משחקי ליגת העל לא יופסקו

כך הוחלט בין היתר ע"י מנהלת ליגת העל בכדורסל בישיבת חירום, שלאחריה נערכה מסיבת עיתונאים, בהמשך למאורעות מלחה. "לא ייתכן שאירוע כזה יקרה שוב, אך הכדורסל חייב להימשך"

יום שני 12 נובמבר 2007
שלמה חסיד

בעקבות מאורעות מלחה אמש, במהלך המשחק בין הפועל ירושלים להפועל חולון, בו נזרק חזיז מהיציע אל המגרש וגרם לפציעתו של מאבטח באורח בינוני, כינסה הערב מנהלת ליגת העל בכדורסל ישיבת חירום בה הוחלטו 4 החלטות שנמסרו לאחר מכן במסיבת עיתונאים.

דובר המנהלת מסר דבריו: "על כולנו עבר ערב קשה. המציאות כפתה עלינו מפגש לא מלבב זה. דירקטוריון ליגת העל החליט: המסר שצריך לצאת הוא שלא יתכן שאירוע כזה יישנה שוב, אך הכדורסל חייב להמשך".

אבנר קופל, יו"ר מנהלת הליגה: "אתמול בשעה 9:40 לערך נזרק חזיז מהיציע למגרש. איש הביטחון יואב קפץ בגבורה והוכיח גם חברות וגם מיומנות, ותוך ניסיון לסלק את החזיז על מנת שלא יפגע בשחקנים, הוא נפגע באורח קשה. ליגת הכדורסל החלה בצורה טובה, ונפלנו למערכת של מיני פיגוע בכדורסל הישראלי. אני רוצה לשלוח מפה ליואב לאשתו וילדיו החלמה מהירה".

"האירוע הזה טראומתי מבחינתנו. במשך 30 השנים שאני מלווה את הכדורסל ,מערכת הכדורסל היתה יחסית ריקה מאלימות. לאור מה שקרה אתמול, נעצרו כ-4 צעירים, ובמהלך הבוקר התברר שיש הודאה של אחד מהחשודים שמשתייכים באופן ברור למחנה של אוהדי הפועל חולון". 

"היינו במשך כל היום בדילמה מאוד גדולה. ידענו שאנחנו צריכים לעשות מעשה, ולכן נקבעה ישיבת דירקטוריון מיוחדת. אנחנו לוקחים בחשבון ויודעים היטב שהפועל חולון קבוצה שלקח אותה איש עסקים רציני, מיקי דורסמן, ואני יודע עד כמה חשובה לו הקבוצה והוא הוכיח שהיא יכולה להתמודד בצמרת הליגה. אנחנו גם לוקחים בחשבון שיש אוהדים טובים בחולון. אבל אי אפשר לעבור לסדר היום על התנהגות מסוג זה. כשמגיעים למצב של חיי אדם בסיכון זה כבר מעבר לקו אדום וצריכים לעשות מעשה". 

"דיברתי עם שר הספורט מתוך נסיון לגרום למהלכים פוליטיים אך זה לוקח זמן וזה לא יביא את התוצאות שלהן אנו מייחלים בצורה מיידית. רוב חברי הדירקטוריון הביעו דעתם. אין ספק שאף אחד מיושבי הראש רואה את העניין הזה בחומרה וכולנו מגנים את התופעה הזאת".

"ההחלטות שנלקחו הן החלטות ראשוניות ויהיו גם החלטות בהמשך. 24 שעות אחרי האירוע אי אפשר לתקן הכל. אנחנו מתחילים בצעד קטן אחד קדימה ואנחנו נגיע בהמשך למצב שעוד פעם ומהר מאוד ילדים, בני נוער ונשים יוכלו לעבור חוויות ספורטיביות בכדורסל הישראלי".

"המערכת השיפוטית היא בסמכות איגוד הכדורסל ואנחנו רק נגזרת מתוך זה. בשמו ירמי אולמרט אני אומר שהם מצטרפים אלינו לגינוי האלימות, אך עדיין הם ייצטרכו לאשר את ההחלטות".

"להלן ההחלטות שהוחלטו ע"י מנהלת ליגת העל:

1. כל השלכת חזיז/ רימון עשן/ אבוקה ייגרמו להפסקת המשחק לאלתר. 
הקבוצה שאל קהל אוהדיה השתייך הזורק תפסיד טכנית במשחק זה. כאשר משטרת ישראל תהיה הגוף שיקבע מאיזה מחנה זה נזרק. 
ייסגר האולם הביתי של הקבוצה לסיבוב משחקים מלא. 
ייאסר על קהל אוהדי הקבוצה להגיע לסיבוב משחקי חוץ מלא. 
בהמשך, אם יגיעו למשחקים, יגיעו בליווי משטרתי שמימונו יהיה על חשבון הקבוצה.

2. תקום ועדה החל ממחר בבוקר בראשות ניצב דוד צור. היא תדון במכלול הדברים שיש לבצע כדי לתת אפשרות לציבור קהל האוהדים להגיע למשחקים בשלווה. הם יהיו אחראים לבחון אפשרות להתקין גלאי מתכות בכניסה למגרשים. זה אומנם גורם לאי נוחות, אבל כשמתרגלים זה ייתן שקט נפשי.

3. הקבוצות יכינו רשימות שמיות של אוהדים למנהלת על סמך היכרות שלהם עם אוהדים בעלי עבר ושמסווגים כבעייתיים. הם יצולמו, יקוטגלו ולא יורשו להכנס למשחקי הקבוצה.

4. במסגרת משרד הפנים יקימו מתוך משטרת ישראל יחידה ארצית שתפעל למניעת אלימות בענפי ספורט. תופעה שנהוגה באירופה. יחידה שתוסמך לטפל אך ורק בזה".

"המנהלת לא מוצאת לנכון שמשחקי ליגת העל בכדורסל יופסקו. לא ניתן לשום גורם שלילי להפסיק את הכדורסל. הליגה תמשיך פעולתה באופן שוטף החל ממשחקי יום א' הקרוב". 

"אני מניח שקב' הפועל חולון תעמוד לדין משמעתי ותהיה דרישה ככל הנראה לקבל מס' משחקים ללא קהל. זה יהיה תלוי בבית הדין, אבל צריך שיעבור מסר שאין ויתורים, ואנחנו מצפים שסך הצעתנו תהווה מסר. אבל המנהלת לא תוותר על הפועל חולון, ננסה למצוא פתרון באופן משותף כי הפועל חולון מהווה ערך מוסף לכדורסל הישראלי. אני מקווה שבישיבה הבאה שנשב כולנו פה זה יהיה במסגרת כדורסל נטו".


יו"ר ומאמן הפועל חולון, מיקי דורסמן: "שחקנינו רואים את מה שקרה אתמול כאקט טרוריסטי ולא אקט של מעשה קונדס. אני שמח שהמנהלת לקחה את הדברים ברצינות והחליטה למנות ועדה ולקדם את הדברים בצורה רצינית ומלאה".

"לגבי עמידת חולון לדין- אנחנו עדיין לא יודעים את זהותו האמיתית של הזורק. אנחנו כרגע עוסקים בטרור במגרשים וזה לא משנה מאיפה הוא הגיע".

יו"ר הפועל  ירושלים, דני קליין: "אין ספק שהחוויה שעברנו היתה מבחינתי החוויה הכי קשה שעברתי בכדורסל הישראלי. הגענו לשפל המדרגה. התפרצתי אתמול כלפי מיקי דורסמן ואני מתנצל, זה היה בסערת רגשות. אם היו עוד כמוהו בליגה היא היתה נראית אחרת. אבל בעל קבוצה צריך להיות אחראי על הקהל שלו כמו שהוא אחראי על השחקנים והצוות שלו". 

"אני מכיר את אוהדי הפועל ירושלים יותר טוב מכולם, ואני יכול להיות גאה בהם. אני יודע שניסו להטיל דופי בהתנהגותם, אבל אלו אוהדים שיודעים גבולות ומעודדים את הקבוצה והם הערך המוסף שלנו". 

"הרבה דברים עוד לא נאמרו ואני מצפה מאבנר קופל ומירמי אולמרט שלא יטוייחו. אני מקדם בברכה את כל הוועדות, אבל שום דבר לא יחזיר ליואב את האצבעות והוא נכה עכשיו באשמת כולנו. אם לא נלמד להבא, זה יהיה יותר גרוע בפעם הבאה".

"אני פונה לכל אוהדים בארץ באשר הם ומבקש שיפנימו את מה שקרה אתמול בלילה. מבחינתי מה שהיה אתמול זה טראומה ואני שמח שהקבוצה שלי נסעה היום להולנד כי הם במצב טראומתי. זה לא עוד אירוע ולא אירוע נאצה. אם לא נטפל בזה זה יהיה גרוע יותר".
 
"אנחנו, כהפועל ירושלים לא קיבלנו עדיין שום החלטה. כשנחזור מהולנד נתכנס ונבין מה המשמעות שלנו בתוך כל זה. לא יודע איך הקהל שלי יחזור למגרש הזה אבל נחכה בסבלנות".


שאלה: האם אתה יכול להמשיך בכדורסל?
מיקי דורסמן
: "אני אחרי 24 שעות ללא שינה ואין לי חדוות אימון כרגע. עדיין לא יצאתי מההלם ואין לי תשובה כרגע לגבי זה".

שאלה: אתה חושב שההחלטות האלו שננקטו ימגרו את האלימות? או שיש לנקוט החלטות קשות יותר?
מיקי דורסמן
: "אני חושב שהטרוריסט שעשה את זה אתמול צריך ללכת לכלא להרבה זמן. בנוסף אני חושב שצריך להעביר חוק וככל שיעשו את זה מהר יותר אנחנו נהיה יותר בטוחים. הייתה חוויה גדולה לבוא לשחק בירושלים ואני מקווה שהחוויה הזו תהיה שוב וגם במגרש אצלי. הדברים הללו זה חלק מתהליך, ואנשים רציניים עומדים מאחוריו והם יעשו את העבודה. מה שבטוח זה שצריך לבדוק את האוהדים שנכנסים לאולמות בצורה אחרת".

שאלה: איך שומרים על האיזון בין הרצון למגר את האלימות לבין הרצון שייכנסו אנשי עסקים נוספים לכדורסל הישראלי?
אבנר קופל
: "יש פה שני צדדים למשוואה. מצד אחד, קהל טוב וחיובי ואיש עסקים רציני שעושה עבודה מצוינת. בצד השני עומד הביטחון של ילדים ונוער. במשוואה הזו, הביטחון של קהל אוהדי הכדורסל גובר על כל שיקול אחר".

מיקי דורסמן: "הפועל חולון לא אשמים. השחקנים לא אשמים. עדיין לא ראינו מי עשה את זה. ברגע שנדע מי האדם נראה הלאה. אני לא אחראי לאוהדים, ואני לא הכנסתי את הזורק למגרש באופן אישי. אם יעמידו את חולון לדין אני אדע איך להתגונן באותו הרגע".

שאלה: ראינו שההתאחדות לכדורגל דורשת עונשים מסוימים והדיינים קובעים אחרת. איך תעמדו על כך שההחלטות שלכם יתקבלו?
אבנר קופל
: "במקרה הנוכחי ובהצעה הזו זה יהיה ללא שיקול דעת כי זה יכנס לתקנון של איגוד הכדורסל".

שאלה: יו"ר מכבי תל אביב, שמעון מזרחי, מדבר על הקריאות המכוערות אשר נשמעות כלפיו מצד אוהדי הפועל ירושלים, ואתה מדבר עליהם בטונים אחרים. איך זה ייתכן?

דני קליין
: "למען הגילוי הנאות, אני אספר שבישיבה אמרתי לשמעון מזרחי שלא אהבתי את הראיונות שלו בשעה שמאבטח שלנו שוכב בבית חולים. הוא לא היה צריך לרקוד על הדם ולחפש אשמים. הפועל ירושלים מגנה כל קריאה מילולית זו או אחרת. אבל אם שמעון מזרחי מכנה את אוהדי הפעל ירושלים 'מטומטמים' 3 שעות לפני משחק בין מכבי להפועל ירושלים, שלא יצפה שיקבלו אותו עם פרחים".

בתגובה לדברים אמר מזרחי: "דני קליין הוא צבוע ומסית. הוא בעצמו מסית אנשים, עצוב מאוד שיש לו בערב כזה מה לומר. מה שיותר חמור מבחינתי שהוא אמר את הדברים שלא הייתי נוכח"

צילומים: יותם רונן


תגובות

2

טלספורט בפייסבוק