ועדת צור: ביטול יציעי עמידה

הערב נערכה מסיבת העיתונאים בתל אביב בעקבות האירועים במלחה. ההמלצות מהועדה לבטל את יציעי העמידה כדי לשלוט על הקהל. עוד מהועדה: צריכים לגבש קוד אתי

יום שני 03 דצמבר 2007
שלמה חסיד
הערב (שני) נערכת מסיבת עיתונאים "ועדת צור" אשר גיבשה את מסקנות אירועי מלחה, שבה נפצע המאבטח ואיבד 2 אצבעות בעקבות החזיז שהתנפץ בידו.

בפתיחת מסיבת העיתונאים, נאמר: "אנחנו נעשה את מירב המאמצים ולקבל את המסקנות מהועדה. אנחנו מודים לחברי הועדה, צור, רונית תירוש, ניר פרצלינה". 

יו"ר מנהלת הליגה, אבנר קופל אמר הערב במסע"ת: "אנחנו בדרך כלל עוסקים בספורט בכדורסל. לצערנו נגזר עלינו לדון בנושאי אלימות, דווקא מענף שלכאורה ראינו בו, ענף שנקי מאלימות. אבל לפני מספר חודשים ראינו וביקשנו מדוד צור להוריד את מירב השוטרים,

כנראה שיש דברים חזקים מאיתנו. כרגע ענף הכדורסל עבר טראומה, ומנסים לחזור חזרה ולמצוא את מקומנו כמו שהיה. אנחנו בליגת ווינר, נעשה את הכל. לפחות את מרבית או חלקים מהעצות והמסקנות. חלקן בתקופה הקצרה וחלקן בתקופה הארוכה".

קופל המשיך: "מי שיקרא את עמוד 15 בדו"ח, זה הדף המרכזי בדו"ח. כל אבוקה זה ניסיון להריגה ופציעה. כל מקומות של זריקה במקומות שיש בהם קהל רב, זה סיכון שקשה להבין אותו. אנחנו גם פונים במסגרת מנהלת הליגה, גם למשטרת ישראל ולמספר גופים, שגם עניין המניעה יבוא. 

ניצב בדימוס, דוד צור, אמר הערב: "העובדה שפעלנו בטווח קצר, כדי להוציא אמצעים ומסקנות כדי להמשיך את הליגה באופן בטוח יותר. סך הכל הייתה התגייסות מלאה, לכל הגורמים שפנינו אליהם. אני מקווה שנראה את התוצאות בטווח המיידי. אם הנושאים יטופלו, אז המקום יהיה הרבה יותר בטוח. 

"גם עם שיחות מאנשי הכדורגל, ראינו דפוס התנהגות אלימות דומה ואף גרוע יותר. מצאנו שיש המון פעולות שמבוצעות בכל מיני מקומות".

דוד צור אמר לגבי מסקנות הועדה: "אנחנו ממליצים להקים רות למניעת אלימות בספורט, אשר תשתלט על האלימות. אפשר כך ליצור מועדוני חברים וליצור שליטה גם כאלה שחריגים. אנחנו דורשים שיהיה אחריות שילוחית".

אנחנו חושבים ששיפור התנאים הפיזים של המגרשים, אפילו שיכפול של כמה היכלי נוקיה והמגרש באשקלון, אבל אנחנו חיים בישראל. ביטול יציע העמידה בירושלים, אנחנו ממליצים לעשות אותו לאלתר. כך שבסופו של דבר השליטה בקהל תהיה הרבה יותר בטוחה". 

"צריכים לגבש קוד אתי, שכולם יצטרכו לפעול לפי מה שנאמר. אנחנו רואים את זה כקוד שיאפשר לעשות ספורט אחר. יש פריצות על מכירת כלים מסוכנים ואין פיקוח כלל". 

על האופציה כי האירוע בגלל הימורים: "אנחנו לא חושבים שהמקרה כתוצאה מכך. ההימורים הבלתי חוקיים, גם הוא מטיל צל ועננה כבדה על טוהר המידות. זהו סוג של דבר שימוצא עד תום"

עוד נאמר בועדה הערב: "לגבי נושא האבטחה באיצטדיונים. הבעיה של החדרת אמצעים דליקים, זה לא פשוט להתמודד איתו אבל בהחלט אפשרי. 

"אין סמכות אזרחית כמו קב"ט באיצטדיון ומשטרת ישראל לא צריכה להתמודד בזה יותר מדי. צריך להכשיר קב"ט כדי שיעסוק בתחום זה. הבידוק הגופני צריך למקצע, גם את הבודקים וגם את האמצעים העומדים לרשותם".

עו"ד, חגי שלגאי, על הנושא המשפטי: "כל עוד העונש על זריקת רימון פשוטה מזיהום אוויר, אז שום דבר לא יעבור. כבר שנים יש עונש על שנות מאסר על הברחת חזיז לאיצטדיון ספורט. מי שמכניס אמל"ח למגרש, מטרתו היא פציעה".

ח"כ רונית תירוש, ראש שדולת הספורט בכנסת: "הפרקליטות לא ממליצה להגיע למשפט אם מישהו מבצע עבירה בספורט, וזה בעצם אומר הכל. זה לא צריך לעשות הבחנה בין כדורגל לבין ענפים אחרים, אנחנו נעשה תיקונים בקרוב. גורם הענישה נמצא, צריך ששופטי בית המשפט העליון ימצאו את העונש וההרתעה תעמוד כל כנה. 

הראשון שיכנס לכלא בעקבות קריאות גזעניות או נהמות, או זריקת אמצעי אמל"ח יפחית את התופעות במגרשים. כמובן אנחנו מתכוונים לדבר עם מועדוני האוהדים כדי להכניס דברים כדי לעידוד. אי אפשר לבטל את המופע הזה בתוך המגרשים, כל עוד זה בבקרה זה בסדר גמור".

ניר פרצלינה, מנכ"ל היכלי הספורט: "החליטו כי מדינת ישראל ישימו אכיפה. זאת הדרך כדי להמנע מאלימות כזאת במגרשי הכדורגל. עד שבית המשפט לא יגיד את דברו אז שום דבר לא יעשה. כולנו עומדים על אותו ענף ואותו עץ, בואו לא נראה לאוהדים כי זה יפה, אלא כי זה מסוכן". 

סנ"צ ישראל הנגבי, חבר בוועדה לאירועי מלחה: "המשטרה עושה דיי הרבה, במיוחד בשנים האחרונות. מכשירים שוטרים, מכשירים עובדים. משתתפת בחקיקה בכנסת, מנסים לקדם המון נושאים, כמו הסדרנות, כמו שקורה בכל העולם. 

"אני מאמין שזה יכנס בתודעה של כולם, שכולם באים להנות. אני מקווה שבוועדה הזאת, הגיבוש של כל הגורמים שאמורים לתת כאן את הפיתרון, כולם יתנו כאן יד, ונצא לדרך חדשה".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק