כשהפועל שיחקה בדמשק

מלחמה עם הסורים? קבלו את הסיפור על הביקור שערכה קבוצת הפועל תל אביב בדמשק בחודש מאי בשנת 1929

יום ראשון 04 נובמבר 2007
אשר גולדברג
 סוריה הפכה בשנים האחרונות לחברה במועדון ציר הרשע, הכולל גם את איראן וצפון קוריאה. הכותרות בנוגע לשכנתנו הצפונית לא נוגעות בדרך כלל לכדורגל ואין לנו כל מידע על הכדורגל בארצו של בשאר אסאד פרט לעובדה שאחיו התאום של רומולו משחק שם.

אנחנו ננסה לשנות במקצת את התמונה ונספר על ביקור שערכה קבוצת הפועל תל אביב בדמשק בחודש מאי בשנת 1929. מיד לאחר חגיגות ה 1 במאי יצאו האדומים באוטובוס ללבנון. אחרי שני משחקים בבירות שמה הפועל את פעמיה לכיוון דמשק ושוכנה בבית מלון מפואר על גדות נהר ברדה החוצה את העיר. אגב, קבוצת הפאר של סוריה באותם ימים נקראה  "ברדה", על שם הנהר . 

בבוקר של היום למחרת ביקרו שחקני הפועל ברובע היהודי של דמשק "חארת אל יהוד" והשתתפו בתפילה בבית הכנסת המקומי. בערב, הגיעו עשירי היהודים בחשאי לבית המלון בניסיון לשדך את בנותיהן לשחקנים מארץ הקודש. 

בתום הביקורים ומילות הנימוסים התפנו גם לכדורגל: לבחורינו המצוינים נקבע משחק מול "ברדה" האלופה, במגרש המאכלס 15 אלף מקומות ושוכן ברחוב בגדד (איזו מקריות) במזרח העיר. 

שחקני האלופה הסורית היו בעיקר סטודנטים ואת השורות הראשונות ביציעים מילאו בעיקר היהודים העשירים. הפועל, שהתייצבה למשחק בחולצות אדומות ומכנסיים לבנים פתח בהרכב הבא: קובה, בריקר, ליס, בירמן, מוטקה מאייר, זילברמן, מוסטה פוליאקוב, שלמה פוליאקוב, סוקניק, נודלמן. 

בדקה ה 21 הפועל עלתה ליתרון מרגלי יוחנן סוקניק , המכונה "התותחן", שבעט מ 30 מטרים לרשת הסורית. אבל הסורים, שכבר אז לא רצו להיות פראיירים השוו בדקה ה36 מרגלי חסן יעיש ויציעי דמשק געשו משמחה. 

אבל בדקה ה 80 הסדר שב על קנו ואברהם נודלמן הבקיע את שער הניצחון האדום 1:2 בסיום.
לאחר המשחק קבעו ראשי הקבוצות לקיים גומלין בתל אביב. כמה חודשים לאחר מכן הכול היה מוכן ואפילו הוכנו שלטים לכבוד המאורע. אבל אז פרצו מאורעות תרפ"ט, ומאז אנחנו עדיין מצפים לגומלין.    

תגובות

d

טלספורט בפייסבוק