי על מנת לבדוק איך יכולים שחקניו של ניר לוין להתרומם מהספירה, לפני שיבוא הנוק-אאוט.

שייע גלזר, חלוץ העבר האגדי, מאמין שהשחקנים הצעירים יוציאו את הקבוצה מהמצב הזה: "היו בעבר תקופות שמכבי ת"א לא הייתה במרוץ לאליפות. תמיד היה לנו קהל תומך, אוהדים שבמצבים קשים דרשו ניצחונות ולא אוהדים מלחיצים. הקבוצה לא משחקת כדורגל התקפי כבר מספר שנים. זו קבוצת הגנה שידעה לגנוב את הגולים מול קבוצות שרעדו מהשם מכבי תל אביב. המאמנים שבאים מדברים ישר על כסף וחיזוק זר. הם לא מלמדים שום דבר חדש ויצירתי. מהיום הראשון הם חיים בפחד הפיטורין. כדי לצאת מהמשבר הזה צריך לתת לצעירים במה למשחקים רבים. הם יתחברו ויעלו את הקבוצה לפחות למרכז הטבלה. אני הולך היום ברחוב ורבים עוצרים אותי ושואלים: 'נו, מה יהיה עם מכבי?', כאילו ממתינים שאחזור לשחק".

שייע פייגנבוים היה לאורך השנים מהעבר השני של המתרס, בהפועל ת"א. פייגנבוים מבקש לשמור את הפתרון למצבה של הקבוצה לעצמו: "אני לא זוכר מאז אמצע שנות ה-60 שפל מקצועי כזה במכבי ת"א בפתיחת העונה. הם צריכים לחבר בין הקהל לשחקנים. יש לי את הפתרון שבשלב זה אשמור לעצמי, כי לא אוהבים לשמוע את האמת".

שוער העבר ומאמן הפועל ירושלים בהווה, מיכאל "לופא" קדוש, שיחק בקבוצה במשך 6 שנים בתחילת שנות ה-70 וחוץ מהזיכרונות הנעימים, מאמין כי אבי נמני חייב להתמסר לתפקידו על המגרש אם על קבוצתו להתחיל לנצח: "יש לי פינה חמה בלב למכבי ת"א. החוויה לזכות עם הקבוצה בתואר האליפות מלווה אותי עד עכשיו. ההתנהלות סביב מכבי ת"א אינה מתאימה למועדון כל כך גדול. השם 'מכבי ת"א' מחייב התנהלות מסוג אחר. קורים שם דברים חובבניים, התנהלות שצריך לעצום עיניים כדי להאמין שמתרחשת בקרית שלום. אני זוכר תקופות לא טובות במכבי, תקופות שעוצמת המועדון ידעה לבודד והתגבר עליהם. האנשים הכי לא נכונים מכוונים שם את האירועים. הם נפלו בגדול עם שחקני הרכש. כולם ראו את ההתנהלות שהחלה בקיץ ולא האמינו שהחורבן יגיע כל כך מהר. הפתרונות שלי הם פשוטים מאוד וצריך לפעול מהר: 1. אבי נמני חייב להיות מעכשיו רק שחקן וקפטן. לא יכול להיות שהוא יעסוק בדברים שהופכים אותו לפחות ממוקד. אני מקווה בשבילו שהוא יפנים ויעשה שינוי. 2. להחזיר את הביטחון לשחקנים. זה חייב להתבצע באימונים ובשיחות. צריך להפוך את הייאוש לתקוה. 3. לנתק את השחקנים מהאוהדים ולתת לניר לוין לנווט את הספינה בלי הקרבות של הרציקוביץ' ומאנה. 4. להכין תכנית מקצועית קצרת טווח ולעבור על פיה".

הבעלים של מכבי, לוני הרציקוביץ', חולה ובטח שלאירועים סביב הקבוצה ישנה השפעה על איש הברזל. הרציקוביץ', לראשונה מזה יותר מעשור, יצא דרך שער צדדי ולא השיב לשאלות התקשורת עם חיוך וסבלנות. המשבר הניהולי בקבוצה ענק. אוהד מכבי ת"א, צביקה רון מפרשן: "אין ספק שמכבי ת"א נמצאת בגדול המשברים שלה. הדרך לצאת מהמשבר זה רק באיחוד כוחות. יש הנהלה, יש צוות מקצועי, שחקנים ואוהדים. כל אחד יכול וצריך לעשות את תפקידו. ההרגשה היא שהכיוון אבד על ידי כל מי שאוהד את המועדון. הם עסוקים במלחמות סרק. אין לי ספק שמכבי מועמדת לירידה והשחקנים לא מבינים את זה. אם נרד, זה יהיה כתם לכל החיים למי שהיה בקבוצה".

העונה הכי גרועה של מכבי ת"א

עונת 1962-3 הייתה עונת דמדומים של מכבי ת"א. במועדון לא ידעו להתמודד עם חילופי המשמרות של השחקנים המפוארים והמבוגרים. המאמן שמונה אז היה היוגוסלבי, סלאבוליו סטנקוביץ', שהחליף את ההונגרי, מולנאר.

זו הייתה העונה האחרונה של שייע גלזר בקבוצה, שסיימה את הסיבוב הראשון בליגה של 12 קבוצות במקום האחרון עם 5 נקודות בלבד והפרש שערים 22-10. אז הבינו במועדון כי הם עלולים לרדת ליגה וביצעו בפגרת החורף שינויים. שלום שיקוה נרכש ממכבי רמלה וג'קי פורטוגז מבית"ר ת"א.

טבלת הסיבוב הראשון
 מקום  קבוצה  משחקים  הפרש שערים נקודות 
 1  הפועל פ"ת  11  9-18  17
 2  הפועל ת"א  11  9-17  14
 12  מכבי ת"א  11  22-10  5


השינויים הללו הוכיחו את עצמם והקבוצה דרסה את הליגה בסיבוב השני. שיקוה ופורטוגז כבשו בלי הפסקה ויחד עם הקבוצה צברו 16 נק' שהקפיצו את מכבי בסיום העונה עד למקום ה-7 עם 21 נק', אך עדיין עם הפרש שערים שלילי, 26-22. בסיום אותה עונה זכתה הפועל פ"ת באליפות ה-5 ברציפות.

טבלת הסיבוב השני
 מקום  קבוצה  משחקים  הפרש שערים  נקודות
 1  מכבי ת"א  11  4-12  16
 2  הפועל ת"א  11  7-14  13
 12  הפועל חיפה  11  12-4  5

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק