צהובים בלי בושה

נכון שהקבוצה לא נבנתה נכון. נכון גם שלניר לוין ואבי נמני ישחק חלק, אבל מי שאשמים לא פחות הם השחקנים. ואולי האמת המרה היא שהשחקנים מאוד רוצים, אבל פשוט לא יכולים

יום שני 03 דצמבר 2007
שלומי לויה

 ניצן שירזי החליט שלא עוד ומסר את המפתחות, מ.ס. אשדוד העמיקה את המשבר הפנימי והפסידה, מכבי הרצליה השאירה עוד יריבה מרוצה עם נקודות, כך שלראשונה זה זמן רב הייתה למכבי ת"א הזדמנות של ממש לראות את הקו האדום מלמעלה ועוד לחבר שני ניצחונות רצופים, רחמנא ליצלן. כדי שזה יקרה, מכבי ת"א הייתה צריכה לעבור בהצלחה מכשול בו היא נכשלת באופן קבוע בשנים האחרונות – לנצח את בני סכנין בדוחא. 

נו באמת. דווקא החבורה המסכנה והאומללה שנקבצה השנה בקרית שלום היא זו שתצליח במשימה? במבחן אופי? סכנין מול מכבי בדוחא זה אחד הבאנקרים הכי גדולים בשנים האחרונות. אבי נמני הפצוע ישב על הספסל, ובכל פעם שמצלמת הטלוויזיה התמקדה בפניו אפשר היה לקלוט אותו משגר את צמד המילים: "לא ייאמן". והוא לא התכוון לכדורגל של הקבוצה של אלישע לוי. 

שלוש נקודות של גיבורי חטאפה היום נגד קרית שמונה ומכבי ת"א חוזרת למקום האחרון בטבלה כשהיא לא מפספסת הזדמנות לפספס הזדמנות והליגה הלאומית מעולם לא הייתה קרובה יותר.
ניר לוין, שלא יכול היה לבקש בוס נוח מלוני הרציקוביץ' ביקש משחקניו, כך קראנו, להיזהר ממאור בוזגלו ואיליה יבוריאן. התוצאה: יבוריאן כבש שער, בוזגלו בישל צמד וכבש שער אחד.
מפליא שבכדורגל המודרני עדיין משתמשים במילים "להיזהר". כמו שלפני משחק עם ברצלונה יבקשו להיזהר ממסי, ולפני משחק מול ריאל מדריד ידריכו להשגיח על רוביניו ואוי ואבוי למי שלא יפקח עין על קאקה של מילאן. 

אבל אם כבר נאמרו המילים, אז האם ההוראות של המאמן נופלות על אוזניים ערלות? האם ללוין אין שום השפעה על השחקנים שלו? או שאולי האמת המרה היא שהשחקנים מאוד רוצים, אבל פשוט לא יכולים? מה שוות כל ההוראות הטקטיות וכל הדגשים המקצועיים אם אחרי שש דקות של משחק השומר של יבוריאן "שכח" לכסות אותו בקרן והחלוץ הרוסי נוגח בנחת שאין לו אפילו באימונים?

נכון שיאניק קאמאנן לא שיחק אתמול והוא שחקן חשוב במערך של מכבי, אבל גם עם קמאמנן מכבי ת"א לא מצליחה להתרומם השנה והיעדרו היא לא סיבה לפתוח במערך זהיר שמשדר מסר של חשש ליריב. סכנין היא קבוצה חושבת שמשחקת כדורגל פתוח, משוחרר והתקפי במיוחד בבית. לוין כנראה הסתפק בתיקו ורצה לגנוב ניצחון. אחרת קשה להסביר מדוע עלה לשחק במערך פחדני עם חלוץ בודד, יניב עזרן, שפשוט נגמר במקום שבו הוא לא אמור לשחק.
עזרן הוא לא החלוץ המרכזי שיקבל את הכדור עם הגב לשער, ישמור עליו ויחכה להצטרפות של שחקנים אחרים. עזרן הוא השחקן שמשחק ליד החלוץ הזה וזהו התפקיד שבו הוא פרח באשדוד. בכל פעם שבמכבי ת"א יתעקשו לשחק עם עזרן כשפיץ בודד, התסכול של החלוץ והאכזבה של הקבוצה ממנו תהיינה במגמת עלייה ועוד חלוץ יצטרף לרשימה ארוכה של חלוצים שנקברו בקרית שלום. 

כשהכל כבר נראה אבוד ולפני תבוסה, בצעד של הימור ו/או ייאוש זרק לוין למערכה את עמרי רון הצעיר, מיני אנדריאס פרוחננקובס (בצורה וגם בצורת המשחק). עם שני שחקני חוד, מכבי חזרה לחיים, המשחק שלה נראה טוב יותר וההתקפה שלא הייתה קיימת במחצית הראשונה, התחילה לדפוק שעון. מעט מדי, מאוחר מדי, גם אם הייתה אשליה שמכבי יכולה לחזור למשחק. ההגנה שלה כ"כ חדירה, שגם שני שערים חוץ במשחק קשה לא מספיקים לכלום.

הקבוצות של ניר לוין תמיד שיחקו כדורגל פתוח, משוחרר והתקפי עם הרבה שערים ושמחת משחק. נכון שבתחתית הבוערת אין חיוכים, אבל ללוין יש מספיק כלים התקפיים שחובה לעשות בהם שימוש תכוף ומושכל יותר.

ומבלי לגרוע מחלקו של המאמן בעונה הזוועתית של מכבי ת"א, לאלה שלובשים את המדים שלה יש כמובן חלק מרכזי והם לא יכולים לברוח מאחריות ולהסתתר מאחורי המאמן או ההנהלה או השד יודע מה. חלק מהם כנראה לא מבין שזה החודש האחרון שבו הם מקבלים שכר מלוני הרציקוביץ' לפני מהפכת ינואר. עזבו את רודי חדד, שעליו קל לרדת. תראו מה קורה לשחקני בית שנצצו בשנה שעברה ומתקשים להתרומם השנה. 

צמד המגנים, למשל, יובל שפונגין מימין ואורי שטרית משמאל, היו בשנה שעברה נקודות חוזק וסומנו כחלק משלד להרבה שנים. השנה הם לא דומים לעצמם. שטרית לקח את המקום של סאלם אבו סיאם בהרכב והחזיר תמורה על האמון. העונה הוא לא מפסיק לעשות חורים ומשחק ללא ביטחון. מה קרה, ילד? גם שפונגין רחוק מהכושר שהביא אותו למדים הלאומיים של נבחרת ישראל. מה עובר עליך, יובל? 

מילאן מרטינוביץ' שהיה בשנה שעברה קיר בלתי עביר, נראה השנה כמו קיר מנייר. איטי, כבד והססן. מרטינוביץ' נעלב בפתיחת העונה שחוזהו לא שודרג. כמו שהוא נראה, מכבי ת"א צריכה לשחרר אותו בינואר. עכשיו אפשר להבין עד כמה חשוב למערך ההגנה של מכבי היה אבי יחיאל.
כשהביא אלי כהן בקיץ את יבריץ' הוא טען שהוא שוער יותר מקאלה. מצטער, אבל פשוט קשה לעמוד על יכולתו של השוער החדש. באין ההגנה שלפניו, כשאי אפשר לדעת מי יעשה בכל רגע נתון את השטות התורנית, יבריץ' הוא גם הבלם האחורי של ההגנה. מדהים להיווכח שגם אחרי 11 מחזורים עדיין אין תיאום בסיסי בין השוער לחולייה האחורית שלו. אין חלוקת אחריות ואין חיפוי הדדי. ההגנה של מכבי, שהייתה בשנה שעברה מקור הגאווה שלה, הפכה השנה למסננת. הכל עובר. כל אחד עושה מה שהוא רוצה וככה זה גם נראה.

באמצע השבוע שעבר, למי ששכח, שיחקה מכבי ת"א ברבע גמר גביע הטוטו בקרית אליעזר נגד מכבי חיפה. במועדון שמשופע בבעיות כלכליות כל הכנסה כספית היא מאוד משמעותית. הדברים גם הועברו לשחקנים בצורה מפורשת ומכבי עלתה בהרכב חזק מול הרכב צעיר יחסית של מכבי חיפה. זה נגמר רק ב-0-1 לחיפה אחרי עוד משחק לא ראוי למאכל של הצהובים. אמת, יש עוד הזדמנות לתקן, אבל זה שוב יהיה מבחן אופי וכמו בדרבי ובפעמים אחרות העונה, במבחני אופי יש למכבי בעיה קשה. 
 
  

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק