המטרה: לכבוש את המזרח

מנצ'סטר סיטי והבעלים החדש, טקסין שינווטרה, לוטשים עיניים לעבר השוק האסיאתי. בתכנון: בתי ספר לכדורגל בכל רחבי היבשת ושחקן תאילנדי ראשון בפרמייר ליג. קבלו את המהפכה האסיאתית בסיטי אוף מנצ'סטר

יום שלישי 20 נובמבר 2007
רועי רובינשטיין

דווקא אחת ההודעות הכי דרמטיות שיצאו מהפרמיירליג העונה נשמעה מכיוון תאילנד הרחוקה, ונאמרה על ידי טקסין שינווטרה, ראש הממשלה המודח של המדינה האסיאתית ובעליה של קבוצת מנצ'סטר סיטי. שינווטרה בישר לאזרחי תאילנד כי המועדון שבבעלותו עתיד לפתוח מספר אקדמיות לכדורגל ברחבי אסיה כשהראשונה שביניהם תיפתח במולדתו ואחריה יבואו זו בביייג'ין ובטוקיו.

 בשבוע שעבר יצא מאמן מנצ'סטר סיטי, סוון גוראן אריקסון, לתאילנד כשהוא מלווה בבנו של שינווטרה, "יש כאן ילד אחד שאני רוצה שתכיר"' בטח אמר לו בנו של ראש הממשלה המודח, והתכוון לכישרון התאלנדי העולה, סורי שוקה שכבר מכבב בנבחרת הלאומית. לצערו של אריקסון והממונה עליו למרות שהשבדי התרשם מיכולותיו של שוקה שאף התאמן יחד עם שחקני הסיטי בשבועות האחרונים' חוקי בריטניה לא מאפשרים לשחקן שמשחק בנבחרת המדורגת מעל למקום ה-70 בעולם (תאילנד מדורגת במקום ה-114) לקבל אישור עבודה. 

"אני חולם על כך שכל ילד באסיה עוד ילבש יום אחד את המדים הכחולים של הסיטי"' רשם בהודעתו מבלי להתבלבל האיש שעומד מאחורי רעיון להפוך את הסיטי למועדון הרווחי ביותר בשוק האסיאתי המתפתח. מי שביקר בתאילנד ושכנותיה וגם אלו שלא אכלו אננס בקוואסאן, יודע כי משחקי הפרמיירליג נחשבים ללהיט הגדול ביותר במדינות אלו.
 
בזמן שהסוחרים המקומיים מרוויחים קצת כסף על חולצות מזוייפות על חשובנם שך קונים מערביים, הליגה והקבוצות עצמן נהנות מרווחי זכויות השידור שנמכרות בהרבה מאד כסף לערוץ סטאר וורלד שמשדר את המשחקים ברחבי אסיה בשעות הקטנות של הלילה. כסף שבו רוב המועדונים משמתמשים בכדי לחפש את הכוכבים של מחר. יש שמחפשים באירופה הקלאסית, יש באפריקה (אפילו בישראל נפתחו מספר אקדמיות של ארסנל לאחרונה) ויש מועדונים כמו הסיטי שממהרים לאסיה. 

נדמה כי שינאווטרה החליט כי עוד החורף הוא יהפוך את קבוצתו לכמה שיותר אסייאתית ויעשה קופה. כל הצעדים מצביעים על המהלכים הקרובים והרחוקים של הסיטי באסיה כפריצה לשוק הענק מעבר לים. אך מאחורי כל זה עומד גם סיפורו האישי של שינאוטרה, סיפור המערב פוליטיקה, אהבה לספורט, גירוש ממולדתו והרצון לשוב לחיק העם שפעם העריץ את מוצא פיו.

שינאוטרה (47) נולד בצ'אנג מאי המופלאה השוכנת ליד משולש הזהב בו חברות תאילנד, לאוס ובורמה בן למשפחה מוצלחת באזור אשר לאט לאט החלה לקנות נכסים בעיר הולדתו. בתי המלון המקומיים, אולמות הקולנוע וכמו כן בתי הקפה בעיר השקטה היו שייכים כולם כרובם למשפחתו של שינאוטרה עוד בטרם נולד. בגיל 18 לאחר שעזר לאביו להקים עוד בית קולנוע מקומי, לא יכל שינאוטרה הצעיר לשאת עוד בעול המשפחה והלחץ והצטרף לאקדמיית המשטרה המקומית. עשור וקצת אחר כך הפך "ילד השמנת" כפי שכונה במהלך לימודיו לקצין בכיר במשטרה המקומית אך פרש בשנת 1987 בכדי לשוב ולעסוק במה שמשפחתו כה אהבה, עסקים.

לצד גב כלכלי וידע עשיר בתחום העסקים, הבחור הצעיר שנטש את המדים גילה עד מהרה כי יש דברים שעוברים מאב לבן ויחד עם אישתו בנה את מערכת התקשורת הגדולה במדינה לאחר שזכה במכרז להפעלת רשת הפלאפונים הראשונים בתאילנד. הרווחים הגדולים שיצר לעצמו נתנו לו את האפשרות להתברג בכוחות עצמו לאליטה של המדינה תוך שהוא תורם רבות למוסדות חינוך שונים. בשנת 1994 הוא עשה את המהלך שהיה כבר בלתי נמנע מבחינתו וחדר לעולם הפוליטיקה, תוך שהוא מתמנה לשר החוץ לאחר מספר חודשים. שבע שנים מאוחר יותר הוא זז כמה כיסאות קדימה בשולחן הממשלה והפך לעומד בראשה. על אף אינספור מתנגדים שינאוטרה צלח את ארבע השנים הבאות ולמרות די הרבה התמגדויות לאופן שילטונו הוא נבחר לכהונה שנייה בשנת 2005.  

בשנתיים הבאות נחתוח על תאילנד מספר אסונות חלקן קשורים לאיתני הטבע וחלקן לאנשים שרדפו את שילטונו. ב-19 בספטמבר, 2006 בזמן ששה בכנס האו"ם בניו יורק נערכה הפיכה במולדתו שלאחריה נאמר לשינאווטרה כי הוא אינו אורח רצוי עוד במולדתו.

שנה וקצת אחרי, שינאוטרה שוב פוזל לעבר מדינתו, במטרה אחת -  להפוך את מנצ'סטר סיטי למועדון הכדורגל האהוד ביותר ברחובות בנגקוק ועל ידי כך אולי להשיב את אהבת אליו. סורי שוקה אולי יאלץ לחכות עד שנבחרתו תצליח להעפיל למקום יותר גבוה בדירוג פיפ"א, אבל אם הוא לא ילבש את המדים הכחולים של הסיטי, במועדון מקווים כי מישהו אחר בעתיד יגיע לקבוצה. עד אז אוהדיה שכל כך התרגלו לשבת ב"מיין רוד" הישן והטוב, יראו כיצד מצטרפים אליהם עוד אוהדים מקוואסאן רוד. 

צילומים: רויטרס

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק