באו לפה שוערים בלי מושג

השוערים הזרים לא מספקים את הסחורה בכדורגל הישראלי: אג'י לא מפסיק להוציא כדורים מהרשת, אינוגבה עושה טעיות של טירון ויבריץ' מסתכל על כל הליגה מלמטה. אז למה לא לתת צ'אנס לשוערים הישראלים?

יום שני 29 אוקטובר 2007
אלכס נירנבורג

מבט חטוף על טבלת ליגת העל מעלה את הנתון המסקרן הבא: ארבע מתוך חמש הקבוצות בהן משחקים שוערים זרים נמצאות בחלק התחתון של הטבלה. קבוצת תחתית נוספת, מכבי הרצליה, מיהרה להיפטר מהשוער הבלגי פיטר מרלייר ולהעניק את האפודה לשי ניצן. 

הנתונים היבשים מצביעים על כך שהשוערים הזרים לא הביאו בשורה חדשה לכדורגל הישראלי: דרגוסלב יבריץ' נחת במכבי תל אביב עם רקורד של 38 הופעות בנבחרת סרביה אך ספג עד כה 13 שערי ליגה ורואה מלמעטה את כל קבוצות ליגת העל.

דלה אינוגבה נחת בקול תרועה רמה בשכונת התקווה אך במחזורים הראשונים עשה רושם של שוער מבולבל ונטול יסודות משחק. זכורים במיוחד השער הטיפשי שספג במחזור הפתיחה ממיכאל זנדברג מבית"ר ירושלים וההכשלה המיותרת במרכז המגרש שביצע על שחקן אשדוד - מהלך שעלה לאינוגבה בכרטיס אדום. 

גם השוערים הזרים שממשיכים איתנו מעונות קודמות לא מרשימים: סאמי אג'י ממ.ס. אשדוד לא מפסיק להוציא כדורים מהרשת, וינסנט אניימה מהפועל תל אביב, עלה לכותרות כשפגע בצורה מכוערת בשחקן בני יהודה והורחק מהמגרשים לזמן רב ואוהדי בית"ר לא ישכחו עוד זמן רב את הטעויות של טברטקו קאלה במשחקי מוקדמות ליגת האלופות מול פ.צ. קופנהאגן. 

"בלי להזכיר שמות, הגיעו לכאן שוערים שאין להם מושג", אומר שורה אובארוב, עוזר מאמן מכבי תל אביב, שהגיע לישראל על תקן שוער זר בעונת 91/92. "המצב הזה פוגע בהתקדמות של השוערים שלנו אבל לא צריך להספיד את כולם. אל תשכח שגם אותי רצו לזרוק אחרי משחק אחד". 

אובארוב, כזכור, התחיל את הקריירה שלו בישראל בהפסד מפתיע לבית"ר תל אביב 3:2. למחרת דרשו העיתונים להעלות אותו ואת חברו להגנה אלכסנד פולוקארוב על המטוס הראשון למוסקבה, אך בסיומה של אותה עונה מכבי זכתה באליפות ואובארוב הפך לאחד מסמלי ההצלחה של המועדון הצהוב. 

"היום קל יותר להיות חלוץ", קובע נחרצות עופר שיטרית, שחקן בעל ותק רב בליגת העל המשחק בשנים האחרונות בליגות נמוכות. "בתקופה שלי היו פה שוערים ברמה יותר גבוהה. השוער הוא חצי קבוצה וכשהוא חלש קל יותר להבקיע". 

בתקופת הזוהר של שיטרית כיכבו בליגה הישראלית שוערים זרים מצויינים כמו ויקטור צ'אנוב (מכבי חיפה, בני יהודה), ירוסלאב באקו (הפועל ת"א), אלכס  ז'ידקוב (צפרירים חולון) אלכסנדר פוצ'יבאלוב (הפועל חיפה) ואלכסנדר סאריץ' (הפועל ירושלים). 

"יש היום בליגת העל שוערים שלא מתאימים מבחינת הרמה" אומר השוער הותיק רפי כהן המשחק כיום  בהכוח עמידר רמת גן מהלאומית. "שוער צעיר לא יכול להשתפר אם הוא לא מקבל הזדמנות. חבל שמביאים לפה שוערים שלא עולים ברמתם על השוערים הישראלים. כך שחקנים מוכשרים הולכים לאיבוד". 

רפי כהן, שגדל באילת, קיבל את ההזדמנות הראשונה שלו בהפועל פתח תקווה כנער צעיר.

"זה נכון שהשוערים לא פוגעים" אומר שוער העבר לופא קדוש, המאמן כיום  את הפועל ירושלים, "אבל לא צריך להאשים אותם. לדעתי, חוץ מקאלה, מרבית השוערים פשוט נדבקים ביכולת החלשה של קבוצתם. לא צריך לקפוץ ישר ולהאשים אותם, צריך לעזור להם לצאת מהמשבר". 

אבל ההיסטוריה מוכיחה שבליגה שלנו איש לא מנסה להוציא את השוערים הזרים מהמשבר - ההעדפה היא לקנות להם כרטיס בכיוון אחד. .

"צריך לתת צ'אס לשוערים הישראלים, מסכם דודו אוואט, השוער הישראלי הבכיר כיום, המשחק בלה קורוניה הספרדית, "שוער שלא מקבל דקות משחק לא יגיע לשום מקום. אני יודע שיש בישראל שוערים טובים שאפשר לסמוך עליהם". 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק