יותר פופולרי מפוטין

רק לפני שבוע הוא היה מועמד להדחה מהנבחרת והבוקר הוא התעורר כגיבור הלאומי החדש. קבלו את סיפורו של רומן פאבלוצ'נקו כובש הצמד מול אנגליה או אם תרצו - הגרסה הרוסית של אלון מזרחי.

יום חמישי 18 אוקטובר 2007
אלכס נירנבורג

ב 17 בנומבר יעצרו 150 מיליון אזרחי הפדרציה הרוסית את נשימתם ויישאו את עיניהם לאצטדיון רמת גן, שם תשחק נבחרתם מול ישראל הקטנה על הזכות להעפיל ליורו 2008. 

"האשם" המרכזי בהתרגשות האוחזת ברוסים מאז ליל אמש הוא חלוץ ספרטק מוסקבה רומן פאבלוצ'נקו (26), כובש הצמד שהעניק לנבחרת של הידינק ניצחון ראשון על האנגלים מזה 19 שנה. 

היום את הפופולריות של פאבלוצ'נקו ניתן להשוות רק לזו של הנשיא ולדימיר פוטין, אבל רק לפני מספר ימים הכל היה נראה אחרת: פאבלוצ'נקו איחר ב 19 דקות לאסיפה שזימן המאמן הידינק בבית מלון במרכז מוסקבה והעיתונים ידעו לספר כי ההולנדי החליט להעיף את החלוץ מהסגל משום ש"אינו מוכן לתת מעצמו למען הנבחרת". 

לאחר מכן התברר כי פאבלוצ'נקו התקשר לראשי הנבחרת והודיע מראש כי יאחר לאסיפה משום שתקוע בפקק גדול במרכז מוסקבה. "תחנה את האוטו וסע ברכבת התחתית", ביקש ממנו מנהל הנבחרת. "אין סיכוי, אני לא נוסע במטרו", השיב פאבלוצ'נקו ואיחר. בתום מסע שיכנועים ארוך ויתר הידינק על העונש החינוכי וזכה בכל הקופה.

פאבלוצ'נקו החל לשחק כדורגל בגיל צעיר בקבוצה קטנה במחוז סטאברופול, הידוע יותר מכל כמקום הולדתו של מנהיגה האחרון של ברית המועצות, מיכאל גורבצ'וב. בגיל הנוער צד את עייניהם של אנשי "רוטור" וולגוגראד שהייתה אז בליגה הראשונה ועזב לשם. 

בשנת 2003 החליטו ראשי ספרטק מוסקבה, שהייתה במשבר ניהולי ומקצועי חמור, להמר על החלוץ הצעיר שהזכיר להם, לפחות על פי מראהו החיצוני, את יקיר המועדון ולאדימיר בסצ'סטניך שידע ימים יפים גם בספרטק וגם בליגה הספרדית. 

עם הגעתו למוסקבה הצהיר פאבלוצ'נקו:  "אני לא רוצה להיות חלוץ רע. אותי לימדו שחלוץ טוב הוא אחד שמבקיע עשרה שערים לפחות בכל עונה". מאז הוא לא מפסיק להבקיע בכל הזדמנות ובחמש השנים האחרונות הבקיע 62 שערי ליגה. על הדרך הוא גם הספיק להתחתן ולהפוך לאבא לילדה. לתואר האליפות זה עדיין לא הספיק, אם כי ספרטק מובילה כעת את טבלת הליגה הרוסית כשנותרו ארבעה מחזורים לסיום העונה.   

שמו הוזכר לא פעם כמועמד להגיע לקבוצות בכירות בליגה האנגלית, אבל פאבלוצ'נקו פשוט לא רוצה. "מה רע לי פה, אני משחק כדורגל ונהנה מהחיים. רק הנסיעות הורגות אותי. אין זמן לאישה ולילדה". 

את הופעת הבכורה שלו בנבחרת ערך פאבלוצ'נקו מול ישראל ביום קיץ חם של  2003. הוא נכנס כמחליף ולא הצליח לעזור לנבחרתו שהפסידה 2:1. ארבע שנים אחרי מזומנת לו הזדמנות מושלמת לנקמה...         

צילומים: רויטרס

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק