אז מה זה צ'לנג'ר?

דודי סלע חגג זכייה בטורניר סיאול וכלי התקשורת חגגו איתו, אלא שעם כל הכבוד, טורנירי הצ'לנג'ר הם לא בדיוק הטורנירים המרתקים ביותר בעולם הטניס. TELESPORT מכניס קצת לפרופורציה

יום ראשון 28 אוקטובר 2007
מערכת TELESPORT
זכייתו של דודי סלע הבוקר בטורניר סיאול אמורה להקפיץ אותו לדירוג שיא חדש. סלע חגג טורניר בו לא ולו מערכה אחת בלבד, והוסיף לעצמו גביע חמישי בארון.

אך לפני שחובבי הטניס פותחים את בקבוקי השמפניה, ולפני שאנו מפנטזים על עוד ספורטאי שיגיע לצמרת העולמית, כדאי לעשות קצת סדר ולהבין שסלע אולי בדרך למעלה, אבל טורנירי הצ'לנג'ר הם לא בדיוק הפרמטר לקבוע בוודאות מי יגיע לטופ העולמי ומי יחזור לתחתית המאיה השניה.

לרגל הזכייה החלטנו להגיש לכם סקירה קצרה על מהותם של טורנירי הצ'לנג'ר. ראשית טורניר הצ'לנג'ר הם חלק מסבב הטורנירים העולמים. הניצחונות בכל המשחקים מזכים גם בנקודות, אם כי אין כמובן להשוות בין ניצחון בטורניר צ'לנג'ר לניצחון בטורניר גראנד-סלאם או בטורניר מאסטרס. לדוגמא: זכייה בטורניר צ'לנג'ר מזכה בחמישי נקודות דירוג וזכייה בגראנד סלאם מזכה ב-1000.

טורנירי הצ'לנג'ר הם רק הרביעים בחשיבותם. ארבעת טורנירי הגראנד סלאם הם כמובן החשובים ביותר, לאחריהם מדורגים 9 טורנירי ה-ATP ולאחריהם עשרות טורנירי המאסטרס.

אין פירוש מושלם לביטוי צ'לנג'ר בעברית, אם כי ניתן לכנות זאת כטורניר האתגר. כ-160 טורנירים כאלה נערכו ויערכו בשנת 2007 ביותר מ-40 מדינות. טורנירי הצ'לנג'ר החלו בסוף שנות ה-70 ותפסו תאוצה בתחילת שנות ה-90, אז נערכו 70 טורנירים בשנה. בשנת 2000 נערכו מעל 21 טורנירים והשנה, כאמור, 160. 

סך כל הפרסים בכל הטורנירים ביחד עומד על 8 מיליון דולר בשנה. סך הפרסים בכל טורניר עומד על 25 אלף דולר ועד 125 אלף דולר בטורנירים הגדולים. באתר איגוד הטניס העולמי (ATP) מציינים שכמעט כל הטניסאים הבכירים בעולם התחילו את דרכם בטורנירי הצ'לנג'ר כמו למשל: פיט סאמפרס, פטריק ראפטר, מארסלו ריוס ואחרים, אך האמת היא קצת שונה מאחר שמרבית הטניסאים הבכירים לא ערכו כמעט טורנירי צ'לנג'ר, אלא קפצו מגיל הנוער היישר לטורנירי המאסטרס היוקרתיים.

המטרה העיקרית בטורניר צ'לנג'ר היא לאפשר לספורטאי הדרג השלישי והרביעי לזכות בהכנסה צדדית שתאפשר להם להמשיך ולהתחרות ולהוות מעין שטח לספורטאים הבכירים. המטרה השנייה היא לאפשר למדינות שאינם נמנות עם הדרג הבכיר בעולם, כמו פולין, הונגריה, סלובניה ואפילו וויטנהאם לארח טורנירי טניס.

אבל כל מי שחושב לזלזל, מתברר שישנה קטגוריות טורנירים נמוכה אפילו מזאת. אלה הם טורנירי הפיוצ'ר אשר נערכים במדינות שכל קשר בינם לבין טניס הוא מקרי. הפרסים בקושי מספיקים ללינה בבית מלון והתחרויות מזכירות הרבה יותר תחרויות חובבים.

טורנירים כאלה דודי סלע יכול לקחת בלי להפסיד משחקון.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק