האיש שהשכיח את דראו

הוא זוכה להערכה עצומה אצל השחקנים, האוהדים מתים עליו ואיש כבר לא זוכר את טיבריוס דראו שהיה שם לפניו. דרור שמשון הוא מאמן הכושר הכי צבעוני בליגת העל. ועל העבודה עם האקס הוא אומר: "היא היתה מוזרה"

יום חמישי 01 נובמבר 2007
אסף שקד

בשנתיים האחרונות בימים של פגרת ליגת העל לאנשי התקשורת הירשולמים לא היתה בעיה לספק אייטמים מרתקים. כל שהיה צריך לעשות הוא לנסוע למתחם בית וגן ולחכות לצעקה או קללה עסיסית של מאמן הכושר טיבריוס דראו.

אלא שדראו כבר לא בירושלים והמחליף שלו, דרור שמשון לא יכול לספק אותה רמה של פיקנטריה. מה שכן, דרור שמשון הפך בחודשים האחרונים לאחת הדמויות האהובות בבית וגן.

 זוהי עונתו השנייה של דרור שמשון בבית"ר ירושלים. בית וגן למען האמת לא היה מקום זר עבור מאמן הכושר שכבר העביר קדנציה בבית"ר ירושלים בעונת 2000-2001 בצוותא עם המאמן אלי גוטמן. אלא שאז הקבוצה קרסה, שמשון עזב לאחר עונה ורק לאחר גלות של 5 שנים חזר לבית וגן באותה הסיטואציה, קבוצה עם המון כסף, המון הבטחות אבל אותה בית"ר ירושלים עם אותו הקהל.

"כשהגעתי לבית"ר ירושלים לפני שנה זה הזכיר לי מאוד את הקדנציה הקודמת שלי בקבוצה", מספר דרור שמשון, "הייתה באוויר הרגשה שמה שקרה אז יכול לקרות שוב אבל לשמחתי אחרי כמה חודשים הבנתי שהפעם זה באמת שונה והזכייה באליפות הייתה ההוכחה לכך".

עונה לא קלה עברה על שמשון אשתקד, שיתוף הפעולה עם טבריוס דאראו עבר אמנם, אך במהלך השנה היו מספר מקרים לא נעימים שבאו בעיקר מכיוונו של הצרפתי שניסה להכשיל את שמשון. אלא שהישראלי לא נפל במלכודת- לא נכנסים לתאקלים מיותרים והעדיף להיות בשקט ולא ליצור מהומות. 

"שנה שעברה עברתי שנה מאוד מוזרה ולקחתי החלטה שאני נשאר וממשיך לעשות את הטוב ביותר למרות שהנסיבות לא היו רגילות", מספר שמשון על העונה הלא קלה שעברה עליו אשתקד. בסופו של דבר השמירה על השקט וההתחבאות מאחורי הקלעים השתלמו. במהלך הקיץ האחרון הפך שמשון למאמן הכושר היחיד של בית"ר ירושלים ויותר מכך- זכה לגיבוי עצום מהשחקנים שמרעיפים עליו שבחים. "השנה אני שמח בחלקי, מאושר מכל ניצחון, מתרגש מהעוצמות של הקהל כל משחק מחדש ורוצה להמשיך להצליח וליהנות עם הקבוצה", מספר מאמן הכושר על העונה הנוכחית.

דרור שמשון הוא מסוג המאמנים שמגלים עניין רב במצבה של הקבוצה. מרבית מאמני הכושר בישראל עושים את העבודה שלהם ולא מגלים מעורבות בקבוצה. אצל שמשון זה בדיוק ההפך. גם כשהיה בהפועל חיפה וזכה עימה באליפות וגם בתקופה בבני יהודה- הוא היה דמות מאוד דומיננטית במערכת אבל עם זאת – אף פעם לא נכנס לעניינים שלא שייכים לו. גם בבית"ר ירושלים הוא שומר על אותו קו וזוכה להערכה רבה מהאנשים סביבו.

"אני שנה שנייה בקבוצה ואני יכול לומר שדרור הוא אחד האנשים שהכי כיף לעבוד איתם", מספר שחקן נבחרת צ'ילה מילובאן מירוסביץ', "אני זוכר שבתחילת העונה שעברה היינו שנינו חדשים והוא לאט לאט עזר לי להיכנס למערכת למרות שהגענו באותו הזמן לקבוצה. הוא מסוג האנשים שבקלות אתה יכול להתחבר אליהם חוץ מזה שהוא איש מקצוע ברמה גבוהה מאוד". הצ'יליאני אף מספר העבודה הצמודה עם שמשון: "יש מאמני כושר שאני לא רוצה לציין את השם שלהם, שמעמיסים יותר מידי על השחקנים ונותנים תרגילים שבסופו של דבר מסוגלים להזיק לנו, אני זוכר שהיו אימונים כאלה שכל השחקנים סבלו. אצל דרור זה בדיוק ההפך, כשאתה מגיע לאימון איתו אתה יודע שהולך להיות אימון קשה מאוד, אבל אתה יודע גם שהוא יעבור בצורה טובה וזה חשוב מאוד שהבנאדם שיעביר את האימון יהיה אנושי כמוהו".

במשחקים עצמם הופך שמשון לדומיננטי מאוד. בזמן שהמאמן נמצא על הקווים ומחלק הוראות לשחקנים על המגרש, מגלה שמשון מנהיגות על הספסל ואחראי בהרבה מקרים על דרבון של שחקנים שעולים מהספסל למגרש. שחקנים שהתאמנו תחת גיא עזורי מוצאים מקום להשוואה בין השניים, ברק יצחקי מספר: "אני זוכר כשגיא היה מאמן הכושר שלנו הוא היה נותן לנו המון מוטיבציה והיה יותר מסתם מאמן כושר, גם אצל דרור יש את אותם התכונות. חוץ מזה שהוא מאמן כושר והוא עורך את החימום לפני שאתה עולה למגרש, הוא גם יודע בדיוק מה לומר לנו בשביל להכניס בנו המון אנרגיות. אני שמח שיצא לי לעבוד עם אנשים ברמתם של גיא עזורי ודרור שמשון ואני מקווה שהוא יישאר עוד הרבה שנים במערכת".

פגרות הנבחרת הם התקופה בהם בולט יותר מכולם דרור שמשון. בזמן ששחקני הנבחרת מתאמנים תחת דרור קשטן ואילו צמד הצ'יליאנים מתאמנים במולדתם – המשימה הגדולה ביותר מונחת על כפתיו של מאמן הכושר של בית"ר ירושלים שמטרתו לשמור על כושרם של השחקנים הבודדים שנשארו בסגל. דווקא בתקופה הזאת, האימונים עולים כמה דרגות והשחקנים שמריחים את החופש של סוף השבוע, נאלצים לשרוף אנרגיות יותר מאשר אימון רגיל. 

"קבוצה גדולה שמספקת הרבה שחקנים לנבחרות רגילה לסוג כזה של פורמט", מספר שמשון על פגרות הנבחרת,  "בתקופות האלה יש סגל מאוד מאוד חסר ובמסגרת הקבוצתית זאת בעיה לא קלה, לקבל שחקנים לשלושה ימי הכנה זה לא בדיוק אידיאלי ולמאמן לא קל להכין את הקבוצה למשחק במספר ימים כזה מועט. אני כאיש מקצוע, מאוד אוהב להפיק מהתקופה הזאת דברים אחרים שזאת עבודה פרטנית עם שחקנים, מה שלא מתאפשר לי לעשות כשיש סגל מלא".

למרות העובדה ששחקני הנבחרת מפסידים שבוע וחצי של אימונים בבית"ר ירושלים, סבור שמשון שהשחקנים לא נפגעים מבחינה פיזית, "שחקן שנמצא תחת דרור קשטן לא עושה חיים קלים ואם הוא זוכה לקבל גם דקות משחק אז ללא ספק שכשהוא יחזור להתאמן איתנו לא אמורה להיות לו נסיגה בכושרו".

שמשון כבר הספיק לראות כיצד קבוצות באירופה עובדות והוא סבור שהפערים לפחות מבחינת הכושר הגופני, עדיין קיימים בין ישראל לאירופה, "הפערים מאירופה עדיין קיימים, כל מי שמנסה לנווט את זה לכיוונים גופניים בלבד פשוט לא מבין וכנראה לא היה בשטח. מי שכן נמצא בשטח ומכיר את הנסיבות מבין שהפערים נובעים בראש ובראשונה מהבדלי גישה, הבדלי חינוך והבדלי תרבות. אנחנו נמצאים במדינה שבה הכל הולך קשה, אין יותר מידי סבלנות וכבוד, הרגלי העובדה אצל חלק גדול מהספורטאים לקויים בעקבות אותם סיבות ומכאן נובעים פערים עצומים בינינו לבין האירופאים".

על הקבוצה בה הוא נמצא הוא דווקא מרעיף שבחים, אבל שולח גם מסר לכל המבקרים של הנבחרות, "בבית"ר עושים את הכל בכדי להיות הכי קרובים לאירופה מבחינת הסטנדרטים והדרישות ואני חושב שאפשר לראות את ההתקדמות שנעשתה בשנתיים האחרונות. מה שמצחיק אותי, זה שכל פעם כשהנבחרות שלנו מפסידות קמפיין, צצים כל מיני "מומחים" שלא מהענף ועושים ניתוח שדה כמו "אם היינו יותר מהירים, אם היינו עובדים בחדר כושר וכו', הם קובעים עובדות לא נכונות ולא קשורות ולא מבינים את הפער בין ישראל לאירופה".

בניגוד להרבה מאמני כושר שרבים מאוהדי הכדורגל לא מכירים, דרור שמשון הוא דמות מוכרת אצל אוהדי בית"ר ירושלים והוא זוכה להרבה אהבה מהאוהדים. למרות האהבה, מעדיף שמשון לשמור על הצניעות שכל כך מאפיינת אותו ,"אני טיפוס שמאחורי הקלעים", אומר שמשון, "לא מרבה להיחשף וגם לא מחפש את החשיפה אבל אם בבית"ר יש אנשים טובים שמפרגנים ויודעים להעריך ידע ניסיון והרבה הרבה לב אז אני שמח מאוד לקבל את הפרגונים האלה. טוב לי בבית"ר ואני מקווה מאוד להמשיך במועדון הזה עוד הרבה שנים ".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק