רגע, לא שכחתם מישהי?

אנה צ'קבטדזה הינה הצלע הפחות מוכרת מביןȠהטניסאיות הרוסיות שישחקו בישראל בסוף השבוע הקרוב. זה לא אומר שהיא פחות מוכשרת או מעניינת. המדורגת 6 בעולם אמורה להוכיח שרוסיה זה לא רק שראפובה

יום ראשון 27 ינואר 2008
רועי רובינשטיין

הרבה מאד עניין יעטוף את מפגש גביע הפדרציה של ישראל ורוסיה בסוף השבוע הקרוב, גדודי הצלמים יערבו למריה שראפובה. אך מומלץ לבאים לאצטדיון ברמת השרון הוא להעיף מבט על הכישרון העולה של הטניס הרוסי, אנה צ'קבטדזה, מספר 6 בעולם שתייצג את רוסיה בטורניר היחידות. מצחיק להגדיר את המדורגת שישית בסבב העולמי כישרון עולה, אבל כשאת משחקת באותה נבחרת יחד עם שראפובה וקוזניצובה לפעמיים את עומדת בצילן. אך עדיין מוטב שהשקט התקשורתי סביב צ'קבטדזה לא יטעה אתכם לרגע, מדובר בߐחת השחקניות הבכירות בטניס העולמי ולמרות גילה הצעיר (20), היא כבר מסומנת כדבר הגדול הבא בטניס הנשים.

הגיעה לטניס במקרה והחלה לפרוח

צ'קבטדזה נולדה במוסקבה הקומוניסטית לאימא נטליה ואביה ג'מבולי שמלווה אותה לאורך כל הקריۙרה, בכל מגרש ומגרש בו היא משחקת. זו הייתה דווקא אימא שדחפה אותה לעולם הטניס לראשונה בחייה, תוך שהיא שוברת מוסכמות בלתי כתובות ומשכנעת את אנה בהיותה בת שש בלבד, לוותר על שיעורי הפסנתר ורשמה אותה לחוג טניס מקומי. עד היום איש לא יודע מדוע עשתה נטליה את המהלך, אך בין אם זה היה חוסר אהבתה לצליל הפסנתר או אולי רצונה שילדתה תפתח מעט ביטחון עצמי על המגרש, כנראה שהחלטתה הייתה נכונה עבורה. בפועל צ'קבטדזה האפילה על תוכניותיה של האם ומהר. כבר כשהייתה בחוג המקומי הילדה החלה לפרוח ובגיל 12 מאמנה החל לשלוח אותה לתחרויות ۞קומיות ופנים רוסיות בהם עד מהרה זכתה לא רק בפרסים אלא גם בהכרה לאומית על כישרונה. שנתיים אחר כך יצאה  השחקנית הצעירה לטורניר הראשון שלה בחו"ל והמשיכה לפעור פיות בטורנירים שנערכו במסגרת טורנירי סבב הנערות הבינלאומי.

השחקנית שמעידה על עצמߔ כי למרות ההשקעה האינסופית שלה על המגרש בכל אימון ואימון היא ניסתה בכל שלבי חייה להקדיש זמן גם לאהבות האחרות שלה, קניות, גידול פרחים וצפייה בכדורגל, קטפה את הישגה הראשון בסבב הנערות בטורניר שטוקהולם ב-2002. הניצחון הראשון שימש כמפתח לשאר הניצחונות שהחלו לߔגיע  עם זכייה בטורניר הזוגות של טורניר איסטנבול וניצחונות ענקיים על מי שהיו אז השחקניות המרכזיות בסבב הנערות וכיום משמשות יריבותיה לסבב ה-WTA. ההתקדמות ההדרגתית של משחקה התבטאה גם בדירוג סבב הנערות  והגיע לשיאו בדצמבר 2003 כשדורגה במקום ה-22 בעוӜם.  זה קרה רק מספר חודשים לאחר שצ'קבטדזה הגיעה לגמר הגראנד סלאם הראשון שלה בווימבלדון שם הפסידה בשלוש מערכות לקריסטין פליפקנס הבלגית. ההפסד על הבמה המרכזית של הטניס העולמי רק דרבן את הרוסייה הצעירה שעברה לסבב הבוגרות של ה-WTA בסופה של אותה עונה.

̍

פתיחה זוהרת בסבב העולמי

מי שחשב שההתקדמות של צ'קבטדזה תיעצר מעט עם כניסתה לסבב הבוגרות נכשל בהימורו. הרוסייה הצעירה עוד לא הספיקה להתמודד ממש מול השחקניות הבכירות בסבב לפני שעשתה היסטוריה ראשונה כאשר לא רק העפילה לסיבוב הרביעי של אליפות ארה"ב הפתוחה, אלא גם הפכה לטניסאית השנייה בעולם שהשיגה ניצחון על שחקנית מהעשירייה הראשונה בזמן הקצר ביותר. זה קרה באותה אליפות כאשר צ'קבטדזה גברה על בת ארצה אנסטסיה מיסקינה, אז המדורגת שלישית בעולם בסיבוב השלישי של התחרות. תשעה חודשים ۜאחר אותו לילה מופלא מול מיסקינה, פרצה צ'קבטדזה לחמישים המדורגות הראשונות של הסבב, הישג נאה ביותר.

למרות הקפיצה המטאורית והישגיה של הרוסייה בשנתה הראשונה שלה בסבב המקצועני,  עולם הטניס החל לשים לב אליה רק שנה וחצי מאוחר יותר. שכן על אף שכולם әדעו על כישרונה היו אלה שתי הזכיות הראשונות שלה בסבב ה-WTA , בבייג'ין ובמוסקבה שגרמו לחלק משחקניות הסבב לסובב לכיוונה את מבטן.  בעוד שהזכייה בבייג'ין נתפסה כדבר שבשגרה בשל רמת המשתתפות שניצבו מולה, הזכייה בגביע קרמלין שהגיעה לאחר ניצחונות על אלנה דמנטәיבה ונאדיה פטרובה הפכה אותה רשמית לעוד שחקנית בטופ העולמי שמגיעה מפס הייצור של רוסיה בשנים האחרונות.

פריצה אדירה לעשר הגדולות

 שנת 2007 הייתה שנת הפריצה הגדולה של צ'קבטדזה בלא מעט מובנים. על המגרש היא החלה אותה ۞צוין, כשהיא זוכה בטורניר הורבארט היוקרתי שבוע לפני אליפות אוסטרליה הפתוחה בה הגיעה עד לשלב רבע הגמר , שם הפסידה למריה שראפובה בשתי מערכות צמודות. חודש מאוחר יותר צ'קבטדזה המשיכה את כושרה הטוב כשהיחידה שהצליחה לעצור אותה בשני הטורנירים של תחילת השנה באירופӔ הייתה אמלי מורסמו הצרפתייה. אך יכולתה הטובה באותן משחקים והתוצאות שהביאה מטורנירים פחות חשובים הביאו אותה למקום העשירי בדירוג שהתפרסם בפברואר אשתקד.

לאחר הפסדים בשלבים המאוחרים של טורנירי אינדיאן ווילס (לשחר פאר) ומיאמי (לז'ס

תגובות

c

טלספורט בפייסבוק