יש נפילות גדולות יותר

עם כל הכבוד לתל אביביות, רק לפני חמישה חודשים ריגשה הפועל אשקלון את אוהדי הכדורגל בגמר הגביע. מאז הכל הולך הפוך לקבוצה הדרומית: אשקלון בדרך לליגה א' ולאיש לא ברור איך קרה שכל הטעויות האפשריות נעשו

יום ראשון 21 אוקטובר 2007
אלכס נירנבורג

לפני כשלושה חודשים יצאו שחקני הפועל אשקלון למחנה אימונים בבולגריה במטרה להתכונן לעונה קשה בליגה הארצית.

באשקלון עדיין ניסו לעכל את ההלם. במאי האחרון הם היו על סף זכיה בגביע המדינה ובכרטיס לגביע אופ"א. רק בקרב בעיטות עונשין מ-11 מוטרים הם הפסידו אז להפועל תל אביב. החלום על מפגש מול טוטנהאם התחלף במאבק הישארות מול בני לוד. מאבק שכשל.

חזרה למחנה בבולגריה. למחנה יצאו אז 20 שחקנים, חלקם נבחנים. חודש מאוחר יותר נפתחה העונה ואז התברר הבלוף הגדול - מתוך 20 השחקנים ששהו בבולגריה פתחו את העונה רק 5. 15 שחקנים שוחררו תוך שבועיים. כבר אז היה ברור שהפועל אשקלון לא תתמודד העונה על כרטיס חזרה ללאומית. 

נראה שמאז אותו ערב גבר גביע ברמת גן הכל הולך הפוך לקבוצה הדרומית: לא רק שאשקלון ירדה לליגה השלישית, הצוות המקצועי ומרבית השחקנים עזבו, אלא שבסוף השבוע נרשם שפל חדש: קבוצתו של מנשה עלאווה צנחה אל מתחת לקו האדום בליגה הארצית.  "זה מדהים שקבוצה שעשתה לנו חיים כל כך קשים נמצאת במצב כל כך קשה", אומר יוסי אבוקסיס, הסקאוט של הפועל תל אביב, שנטל חלק במשחק גמר הגביע. "יש להם קהל נהדר והם עדיין יכולים להתאושש. הקהל הוא בסיס לכל קבוצה טובה".

 רשימת השחקנים שעזבו את ספינה הטובעת כוללת את הזרים גסטון סנגוי (עזב ללימאסול הקפריסאית), עמנואל אומנגואה (הצפין לקריית שמונה) וברנרד אקוורנטה (כל היודע דבר על מקום הימצאו מתבקש ליצור קשר עם המערכת). גם השחקנים הישראלים לא שמרו אמונים ומצאו קבוצות אחרות: אביב חדד (מכבי תל אביב), ניר נחום ומאור זוהר (מ.ס. אשדוד), טל מעבי (מכבי נתניה), רמי חליס (מכבי הרצליה), רועי סבאג (הפועל באר שבע) אייל שן ואבי פרץ (הפועל פתח תקווה). גם המאמן מירו בן שמעון עזב ועובד כיום אצל אוהדי קטמון ירושלים.  


במקומם הגיעו שמות כמו שרון ברנשטיין, תומר בצלאל ואדים ישמעלוב וקובי אבדייב. אל הקווים חזר שחקן העבר מנשה עלאווה, שלא מצליח לספק את הסחורה, בלשון המעטה. מאזנה העגום של אשקלון הוא שתי תוצאות תיקו, שלושה הפסדים ומקום 11 בליגה.

 מה שיוסי אבוקסיס לא יודע שלמשחקי הבית של הקבוצה מגיעים העונה פחות מ-100 איש בממוצע. האוהד אסף זיו מסביר: "הבעיה היא בהנהלה. כשבראש המערכת עומד אדם שבהתאחדות קבעו שאסור לו להיות מעורב בקבוצת כדורגל, התוצאה היא שאנשים לא באים". זיו, אגב, מתכוון לפרוספר אזגי שממשיך לשלוט בקבוצה מאחורי הקלעים למרות קביעת ההתאחדות כי לאזגי אסור להיות מעורב בניהול בשל עברו הפלילי.  

מאמן הקבוצה בעונה שעברה, מירו בן שמעון לא מצליח לשים את האצבע על המיקום המדויק של הכישלון: "בזמן האחרון נעשו בקבוצה הזאת הרבה טעויות. צריך לבדוק את ההתנהלות שם. זה מקום חם מאוד ולאוהדים מגיע הרבה יותר. מבחינה אישית יש לי כרגע בית חם אחר בקטמון".


אם יש דרך לנסות ולהבין את שיטות העבודה של הנהלת הקבוצה היא דרך שוער הקבוצה בעונה שעברה, אבי פרץ. פרץ  כואב, את מצבה של הקבוצה וחושף פרט מדהים על ההתנהלות של הנהלת אשקלון. פרץ: "ויתרתי על הרבה כסף בשביל לצאת מאשקלון והייתי גם משלם עוד כדי לא להיות שם. יש לי חוזה איתם שאסור לי לדבר נגדם כי אחרת יכולים לתבוע אותי. כך שנסתפק בזה. ליבי עם השחקנים והקהל".

 וההנהלה?

 "ליבי עם האוהדים והשחקנים".

אז מה יהיה?  השחקן האשקלוני המוכר ביותר כיום ברק יצחקי (סליחה מראש ממוריס ז'אנו) עדיין נשאר אופטימי: "אני מרגיש שגריר של העיר" אומר חלוץ בית"ר ירושלים, "יש להם קהל מדהים שמזכיר את הקהל של בית"ר. עם קהל כזה אפשר לקוות רק לטוב, למרות שהמצב הנוכחי כואב לי מאוד".   

ומה אומר פרוספר  אזגי? שום דבר מיוחד. "מה אתה מתקשר בכלל", הפטיר לעברנו בתחילת שיחת הטלפון, "מה הקשר שלי לקבוצה בכלל? אני לא יודע מי אתה ומה אתה רוצה. שבת שלום". 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק