איך אפשר בלי 1956?

חשבתם שתעבירו את הימים שלפני המשחק מול רוסיה בלי סיפור נוסטלגי של אשר גולדברג על המשחקים המפורסמים של 1956? אז חשבתם....

יום שישי 16 נובמבר 2007
אשר גולדברג
ב-1956 הוגרלה ישראל לשני משחקים נגד נבחרת בריה"מ על הכרטיס לאולימפיאדת מלבורן אוסטרליה. במדינת ישראל היו קצת יותר ממיליון וחצי תושבים, רוסיה שנחשבה לידידת מדינת ישראל. למרות זאת ולמרות מותו של סטאלין, 3 שנים קודם לכן היו שערי העלייה לישראל סגורים מאחורי מסך הברזל.

במדינת ישראל היו הכותרות סביב העימות עם מצרים בראשות הנשיא גמאל עבדל נאצר, וחדירת הפדאיון ליישובים בספר. רוחות מלחמה היו באוויר ולמרות זאת הכותרת על המשחקים נגד הרוסים היו לשיחה בכל בית ובכל מפגש חברתי. כמנהג הימים ההם נתן ראש הממשלה דוד בן גוריון הוראה לעברת את השמות הלועזיים של הכדורגלנים. וכך הפכו חודרוב להוד, גלזר לגל - זר, סטלמך לפלד, מרימוביץ למרום ולבקוביץ ללביא. שמו של עוזר המאמן אליעזר שפיגל עוברת לאלרואי.

ב-4 ביולי המריאו 16 שחקנים בראשותו של המאמן האנגלי ג'ק גיבונס ועוזרו לייזר שפיגל לבריסל בלגיה, משם לפראג צ'כיה ולמוסקבה רוסיה.התקשורת הישראלית למשחק כללה את יזהר ברנר ואת נחמיה בן אברהם.

הגעת נבחרת ישראל הציפה את ערי בריה"מ ויהודים רבים הגיעו למוסקבה לראות את הכדורגלנים מפלסטינה. אלפים הגיעו לתפילה בבית הכנסת המרכזי לשם באו השחקנים. הנבחרת סיירה בכיכר האדומה סמוך לקרמלין ועברה על פני גופתו החנוטה של המהפכן לנין. ידו הימנית של לנין היתה פתוחה, וזה הספיק לשייע גלזר להגיד: "אפילו לנין מראה לנו שנקבל 0:5".

באימון המסכם קבע המאמן גיבונס את ההרכב הפותח אבל ציין כי במידה ויירד גשם יוצא יצחק נחמיאס מהרכב , ובמקומו ישחק בועז קופמן. מספרים שהשניים לא ישנו כל הלילה, והיו עסוקים בשליחת יד מהחלון כדי לראות אם יורד גשם. 80 אלף צופים במגרשה של דינמו מוסקבה מחציתם יהודיים, ראו את הרוסים מורידים גשם של שערים כפי שצפה לנין החנוט 0:5.

הגומלין בר"ג הפך לדבר הלוהט ביותר במדינת ישראל. כל ילד וכל מבוגר דיקלם את שמותיהם של לב יאשין, אדוארד סטרלצוב, ולנטין איבנוב, וסרגיי אילין. הרוסים היו ידידותיים ונראה שסיפורי הגלות לסיביר ממש לא הפחידו אותם. הם סיירו ברחוב דיזינגוף, ביקרו בירושלים ונצרת וקיימו אימון במגרשה הישן של הפועל כפ"ס. אלפי כרטיסים שזוייפו ביד אומן בבית דפוס בב"ש.

70 אלף צופים היו בר"ג, מחציתם ביציע העמידה כשכל מדינת ישראל הייתה סביב שידור הרדיו למי שהיה, שהעביר השדר נחמיה בן אברהם. במחצית הראשונה ניסה הקפטן איציק שניאור להחזיר כדור לאחור לשוער חודרוב במרוץ לכדור האיטי היו חודרוב וטאטושין. חודרוב ניצח אבל עם הכדור בידו נפל ונאנק מכאבים. השוער שלנו שבר אצבע והורד לטיפול על אלונקה. אל בין הקורות נכנס המגן השמאלי של הפועל פ"ת דוד קרמר. ישראל שיחקה ב-10 שחקנים בגלל החוק שאסר אז חילופים. חודרוב חזר אחרי 20 דקות ועזר לסיים את המחצית הראשונה בתיקו מאופס.

בדקה ה-56 כבש אילין לזכות רוסיה שהובילה 0:1. אבל כעבור פחות מעשר דקות פרץ בועז קופמן והגביה כדור לרחבת ה-16. נחום סטלמך בן ה-20 מהפועל פ"ת, התרומם ונגח לתוך רשתו של לב יאשין שלא נע, 1:1. נחמיה בן אברהם זעק לתוך המיקרופון "סטלמך השווה את התוצאות אני משאיר את המיקרופון לקהל".

אפילו הצלמים שהסריטו עבור יומני גבע את המשחק התחבקו באושר ולא צילמו את הרגעים ההיסטוריים. זה היה השער הראשון שנבחרת ישראל כבשה בר"ג. סטלמך קנה לעצמו את הכינוי "ראש הזהב" בזכות אותו שער.

בדקה ה-79 ניצח טאטושין את המשחק, 1:2 לרוסיה, כשסמוך לסיום קיבל שייע גלזר כדור נפלא מול לב יאשין, גלזר בעט חזק לפינה הגבוהה אבל יאשין, השוער הטוב בעולם הצדיק את המוניטין והדף לקרן. 

במוצ"ש יעקבו אחרי המשחק בין ישראל לרוסיה כל תושבי רוסיה ואנגליה. רוסיה חייבת לשחזר את הניצחון מ-1956 כדי להתקרב ליורו 2008. מגיבור 1956 הלכו לעולמם, המאמן ג'ק גיבונס, נחום סטלמך, יעקב חודרוב, דודו קרמר, ונחמיה בן אברהם, זיכרם לברכה. השוער הרוסי לב יאשין הלך גם הוא לעולמו.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק