צהובים מרוב בושה

העיתונות הבריטית לא חסכה במילים לאור שלוש המפלות האנגליות בשבוע האחרון, לאחר האכזבה מנבחרת הראגבי, הכדורגל ולואיס המילטון נסינו לבדוק מדוע האנגלים עדיין מתאכזבים כל פעם מחדש?

יום שלישי 23 אוקטובר 2007
רועי רובינשטיין

 אי שם במרחבי תיכון "ברנטווד" הנמצא באסקס, אנגליה ובו התחנך קשר נבחרת אנגליה פרנק לאמפרד בצעירותו, תוכלו למצוא שני מגרשי כדורגל, מגרש ראגבי, אולם כדורסל, בריכת שחייה ועוד עשרות מתחמים השמורים ללא פחות משלושה עשר ענפי ספורט שונים. "ברנטווד" אינו יוצא מן הכלל, אלא עוד אחד ממאות בתי הספר הפזורים ברחבי אנגליה שבהם מתחנכים בין היתר, כוכבי הספורט הבאים של הממלכה. שכן האנגלים (בניגוד אלינו) לא מביטים על שיעורי הספורט כעל שעה חופשית, אלא כאבן דרך לעבר חלומו של כל ילד שנולד דרומית לסקוטלנד, להיות כוכב הכדורגל הבא של נבחרת שלוש האריות. מורי ההתעמלות מלמדים את העוללים הקטנים את כל הקשור לטכניקה של המשחק ויחד עם מאמני קבוצות הנוער הם שותלים ברגליהם את יסודות הכדורגל שיביאו אותם לגדולות מספר שנים אחר כך, רק דבר אחד הם לא מסוגלים להנחיל להם – מגננה מפני ההסתערות התקשורתית שתגיע ברגע שילבשו את החולצה הלבנה.

הצהובונים האנגלים מה "סאן" החושפני ועד ל "דיילי מירור" המליכו בשנים האחרונות עשרות ספורטאים מקומיים כמושיעים הגדולים של נבחרות הייצוג הלאומיות בשלל ענפי ספורט והפכו אותם לכוכבים בין לילה בעזרת האדרת כישוריהם או סתם בכתבות עסיסיות אודות סגנון החיים שפיתחו בעקבות הכסף הגדול. אך יחד עם הריצה הבלתי פוסקת אחריהם בלשון רפויה, אותם צהובונים משאירים בידיהם את הזכות לצלוף במושא כתבותיהם בכל פעם שהם מאכזבים את האומה. בשבוע האחרון זכינו לראות כיצד עשרות העיתונים המודפסים בבריטניה מתייחסים לשלושת המפלות הבריטיות שפקדו אותם בזירה הבינלאומית. זה החל ביום חמישי לאחר ההפסד של נבחרת הכדורגל לרוסיה במוסקבה שהתקבל בעיתונות המקומית בעין לא יפה והתבטא בעיקר בהתקפה כמעט מתוכננת של שלל העיתונאים נגד המאמן הלאומי סטיב מקלארן שנקרא להתפטר בעקבות התוצאה ("בעטו בו החוצה" זעק הסאן שדחף את פניו של מקלארן לכדור ראגבי ובכך הודיע לכולם במה צריך להתרכז מעכשיו. בעוד הדיילי מייל מספר כיצד "המפקד מקלארן הצעיד חבורת אנגלים שבעה לשחיטה שלהם במרכז האדמה סובייטית"). אותם עיתונים היו הרבה יותר סבלניים כלפני שחקני נבחרת הראגבי שהפסידו בגמר גביע העולם ביום שבת וזאת כמובן בשל העובדה שאנגליה הגיע לגמר כאנדרדוג מובהק. "לראגבי שלנו יש גיבורים אמיתיים" זעק הסאן בראשון בבוקר והתייחס אף לטעות השיפוט לדברי האנגלים שעלתה להם בגמר. "תארו לכם כיצד שחקני הכדורגל שלנו היו משתוללים אילו השופט היה טועה נגדם בגמר המונדיאל"? שאל הכתב טוני פארסון וענה: "הם בטח היו משתוללים ומאשימים אותו בהכל, לא הבחורים הללו, לא ולא".  אותו פארסון היה שותף למסכת הביל – אפ של העיתונאים האנגלים לקראת המשחק הגמר ואף הביע את אכזבתו מעצם ההפסד בהמשך הכתבה אך בדיוק כמו בסיקור ההפסד של לואיס המילטון הצעיר אמש העיתונות הצהובה האנגלית ידעה למתן את עצמה ולזכור כי בשני המקרים האנגלים הפסידו את התואר על קו הסיום.

למרות שמדובר בצהובונים, נדמה כי הלך הרוח בקרב אוהדי הספורט האנגלים דומה מאד לזה המשתקף מפני כותרותיהם האדומות של אותם עיתונים הידועים לשמצה. "צריך להפריד בין תחושת כישלון אחת לשנייה" הסביר השבוע ל-TELESPORT אורי לואיס האנגלי כתב רויטרס הנמצא בשליחות בישראל. "בקרב האנגלים ישנה תחושה אמיתית שכאשר הם מגיעים למונדיאל או הגביע העולמי בראגבי באמת שיש להם סיכויים אמיתיים לזכות בתואר  ללא קשר גדול ליריבה שעומדת ממולם. צריך לזכור כי מדובר פה בענפים שהאנגלים בעצם המציאו ולכן התחושה של הקהל הבריטי אשר מתבטאת באופן קיצוני בצהובונים היא שבכדורגל ובראגבי בהחלט ידם יכולה להיות על העליונה. בעצם הגעתם לבמות המרכזיות של אליפויות עולם או מונדיאלים באותם ענפים מראה כי מקומם אכן שם ואז נכנסת לתוקפה אמונתם  שטוענת שהם יותר טובים מהאירופאים, כי האופי האנגלי טוב יותר מזה האירופאי. באשר להמילטון בפורמולה 1 ולספורטאים כמו טים הנמן בטניס, נדמה לי שהקהל הבריטי, למרות הציפיות, יותר סלחני משום שהוא מכיר את יכולותיו ומגבולותיו של הנדמן מול יריביו ובטוחים כי המילטון עוד צעיר וכל עתידו לפניו".

כך יוצא,  שכאשר מקלפים את כותרות  הזועקות של הצהובונים שיעטפו את הפיש אנד צ'יפס של המחר, מגלים עם ששקוע בהמתנה ארוכה לזכייה בתואר משמעותי באחד מענפי הספורט אשר הוא הוריש לעולם. נדמה כי תרבות הספורט הענפה בממלכה הבריטית והשקיעה של האנגלים במורשת הכדורגל שלהם השכיחה מהם את העובדה כי לרמות שתמונותיהם של האחים מור וגורדון באנקס עדיין מהדרים את הזיכרון הקולקטיבי שלהם,  שאר  נבחרות הכדורגל הבכירות כבר עקפו אותה בסיבוב. הנטייה האנגלית לזכור כל פרט ופרט במורשת הכדורגל שלהם וההתבוננות שלהם על אירועי עבר נשכחים כאילו הם קרו רק אתמול או שלשום הביאה לפער בין הצפייה הגדולה לתארים לבין היכולת ששחקני הנבחרת מציגים על המגרש. " אולי טעם הניצחונות הבודדים כמו זה ב-1966 או בראגבי ב-2003 אשר עדיין שזורים על שפתיהם של רוב האנגלים הם הסממן לאי ההצלחות שלהם" טוען לואיס בציניות אנגלית טיפוסית. 

על אותו פער בין המציאות לתחושת העליונות האנגלית בכל הקשור לכדורגל, פער שמביא אותם כל פעם לתדהמה חדשה, אפשר לכתוב מחקר שלם. בתוכו לבטח יהיה אפשר לרשום פרק נכבד על תפקידם של הצהובונים הבריטיים שכמעט ומקדשים אותו בכל כותרת ססגונית על מפלה אנגלית שידועה מראש לכל העולם פרט לאנגלים עצמם. אך רגע לפני שנשים את ידינו לצד פינו ונגחך פעם נוספת בעודנו קוראים את אותם כותרות צריכים עיתונאי הספורט הצהובים בארץ שגם לא חוסכים במילים כנגד הספורטאים תוצרת כחול לבן לזכור כי הפער בינינו לבינם הוא שהם בניגוד אלינו באמת המציאו א הכדורגל ובין היתר כבר הגיעו לכמה הישגים בספורט העולמי.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק