פולי: נצר למשפחת כדורגל

מתברר שישראל פוליאקוב (פולי) לא ידע לעשות רק מערכונים מצחיקים על כדורגל אלא הגיע מאחת המשפחות המפורסמות בכדורגל הישראלי בישראל של לפני ואחרי קום המדינה

יום שלישי 30 אוקטובר 2007
אשר גולדברג
ישראל פוליאקוב (פולי) איש הגשש החיוור שנפטר הלילה לאחר מחלה קשה הגיע מבית של כדורגל.

כנראה שלא במקרה חלק ממערכוני הגשש עסקו בספורט כשהמוכר בהם הוא המערכון על המאבק המשפטי בין אוהד הכדורגל יהויכין פנדלוביץ' לשופט הכדורגל "שמעו כסאח" (אותו גילם פולי).

אביו של ישראלי פוליאקוב, שלמה פוליאקוב ודודו מוסטה פוליאקוב היו ממקימי ענף הכדורגל בתל אביב.  המשפחה התגוררה בשנות העשרים של המאה הקודמת ברחוב אלנבי והיתה ממקימי קבוצת כדורגל על שם הרחוב בו גרו.

האחים מוסטה ושלמה פוליאקוב נחשבו בשנות העשרים לשחקנים מהמובילים בכדורגל הארץ ישראלי.  השניים החלו את דרכם במכבי תל אביב, אבל בשנת 1927 הקימו את הפועל תל אביב שנקראה אז הפועל אלנבי תל אביב וכבר ב-1928 זכתה הפועל תל אביב בגביע הראשון של ההתאחדות לכדורגל שקמה באותה שנה בארץ ישראל.

מוסטה פוליאקוב אימן את הפועל תל אביב בשנות השלושיים ותחילת  הארבעים ואילו שלמה פוליאקוב היה שחקן מוביל זכה בשלוש אליפויות כשהגדולה ביותר היתה בשנת 1934 ללא שום הפסד, רק נצחונות.

בשנות הארבעים והחמישים אימן מוסטה פוליאקוב את הפועל תל אביב, הפועל פתח תקוה וקבוצות מקפריסין. שלמה פוליאקוב היה המאמן הראשי של קבוצת הנוער בהפועל תל אביב ובין השמות הגדולים שגידל לקבוצה הבוגרת היו גדעון טיש, איצ'ה מנחם, שאבי בן ברוך, דני בורסוק ודני אלקיים.

אגב,  שני האחים היו הראשונים שהביאו לכדורגל הישראלי את שיטת הבלם שכן עד אז, בשנות הארבעים שיחק בשיטה הוינאית, ללא בלם, ולאחר מכן פרצה השיטה לכל אירופה.

בצילום:  מוסטה (ראשון מימין) ושלמה (ראשון משמאל)

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק