סליחה שאני מקצוען

הוא עמד השבוע במוקד התקפה בלתי רגילה מצד כלי תקשורת. כולם שכחו שמדובר כמעט בלי צל של ספק בספורטאי מספר 1 בכדורגל הישראלי. וזהו חטאו הגדול

יום רביעי 17 אוקטובר 2007
שלומי לויה

הבון טון החדש לאחר הפסד נבחרת הכדורגל בקרואטיה ואובדן הסיכויים להעפיל ליורו 2008 הוא לתקוף את בלם הנבחרת, טל בן-חיים. תקרית אחת, שכמוה ניתן למצוא דוגמאות יומיומיות סביב בעיטת עונשין, הספיקה על מנת להתחיל לטנף את בלם צ'לסי. הלשונות הושחזו, העטים נשלפו ולכולם יש הרבה מה להגיד על האופי של טל, שעוד "מעז" לא לפטפט עם כלי התקשורת. 

אז בבקשה לשתות קצת מים קרים ולהירגע, כי אין לנו הרבה מקצוענים ושחקנים שמכבדים את המקצוע שלהם כמו טל בן-חיים. אותו אופי "בעייתי" כביכול הוא זה שהשיג לבן-חיים חוזה באחת מקבוצות הפאר בעולם, שכמעט כולנו יכולים רק לחלום עליו. האופי של טל הוא סוד הכוח שלו ומקור לגאווה. להגיד על בן חיים שהוא מתנשא עושה לבחור הזה עוול. 

מצטערים לקלקל את החגיגה. זה לא סיפור על בחור ששכח מהיכן הוא הגיע, ושהשתן עלה לו לראש, אלא על איש עבודה מסור ושקדן שמהווה סמל לאחרים שאפשר להגיע בלי קיצורי דרך. בן חיים עקף בסיבוב הרבה מאוד שחקנים שעלו עליו מבחינת כישרון, אבל הוא היה חזק מהם באלמנט הכי חשוב – בראש.  

זה לא סוד שבישראל לא אוהבים מצליחנים בכלל והספורט הלאומי שלנו הוא לחבוט בכל הכוח במי שעשה את זה ולגמדו. וטל בן חיים הוא מצליחן של ממש. למעשה, בן חיים מציג לנו מראה בהתנהגות הכל-כך לא ישראלית שלו, שהביאה אותו לפסגה הנהדרת שבה הוא נמצא היום. במקום לקצור את השבחים, מנסים פה ללמד את בן-חיים איך עושים זאת נכון. אנחנו כבר נלמד אותו דרך ארץ ואם הוא עשה טעות מקצועית, נו זו כבר באמת סיבה לחגיגה. 

דור השחקנים, שנחשב לאיכותי ביותר בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות כלל שמות גדולים באמת כמו חיים רביבו, אייל ברקוביץ', אבי נמני, דודו אוואט, איציק זוהר, יוסי אבוקסיס, עידן טל ורבים וטובים אחרים שניסו את מזלם באירופה. אף אחד מהשמות האלו, למעט טל בנין, שההישג הגדול שלו היה בהיותו הנציג הישראלי הראשון בקבוצה בליגה הראשונה באיטליה (גם אם לא קבוצה גדולה), לא הצליח להגיע לקבוצת על בכדורגל האירופאי. רביבו וברקוביץ' היו מסוגלים ובהחלט ראויים, אבל מסיבה כזו או אחרת לא עלו לליגת העל של אירופה. 

מישהו היה מוכן להמר שדווקא טל בן חיים, מכל השמות שהוזכרו, יהיה האיש שיעשה את זה? גם אם תיקחו דור אחד אחורה, הרי שמשה סיני, אורי מלמיליאן, אבי כהן, רוני רוזנטל  ואפילו אלי אוחנה שעשה קריירה נהדרת בחו"ל ושנחשבו לגולת הכותרת של דורם לא הצליחו להגיע למקומות שבהם היום עושה בן חיים את צעדיו הראשונים. 

נכון, יוסי בניון, קפטן הנבחרת, משחק בליברפול. קבוצה גדולה? כאוהד הקבוצה האנגלית אני יכול לומר בכנות שליברפול של היום היא לא יותר משם גדול עם עבר מפואר, אבל הווה דל, רזה ואפרורי בליגה. קבוצה שבשני העשורים האחרונים השאירה את הבמה למנצ'סטר יונייטד, ארסנל וצ'לסי ולא מהווה פקטור של ממש במאבק האליפות באנגליה.

צריך גם לזכור שמי שהביא את בן חיים לצ'לסי הוא המאמן הפורטוגלי הנערץ, ז'וזה מוריניו, שאפשר לומר עליו הרבה דברים, אבל פראייר הוא לא. מוריניו הכיר ביכולות ובאיכויות של הבלם הישראלי. בן חיים הגיע למועדון הפאר האנגלי לא בזכות קשרים או קומבינות, אלא בזכות עבודה קשה והרבה מאוד זיעה והכרה בשירותים שהעניק במשך שלוש עונות לבולטון. שימו גם לב שהרוב המכריע של כדורגלנינו שיצא לחו"ל היו קשרים/חלוצים. לא ממש סופרים את הבלמים שלנו. על רקע הדברים האלו ההישג של בן חיים מתעצם עוד יותר.

מה יש בו בטל בן חיים שמרגיז חלק מהאנשים? אולי כל התכונות הטובות שהופכות אדם לווינר ולמצליחן. יש לו מוסר עבודה יוצא מהכלל, הוא חרוץ, הוא משקיען, והוא לא מפסיק לעבוד. הוא לא מוותר לעצמו, הוא לא עושה לעצמו הנחות והוא ממוקד מטרה. כבר מגיל צעיר בטל אפשר היה לזהות את החוזק המנטלי, את האבחנה בין עיקר וטפל ואת העוצמה הנפשית. ביקור בקניונים לא עושה לו את זה. הוא מעדיף לעבוד עוד שעה בחדר הכושר, כי הוא יודע שזו הדרך להצלחה והוא לא רואה בדרך לשם אף אחד ממטר. 

מה אין בטל? חפיפניקיות, קיצורי דרך, עיגולי פינות. הוא לא אוהב להשאיר דברים ליד המזל, הוא לא מאמין ש"יהיה בסדר", הוא דואג לכך שיהיה בסדר. 

אולי בן חיים צריך להתנצל על כך שבניגוד לשחקנים ישראלים אחרים הוא לא התקפל וחזר הביתה לחיק הנעים של החברים ושל המשפחה ולא נכנע לקשיים המלווים קליטה בארץ זרה במקום חדש ובשפה זרה. בישראל הוא יכול היה להיות מלך, עם קבוצה של מקורבים שמאדירה את שמו ומעריצה את האדמה שעליה הוא דורך, אבל כבר דיברנו על כך שטל שונה מהנוף הרגיל.  

ראיתם למשל, איך השחקן הזה בנוי? ערימה של שרירים וגוף בנוי לתלפיות. לא מומלץ להיכנס איתו לתאקל. אלא שבן-חיים הוא לא נולד ככה. בן-חיים ידע שהוא חייב להתחזק ולחזק את הגוף על מנת להתמודד עם הסוסים והשוורים באירופה. אז חוץ מהריצות המפורסמות בחולות ראשון, הוא הוסיף לסדר היום שלו גם עבודה סיזיפית ומפרכת בחדר הכושר. וכמה מפתיע, כשמשקיעים ועובדים, רואים תוצאות.

נכון, לטל יש גם דעה עצמאית שלא תמיד מתיישבת עם הזרם המרכזי וגם זה מושך אליו אש. בזמנים שלפני הגירוש של אבי נמני ממכבי ת"א, בן חיים נקט עמדה ולא שכח איך נמני קיבל אותו כשעלה לבוגרים. הוא גם רצה, רחמנא ליצלן, לבעוט פנדל במשחק מכריע לאליפות כי חשב שהוא חם ויכול לעזור לקבוצה שלו. אפשר לראות בזה חוצפה חיובית ולקיחת מנהיגות ויוזמה כי יש הרבה שחקנים אחרים שהייתה רועדת להם הבטן מכובד האחריות, אבל בטל יש איכויות שאין באחרים והוא רצה לבעוט ולשמח את האוהדים שלו. פה ראו בזה ערעור הסדר הקיים.

אז רגע לפני ההצלפה הבאה בבלם, צריך לעשות קצת חושבים ולהיות מעט יותר צנועים. הלוואי שהיו לכדורגל שלנו עוד הרבה טל בן-חיים. אם זה היה המצב, הדרך של הנבחרת שלנו להגיע סוף סוף לטורניר משמעותי, יורו או מונדיאל, הייתה מתקצרת בהרבה.


 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק