תסירו את הכובע

אחרי שקטלתם, הכפשתם, צחקתם ולא ממש הבנתם הגיע הזמן של כל אותם פרשנים להודות: אברהם גרנט הוא נציג הספורט מספר 1 של ישראל בחו"ל. מישהו עוד זוכר את מוריניו?

יום ראשון 28 אוקטובר 2007
שלומי לויה

 תראו איזה יופי משחקת צ'לסי, הביטו עד כמה הבעלים, רומן אברמוביץ', גאה. שימו לב לאוהדים שמחככים את הידיים בהנאה. הליגה האנגלית או ליגת האלופות, זה בכלל לא משנה. המכונה משומנת ומצליחה לפעמים לנצח גם כשהיא לא מבריקה. 

אין ספק, המוריניו הזה הוא מאמן תותח. יודע לצאת מכל תסבוכת ושיטות האימון שלו הן המתקדמות ביותר שיש. פשוט אנציקלופדיה לכדורגל. רק לשמוע אותו עוד ועוד ולצחקק מכל שטות שהפה שלו מפיק. זה האיש, הוא יודע את העבודה. נו, ברור, מה שיודעים הגויים, אנחנו לעולם לא נצליח להבין. אצלנו שולטת תרבות החפיף, הסמוך וה-יהיה בסדר. 

רגע, זה לא מורינו על הקווים. הבחור הזה, שמפקד על התזמורת שזה הרגע פרקה את מנצ'סטר סיטי לחתיכות עם שישייה מצלצלת ושיחקה כדורגל שהוא לא פחות מתאווה לעיניים, נראה
 ממש מוכר. תגדילו רגע את התקריב, בבקשה. וואלה, זה אחד משלנו, ההוא מפ"ת, לא?
כן, זה אברהם גרנט, שיחד עם צ'לסי חיבר בשבת ניצחון חמישי ברציפות בליגה, שלוש נקודות שקירבו את הקבוצה הלונדונית עוד צעד לצמרת הגבוהה, אבל מעל לכל היה הניצחון הצהרת כוונות אמיתית לכל הקבוצות באנגליה: צ'לסי חיה ונושמת ועברה בהצלחה את חילופי המאמנים. הניתוח הצליח והחולה מצחקק עם רופאיו. גרנט, שכל תנועה שלו אחרי החילופים המתוקשרים עם מוריניו, נבחנת בזכוכית מגדלת, מתחיל לעשות את הדבר היחידי שאיתו אי אפשר להתווכח – להצליח.

כן, המאמן שחלק מגוורדיית המאמנים הוותיקים בארץ מעולם לא קיבל אותו לשורותיו כאחד מן המניין בטענה שמי שלא היה שחקן, לעולם לא יוכל להיות מאמן, נמצא בתקופה של פריחה. בהצלחה שלו גרנט פותח את הדלת בפני אנשי מקצוע נוספים מישראל, ואצלנו צריך להסיר בפניו את הכובע, לא להמתין למעידה ולכישלון של גרנט. 

אמת, הדברים שנכתבים כאן יכולים להשתנות בעוד שני משחקים, וכולנו יודעים עד כמה הכדורגל הוא מקצוע נזיל. אבל נכון לעכשיו המציאות מלמדת שגרנט לקח את ההזדמנות הנדירה שהעניק לו אברמוביץ' בשתי ידיים ומראה לכל מי שפקפק בו ובכישוריו שהוא מצליח לשחות היטב גם בליגה של הכרישים. כן, אברהם גרנט הוא כריש. 

בסופו של דבר צ'לסי תחת מוריניו הגיעה להישגים, אבל לא סיפקה את הכדורגל שהבעלים שלה ציפה לראות. וכמו בכל עסק פרטי, כאשר בעלי המניות לא מרוצים מהמנהלים שלהם, עומדת להם הפררוגטיבה הניהולית להחליפם. תוסיפו לזה את הייבוש של הרכש היקר ויקירו של הבוס, שבצ'נקו והתבטאויות נוספות של מוריניו מהן ניתן היה ללמוד שמורינו הוא הבוס של אברמוביץ' ולא להיפך ותקבלו מערכת יחסים לא בריאה בין מאמן לבעלים. בכל אופן, על דבר אחד אין מחלוקת. צ'לסי שעזב מוריניו הייתה קבוצה בהידרדרות שלא רק שזייפה מבחינת היכולת, אלא גם לא הצליחה להשיג נקודות בכל המסגרות.

אחרי שבישראל ובעולם כולו עוד לא פג ההלם מהמהלך ואנשים שיננו את המשפט: אברהם גרנט מאמן צ'לסי, הגיע המשחק הראשון שלו בקבוצה: משחק "קל" באולד טראפורד" נגד המכונה המשומנת של מנצ'סטר יונייטד ואלכס פרגוסון. צ'לסי שנשארה החל מהדקה ה-30 ב-10 שחקנים נוצחה 2-0. את גלי השמחה לאיד מהארץ לא ניתן היה לפספס. גם התקשורת האנגלית סיפקה לו קבלת פנים של "מי שבירך" וגימדה אותו בצורה נוראית. דיברו על חוס הידינק ועל פרנק רייקארד שייקחו לו עד מהרה את המקום.

ואז הגיעו שני משחקי המפתח, אחד בליגת האלופות בחוץ מול וולנסיה והשני בליגה מול בולטון. אמרו שאם גרנט לא מצליח בהם, הוא יהיה עד מהרה "לשעבר". בניגוד לכל הסיכויים והתחזיות גרנט יצא מהמסטאייה עם שלוש נקודות וגם ניצח את בולטון. הוא שחרר מעליו מעט לחץ ומאז ממשיך לצבור נקודות והישגים. והמלעיזים? אלה חזרו היום לחורים, ממתינים לשעת כושר על מנת להפיץ שוב את הארס. האם הצהובונים האנגלים וכל הפרשנים "מביני העניין" באנגליה ידעו לקחת את הדברים שלהם בחזרה ולבקש את סליחתו של גרנט על ההתקפה הפרועה עליו? אותם שחקני עבר מתוסכלים שלא קיבלו ג'וב בקבוצה בכירה ומפנים את המרמור שלהם לעבר הזר, הלא מוכר, מה יש להם להגיד היום? 

גרנט כבר מזמן לא מסתכל אחורה. הידיים שלו עמוסות בעבודה על מנת להביא את צ'לסי הכי רחוק שאפשר. 

השגריר הכי מוצלח של הכדורגל הישראלי, נקודה.

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק