ישן כל הדרך אל התואר

קימי רייקונן השתרך מאחורי אלונסו והמילטון במשך מרבית עונת הפורמולה 1, אך הצליח לנצל את היריבות הפנימית במקלארן בכדי להתגנב אל המקום הגבוה ביותר בפודיום. קבלו את סיפרו של האלוף הישנוני של הפורמולה

יום שני 22 אוקטובר 2007
רועי רובינשטיין

כשנהגי הפורמולה 1 החלו את ההכנות שלהם לקראת מרוץ סיום העונה שנערך בברזיל אמש אנשי צוותו של אלוף העולם הטרי קימי רייקונן התהלכו על הבהונות. זה לא קרה בעקבות הלחץ לקראת המרוץ או בזכות אמונה תפלה שפיתחו עם השנים אנשי קבוצת פרארי, העובדה הפשוטה היא שאיש מהם לא רצה להעיר את הנהג מספר אחת של הקבוצה,"קימי הישנוני". האגדה מספרת כי אלוף העולם הטרי הוא חובב שינה מושבע, עד כדי כך שלמרוץ הראשון שלו בסבב הפורמולה 1 אי שם בעונת 2001 נאלצו להעיר אותו בדחיפות קלות בגלל שצוותו חשש שהוא יאחר להגיע לנקודת הזינוק בזמן.

נדמה כי גם את אליפות העולם הראשונה בחייו השיג רייקונן מתוך שינה, של יריביו. הפיני  שרק לפני מספר חודשים היה רחוק מאד מהצמד בפסגה סגר עליהם את הפער במרוצים האחרונים והגיע לברזיל כשהוא בעל הסיכוי הנמוך מבין שלושתם לשוב הבייתה כמנצח. רצה הגורל ומנועו של לואיס המילטון נרדם על המסלול  בעוד אלונסו לא מצליח לגבור על הטקטיקה של קבוצת פרארי.

רייקונן נכנס לסבב הפורמולה בספטמבר 2000 כאשר בעלי קבוצת סובר, פיטר סובר נתן לבחור צעיר (21)  והכישרוני  להיות נהג מבחן של הקבוצה במרוץ ברצלונה. מספר חודשים מאוחר יותר החתים סובר את הנהג על חוזה בקבוצתו במהלך שנראה לרבים כשגוי שכן עד אז רייקונן התחרה רק 23 פעמים – בהחלט לא רקורד מלהיב בכדי להיכנס לליגה של הגדולים באמת. כבר מעונתו הראשונה בסבב הצליח רייקונן לקבל תשומת לב מיוחדת, הנהגים האחרים בסבב לא רק הוקסמו מהבחור הצעיר שהחל לצבור נקודות בעונת הרוקי שלו (סיים את העונה עם 9 נקודות, כשהוא מסיים שמיני בשמונה מרוצים) אלא התלהבו מאישיותו הקוסמת והשקטה שבזכותה זכה לאינספור כינויים ובראשם "אייסמן".

מיד בסיום עונת 2001 החתימה אותו קבוצת מקלארן הניו זילנדית על חוזה לארבע שנים. את הקבוצה הנהיג עד אז בן ארצו של רייקונן, מיקה האקינן שהודיע על פרישה . באותה עונה  שהייתה מלווה באינספור בעיות מכניות של מנועי הרכבים של קבוצתו החדשה, זכה ריקונן ב-24 נקודות שהציבו אותו במקום השישי במרוץ הנהגים, מקום אחד אחרי חברו לקבוצה האנגלי דיוויד קולטארט. תהייה זו העונה הבאה בסבב שתציב את רייקונן   בעין העדשה של חובבי הספורט המוטורי.

עונת 2003 הייתה הפריצה הגדולה של רייקונן, הוא פתח אותה בסערה כשעלה על הפודיום במרוץ הפתיחה של אוסטרליה וזכה במרוץ השני של העונה שנערך במאלזיה. משם ועד לסיום העונה הצליח רייקונן לזכות במקום בפודיום בעשרה משלושה עשר המרוצים בהם נטל חלק, בשבעה מהם ניצב כתף אל כתף עם מיכאל שומאכר האגדי ושפך עליו שמפניה מהמקום השני. במרוץ סיום העונה שנערך ביפן היה זקוק רייקונן לנס בכדי לזכות בתואר כשרק ניצחון שלו ונפילתו של שומאכר אל מעבר למקום שמיני שנותן נקודות יביא לו את התואר. רייקונן סיים שני בעוד שומאכר השיג את המקום השמיני בדיוק בשנייה האחרונה והלך לחגוג אליפות שישית ברציפות.

העונה הבאה הייתה ללא ספק המאכזבת ביותר בקריירה של רייקונן, בעיות מנוע במכוניתו מנעו מנהג מקלארן לסיים חמישה מתוך שבעת המרוצים ראשונים של העונה שהמשיכה להיות מסובכת בכל הקשור למנועים של קבוצתו שאף החליפה את המנועים של כל הרכבים שלה במהלך העונה אותה סיים הפיני במקום השביעי והמאכזב תוך שהוא רואה את שומאכר אליו היה כל כך קרוב עונה לפני כן משלים זכייה שביעית רצופה בתואר רגע לפני פרישה. 

תחילתה של עונת 2005 דמתה מאד לסיומה של העונה החולפת רייקונן לא הצליח לשחזר את יכולתו משנתיים לפני כן וסיים במקומות גבוהים בשני המרוצים הראשונים שלה העונה עד שלבסוף בבחריין זכה לעלות על הפודיום. רצף של שבעה זכיות בארבע עשרה המרוצים הבאים כולל ניצחון בגראנד פרי יפן אותו החל במקום ה-17 העניקו לו רק את המקום השני לאלונסו אך זכה בתואר נהג השנה מגאזין המרוצים F1 כאות לנחישות והיכולות שהפגין באותה עונה.

בעונתו האחרונה במקלארן רייקונן איכזב את אוהדיו כשנכשל פעם אחר פעם ולא ניצח אפילו מרוץ אחד בעוד שני מתחריו הגדולים ביותר באותן שנים פרננדו אלונסו ומיכאל שומאכר נאבקים ראש בראש על התואר. אולי היו אלו אינספור הבעיות המכניות של מכוניתו או העובדה כי כבר במהלך העונה הודיעה פרארי כי הנהג המעולה יעבור לשירותיה ב-2007 אך רייקונן לא ממש היה חלק ממרוץ האליפות והותיר את השטח לגרמני והספרדי שהלכו כזכור ראש בראש עד לסיום.

רגע אחרי ששומאכר פרש כשהוא לבוש במדי פרארי התייצב רייקונן לעונתו השישית בסבב, כולם חשבו שהוא ישן בזמן שהפלא החדש לואיס המילטון נאבק באלוף אלונסו. אך הפיני התייצב על הפודיום באופן קבוע החל מאמצע העונה בכדי להגיע לרגע האמת במרחק סביר מיריביו ממקלארן. בברזיל חברי הצוות שלו העירו אותו בזמן, הוא התייצב למרוץ וראה כיצד מכוניתו של המילטון נחנקת ואלונסו מאבד את האליפות בזכות חבריו לקבוצת פרארי. עכשיו הוא יחגוג  תוך כדי שינה, עד לעונה הבאה אליה יגיע בפעם הראשונה כאלוף. 

צילומים: רויטרס

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק