הישראלי שאימן את ניגריה

אליפות אפריקה שנערכת בימים אלו הזכירה לנו סיפור שהיה להיט בשנות ה-60 על נבחרת ניגריה שבשנות ה-60 אימן אותה ג'רי בית הלוי וניסה לעשות בה קצת סדר

שבת 26 ינואר 2008
אשר גולדברג

 אליפות אפריקה בכדורגל מתקיימת בימים אלו. ביציעים יושבים סקאוטים אירופים רבים שמבקשים לגלות עבור קבוצותיהם, כוכבי על חדשים. בין השנים 1960-62, אימן הישראלי ג'רי בית הלוי את נבחרת ניגריה. ג'רי איש מכבי ת"א טען שנים רבות כי הוא האיש שהניח את יסודות הכדורגל לנבחרת ניגריה.

בית הלוי הגיע לניגריה, אחרי שמשרד החוף בירושלים קיבל בקשה לשלוח מאמן ישראלי, לבירה לאגוס. ג'רי השיב בחיוב, טס לניגריה וחתם על חוזה למשך שנתיים. המשכורת נקבעה על 1,8İ0 ליש"ט לשנה, כולל דיור, ורכב.

ב-1960 היו בניגריה 60 מיליון תושבים, המדינה חגגה את יום העצמאות הראשון במשחק נגד גאנה.  "בדרבי של אפריקה". ג'רי כותב בספרו "חיי סביב הכדור". "ביקשתי שלא יעלו להתקפה עם עשרה שחקנים,Ƞויעשו גם הגנה. הם לא שמעו, ולעיני 100 אלף צופים הובסנו בבית, 3:0".

בשנות ה-60 היו בניגריה ישראלים רבים, מומחים של סולל בונה ושל משרד חקלאות. שר החקלאות היה משה דיין שעודד את ג'רי בביקור שקיים בניגריה. גם נשיא המדינה יצחק בן-צבי הבטיח לג'רי כә יעלה את "קרן ישראל ברבים", בביקור ממלכתי שקיים בניגריה.

בסוף 1960, אירחה ניגריה את נבחרת מצרים, ביציע הכבוד ישב שגריר ישראל שלמה ארגוב ובמרחק גדול ממנו השגריר המצרי. ניגריה ניצחה, 1:2 במשחק מלהיב.

ג'רי וניגריה יצאו בהמשך לגומלין נגד גאנה שהסתיים בתיקו 2:2 דרמטי אחרי שער משווה גנאי בדקה הראשונה. במוקדמות אליפות אפריקה פגשה ניגריה בלאגוס את אלג'יריה, עליה גברה, 0:1. אלג'יריה לא איפשרה למאמן הישראלי להיכנס לארצה, למשחק הגומלין. אלג'יר הובילה, 0:2 כששחקני ניגריה פוצצו את המשחק. ניגߨיה הוענשה והורחקה מהמשך המשחקים. ג'רי אמר "תודה לאל שלא הייתי שם".

ג'רי הכניס דפוסי התנהגות מקצועיים לכדורגל בניגריה. מחנות אימונים ארוכים, לינה בבתי מלון ושיטות אימון חדשות לפי ידע שהועבר לו מגרמניה ואנגליה.

על פגישה מרגשת ב-19Ķ1 עם לב יאשין סיפר ג'ר: "דינמו מוסקבה שיחקה בלאגוס, סיימנו בתיקו 2:2 ולב יאשין היה השוער. הזכרתי לו את המשחקים ב-1956 מול ישראל במוסקבה ור"ג. יאשין חייך ופלט "יו יו יזראל".

ב-1962 התחלף יו"ר ההתאחדות לכדורגל בניגריה, וג'ריĠסיים את חוזהו בראיון ענק בעיתון המקומי בו אמר "אין לי ספק שבתוך מספר שנים, ניגריה תהיה אחת הנבחרות הטובות בעולם ותגיע למונדיאל.

עבר קצת זמן, אבל הוא צדק.

תגובות

טלספורט בפייסבוק