אולי תקחו קצת מנוחה

בעקבות הפציעה החמורה של בורשטיין, ובעקבות פרישתם המוקדמת של קטש, גודס, שלף ליובין ואחרים, חקרנו האם יש קשר בין העומס המופעל על הטאלנטים בנבחרות לבין הפציעות שלהם

יום שלישי 23 אוקטובר 2007
שלמה חסיד

בעקבות הפציעה הממושכת של טל בורשטיין ובעקבות פרישתם המוקדמת של טאלנטים כמו עודד קטש, גור שלף, גיא גודס, ליאור ליובין וכוכבים נוספים, עולה השאלה האם לא הגיע הזמן לשקול להפחית את העמוס על השחקנים הללו בנבחרות, כאשר כל כוכב צעיר נאלץ במשך שנים רבות להשתתף בכל מיני טורנירים משניים והתוצאה היא - פציעות ועוד פציעות ועוד פציעות.

למי ששכח, לפני ארבע שנים החלה תופעת "ההשתמטות" שזכתה לביקורת קשה. אנשי התקשורת צדו את מבחר השחקנים שהעדיפו לנוח בקיץ כדי לשמור על הפרנסה בקבוצות. בקיץ האחרון  מי שספג שלל ביקורות היה טל בורשטיין, אולם בהמשך התברר כי אם בורשטיין היה משחק בקיץ, הוא כנראה היה מבלה את המשך הקריירה קרוב מאוד ליציע.

בורשטיין הוא לא היחיד שכמעט בכל קיץ בשבע השנים האחרונות היה עסוק במשחקי הנבחרת, לעיתים אף שתי נבחרות (עתודה ובוגרת), כמוהו היה גם יניב גרין ואם מישהו זוכר קיץ בו עידו קוז'יקרו זכה למנוחה, אז שירים את היד.

הפציעה של בורשטיין לא דומה לזו שעבר בזמנו גיא גודס שנפצע בשני ברכיו בתוך שלוש שנים ונאלץ לפרוש מכדורסל בגיל מוקדם יחסית. גודס אומר ש"אני לא יודע עד כמה הפציעה של טל קשורה לנושא הזה כי אצל טל זה עניין מולד עד כמה שאני מבין.  אני באופן אישי פרשתי בגיל 32. אני בהחלט חושב שיש מקום לשקול להקל על השחקנים הצעירים כי מנוחה זה דבר חשוב והיא הכרחית לכל ספורטאי, ראינו שכל השחקנים וכל הנבחרות ששיחקו באליפות אירופה האחרונה סוחבים פציעות וזה אומר דרשני, אי אפשר להתעלם מזה ושמי שצריך להחליט יחליט".


צביקה שרף, מאמן הנבחרת, התבטא חד משמעית נגד הטענה הזו ואמר: "תפסיקו לבלבל את המוח, אין קשר בין מחט לתחת, תשאל בקרואטיה ובכל מדינת כדורסל, כל קיץ הכוכבים מתייצבים לאליפות אירופה ורק כאן שואלים שאלות ומבקשים להפחית את העומס, אין עומס ולא תהיה הפחתת עומס, אין שום קשר בין המקרים".

בני ברנר, יו"ר מכבי ר"ג אמר: "בהחלט יש קשר ובהחלט הגיע הזמן להפחית את העומסים, העומסים גורמים לפציעות, הרבה שחקנים קיבלו מחלת הנשיקה בגלל עומס, זה קרה לעדי גורדון ולהרבה שחקנים, בהחלט יש מצב לשקול הפחתה של העומס,  אנחנו רואים את הנזקים, שחקנים צריכים חופש ואפשר לשקול להקל עליהם".

אריאל בית הלחמי, מאמן עירוני נהריה אמר: "לא אנחנו צריכים להקל על השחקנים אלא פיב"א צריכה להבין לבד שזה מיותר כל שנה לעשות אליפות, מספיק אם יהיה פעם ב-4 שנים אליפות ועוד טורניר בפגרה של הכריסמס. שחקנים כבר משחקים, זה אמצע עונה, לא יכול להיות שכל שנה תהיה נבחרת, שחקנים לא נחים ומנוחה יודע כל אחד, זה תנאי בסיס לכך שהשחקן ישמור על בריאותו".

ויש מי גם מי שמשוכנע שמנוחה היא דבר הכרחי. מאמן הכדורגל גילי לנדאו: "חד משמעית, המנוחה בשביל ספורטאי היא חלק לא פחות חשוב מהמאמץ עצמו ואם אתה לא נח, המאמץ לא שווה הרבה. אני לא נכנס למקרה של בורשטיין כי אני לא מכיר אותו אבל באופן גלובאלי לכל ספורטאי המנוחה היא תנאי בסיס, אצל שחקני הכדורגל המנוחה קיימת בכל פגרה ואולי באמת זה מה שצריך לקרות גם בכדורסל אבל אני מעדיף להתרכז בכדורגל שבו המנוחה קיימת וכל ספורטאי צריך מנוחה". 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק