אנחנו על המפה. גרסת המגף

במשך שנים נהנה הכדורסל האיטלקי מתדמית זוהרת וראוותנית. אבל האמת רחוקה מלהיות כזו: הכדורסל בארץ המגף הוא ענף זניח שאפשר לערים נידחות לעלות על המפה. הערב מכבי מול מילאנו החלשה: מוריס בספק

יום חמישי 29 נובמבר 2007
שלמה חסיד
 מכבי תל אביב תתייצב הערב (21:30) למשחק מול ארמאני מילאנו בניסיון להשיג ניצחון חוץ ראשון בירוליג. אבל ספק עם המשחק הזה מעניין מישהו פרט לשחקנים המעורבים בו בארץ המגף. 

בניגוד למתרחש בישראל, בה כל ניצחון צהוב זוכה לסיקור ענק, הכדורסל באיטליה נחשב לענף זניח שמתפתח בעיקר בפריפרייה. 

די אם נזכיר שבשנות הזוהר של הענף לפני כשני עשורים מרכזי הכדורסל היו בוארזה, קלאבריה ופזארו. מילאנו היא בבחינת היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל. 

בשנות התשעים נדדה בירתו של הכדורסל האירופי לבולוניה, עיר תעשייתית אפורה שקבוצת הכדורגל שלה מאכזבת את התושבים במשך שנים רבות.  

ד"ר אלי נבו, מומחה לספורט איטלקי, התייחס לסוגיית מיקומו של הכדורסל בהיררכיית הספורט האיטלקי  ואמר ל-telepsort : "הפריפרייה חיפשה ביטוי ספורטיבי ובכדורגל לא היה לה צ'אנס, כי הכסף הגדול נמצא אצל הקבוצות הגדולות בערים הגדולות. הברירה היתה כדורסל. יש מן לאומנות מקומית של מקומות זניחים שרוצים להכניס את המקום לתודעה באמצעות קבוצת כדורסל מצליחה. ממש כמו כמו בהפועל גליל אצלנו, שהקבוצה משמשת גאווה של חבל ארץ שלם ומקום להזדהות עם תושבי המקום".

"כמו האליפות ההיסטורית של הגליל ב-1992, כך הצליחו קבוצות קטנות ממקומות נידחים לגבור על הקבוצות מהערים הגדולות, נוצר חיבור עם משקיעים טובי לב שהסכימו מידי שנה להפסיד הון תועפות כדי להפריח את השממה במקומות הנידחים ולהעלות אותם על המפה הספורטיבית. אולם זה לא קרה לאורך זמן כי הקבוצות האלה לא שרדו את מבחן הזמן".

"אגב לתושב פיזארו, שהיה אוהד של סקאבוליני בכדורסל, לא היתה בעייה להיות אוהד של יובנטוס בכדורגל, כמו נגיד שאוהדי אשקלון גברים בכדורסל, יכולים להיות אוהדי בית"ר בכדורגל".

נבו הוסיף: "האצטדיונים בכדורסל לא גדולים ולכן היה אפשר למלא אותם באוהדים ולהרגיש שהעסק דופק. ליצור הזדהות עם הכוכבים שהגיעו במיליונים בשביל הכסף של הספונסרים. כך היה אפשר לקבל את הרושם שהפריפרייה פורחת".


גם אבי רצון, "איטלקי" משלנו חושב כמו אלי נבו: "הכדורסל היה נחלתם של הקבוצות מהמקומות הנידחים ביותר על המפה, מקומות שאיש לא ידע על קיומם עד שהפכו לאמפריות בכדורסל. מספיק שגדל אצלך שחקן או שניים בנוער, אתה מביא לידו שני זרים תותחים בכסף של הספונסרים, עוד שני בוסמנים ואתה מסודר. הרי קאנטו זה מקום מאוד קטן, לא יכלה להתמודד עם האריות בכדורגל, אז הפתרון היה בכדורסל". 

"קאזרטה וארזה וקאנטו, הם מקומות מאוד מאוד נידחים, עם שמות עבר מאוד מאוד מפוארים והם התרוממו בגלל החזון של ראשי הערים שניסו להרים את קרנו של המקום וכך גם להיבחר פעם נוספת לראשות העיר. זה הצליח להם בתקופה מסויימת אבל היום הכדורסל האיטלקי במשבר חריף ששוטף את כל המדינה. הליגה האיטלקית בכדורסל? היום היא ממש במשבר".

פרשן הכדורסל אבי סגל: " מה שקרה פה בעצם זה שהליגה האיטלקית התמוטטה מהרבה מאוד סיבות, העדר כסף, חוסר בכשרונות, אי יציבות וחוסר פופולאריות מול הכדורגל. רוב המועדונים החליפות ספונסרים לפעמים פעמיים בעונה וכך אי אפשר ליצור זהות של האוהדים. כשהקבוצות הגדולות לא מצליחות, זה פותח את הדלת לקבוצות קטנות לנסות ולהיכנס, וכך הצליחו קבוצות קטנות לפנות לעצמן מקום בקדימת הבמה של הכדורסל האיטלקי".

דייויד בלאט שאימן בשנים האחרונות בבנטון טרוויזו מנסה לשמור על אופטימיות ביחס לעתידו של הכדורסל בארץ המגף. בלאט: "זה יפה מאוד שהכדורסל באיטליה קיים גם במקומות קטנים. נכון שיש בעיות בכדורסל האיטלקי אבל צריך לראות איך קבוצה ממקום קטן ממגנטת אליה קהל אוהדים, תקשורת ועניין וגורמת מקור הזדהות להרבה ילדים, זה דבר יפה מאוד ואני חושב שכמו שזה קיים באיטליה, זה יכול לקרות גם במדינות אחרות".

מכבי תשחק הערב ללא ניקולה וויצי'ץ' וטל בורשטיין הפצועים תקופה ארוכה. טרנס מוריס נפגע אתמול בקרסול והוא בספק להערב.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק