בוטלו העונשים ללא קהל

בית הדין העליון קיבל את בקשת בית"ר ירושלים והמשחקים הקרובים יהיו עם קהל. ערעורה של הפועל ת"א על העונש שספגה בעקבות ארועי הדרבי, התקבל והוחלף בשני משחקי רדיוס ע"ת וקנס של 20 אלף שקלים

יום רביעי 28 נובמבר 2007
אשר גולדברג

בית הדין העליון של ההתאחדות החליט הערב לקבל את הערעור של בית"ר ירושלים בדבר העונש שהוטל על הקבוצה - שני משחקים ללא קהל.

כזכור, בית"ר הוענשה בכך שקהל אוהדיה שרק בוז בזמן דקת דומיה לזכרו של יצחק רבין. בפסק הדין נכתב כי "בטרם הכרעת הדין חשוב להדגיש ולציין כי שני הצדדים לדיון גינו בצורה נמרצת וחד משמעית את עצם קריאות הבוז ועל כך אין חולק. באי רצון מופגן ובניגוד לנטיית ליבנו אנו נאלצים לקבל את הערעור של האגודה ולזכותה. זאת משום שתקנון המשמעת של ההתאחדות לא צפה (כפי שיפורט בהמשך) את הצורך לכלול מעשים חמורים, הדומים לאלה שארע במקרה זה, במסגרת עבירות אוהדים. אך מובן הוא כי דבר זה מחייב תיקון מיידי ודחוף, על מנת שלהבא מקרים כאלה (וגם אחרים כמו ביזוי הדגל וכו') יזכו לתגובה עונשית הולמת. במישור המוסרי והערכי המערערת אינה יכולה לרחוץ בניקיון כפיה אך מבחינה משפטית אנו נאלצים לזכותה ומי שהפסיד (זמנית) זהו עולם הכדורגל. התוצאה היא כי בהעדר סעיף מתאים בתקנון, לא ניתן להרשיע את המערערת, עם כל ההסתייגות מחומרת ההתנהגות הפסולה והמבישה של חלק מאוהדיה, גסי הרוח, הראויים לכל גינוי תקיף, ברור וחדש משמעי ולסלידה מתגובתם".

בית"ר היתה אמורה לארח בשבת את הפועל כפר סבא ובעוד כחודש את הפועל תל אביב ללא קהל. מחר תחל מכירת הכרטיסים למשחקים.

ההחלטה היא ניצחון גדול ליו"ר בית"ר, אלי ארזי, שהתעקש לערער למרות שגם ההתאחדות ערערה על העונש שהיה קל מידי לטעמה. ההחלטה מהווה מכה קשה לתובע ההתאחדות, שלום אבן עזרא שדרש חצי שנה ללא קהל במשחקי בית"ר. בסיום הדיון נמסר מהנהלת בית"ר כי: "בית"ר ירושלים שמחה על החלטת בית הדין של ההתאחדות לכדורגל שהחליטה לזכות את בית"ר ירושלים ולקבל את הערעור. בית"ר ירושלים משבחת את הדיינים שהחליטו את ההחלטה באומץ לב והתעלו מעל לחציה ורצונה של ההתאחדות לכדורגל. אנו שבים ומזכירים כי אנו מגנים את שריקות הבוז שנשרקו במהלך המשחק מול מכבי חיפה, אך יחד עם זאת אמרנו בעבר ואנו אומרים זאת גם היום שלא היה שום בסיס להעמיד אותנו לדין".

בית הדין של ההתאחדות לכדורגל החליט הערב לקבל גם את הערעור של הפועל ת"א ולבטל את העונש שהטיל עליה - משחק ללא קהל.

במקום העונש שבוטל, ספגה הקבוצה שני משחקי רדיוס ע"ת וקנס של 20 אלף שקלים. המשמעות היא שהקבוצה תארח את הפועל ק"ש ביום שני לעיני אוהדיה.

כזכור העונש שספגה הקבוצה בא בעקבות התנהגות אוהדיה בדרבי האחרון מול מכבי, בו זרקו אוהדי הפועל רימוני עשן.

את הפועל ת"א ייצגו בדיון עורך הדין ישראל עזיאל ומוני הראל, יו"ר קבוצת הניהול.

מההתאחדות נמסר כי: "ההתאחדות לכדורגל מכבדת את החלטת בית הדין העליון, אך יחד עם זאת מצטערת עליה. לצערנו, בית הדין העליון שהינו גוף עצמאי ובלתי תלוי בחר להיתלות בסעיפים משפטיים יבשים, במקום לבחון בצורה מקיפה תופעות מכוערות של אלימות והתנהגויות פסולות במגרשים.

דווקא ביום בו אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק לאיסור אלימות במגרשי הכדורגל שיוזמת ההתאחדות, בחר בית הדין העליון שלא לתת את חותמתו המשפטית הנדרשת להרחקת תופעות מכוערות ובזויות ממגרשי הכדורגל .

מאחר ומדובר בסוגייה עקרונית שאינה מכוונת לקבוצה כזו או אחרת, בכוונת ההתאחדות להביא בקרוב לאישור ההנהלה תיקונים בתקנון המשמעת אשר יבהירו בצורה חד משמעית ויאכפו התנהגות בלתי הולמת של קהל אוהדים, בכללן קללות נאצה והתנהגויות בלתי הולמות אחרות שלצערנו נפוצות במגרשים.

המלחמה באלימות במגרשי הכדורגל הינה ריצה למרחקים ארוכים ובכוונת ההתאחדות להמשיך ולפעול לביעור תופעות אלה. מטרתנו היא שמגרש הכדורגל יהיה מקום בילוי למשפחות ולא מקום בו נפוצים גילויי אלימות, גזענות וקללות".

הראל נשאר בהפועל

יושב ראש הפועל תל אביב, מוני הראל, מכחיש את הפרסומים בנוגע לכוונתו לעזוב את המועדון בסיום העונה. בראיון לאתר הרשמי של הפועל תל אביב אמר הראל: "אני מאמין בהפועל ת"א, אני נשאר בקבוצה.לא חשבתי לרגע לעזוב. אני מאמין שהפועל תחזור במהרה למקום שבו היא צריכה להיות". 

בהתייחסו לפרסומים על מצב רוח ירוד, כביכול, בו הוא מצוי בתקופה האחרונה אמר הראל: "כמו כל אחד שהקבוצה חשובה לו,אלה אינם ימים קלים אבל החוכמה היא בסופו של דבר לפעול למען הקבוצה ולהוציאה מהמשבר". 

למרות הדברים של הראל מתחזקות ההערכות כי הוא לא יהיה חלק מהצוות שיוביל את הפועל תל אביב בעונה הבאה.  

כשנשאל על זהות המאמן הבא של הפועל השיב הראל: "כרגע מאמנים את הקבוצה יוסי אבוקסיס ורון ציבלין.ברצוני להבהיר שבניגוד לפרסומים שונים לא הועבר שום מסר בכל הנוגע לתקופת חוזהו של המאמן הבא מאנשיו של סמי סגול.זו פשוט שטות גמורה.ההחלטה היא בידי קבוצת הניהול.כשנמצא את האדם הראוי נחתימו בקבוצה

הראל גם הגיב לדבריו של עמוס לוזון שהאשים את יוסי אסוקסיס בכישלונו של גיא לוזון בתפקיד המאמן. בנושא הזה אמר יושב הראש האדום: "בלשון המעטה לא אהבתי את הדברים שעמוס אמר".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק