2

זה עניין של מודעות

שחקני עבר לא מכירים באפשרות של עלייה למגרש ללא בדיקות רפואיות. איתן מזרחי: "לא הייתי משחק בלי בדיקוות". ויקי פרץ: "בכל גיל, 12 או 60 צריך להיבדק". גיל לנדאו: "מי שלא עושה בדיקות, שלא ךתקרב למגרש"

יום רביעי 19 מרץ 2008
שלמה חסיד

האירוע אתמול בנשר של איבוד ההכרה של השופט דאוד סוהיל העלה מספר סימני שאלה של בדיקות רפואיות של שחקני עבר. הרי שחקני עבר משתתפים בלט מעט טורנירי ראווה. המאמץ המושקע לא מתקרב למאמץ של מaשק בליגת העל ורבים וטובים עורכים משחקי חברים בעיקר בימי שישי בפארקים השונים. האם כולם עורכים בדיקות?

שאלנו מספר שחקני העבר והם משוכנעים כי בדיקות רפואיות הם תנאי בסיס להשתתפות במשחקי ותיקים.  כך למשל, איתן מזרחי, שחקן עבר בבית"ר ירושלߙם שטוען כי "כל שחקן ותיק צריך לעשות בדיקות, אין פה שאלה בכלל. בלי בדיקות הוא לא יכול לשחק. עם בריאות לא משחקים וזה עניין של מודעות. אני באופן אישי לא הייתי חושב לעלות לשחק בלי בדיקות, זה יכול להיות מסוכן מאוד. אני מקפיד להיבדק ומקפיד לߩחק. צריך גם שיהיה ראש שקט ואתה צריך לדעת מה מצבך בדיוק ולא לקחת צ'אנסים כדי להימנע ממצבים לא נעימים. תודה לאל אני מרגיש טוב ויכול לשחק".

גם מאמן הפועל באר שבע, גילי לנדאו בטוח: "אין פה בכלל שאלה. מי שלא עשה בדיקות רߤואיות שלא יתקרב למגרש ספורט. שחקנים ותיקים לא יכולים לדרוך על המגרש בלי בדיקות רפואיות, זו הוראה של ארגון השחקנים וככה צריך להיות. אנחנו לא רוצים שיהיו לנו אבדות על המגרש. מה לעשות שאנחנו לא נהיים צעירים בגיל , ויש לפעמים בעיות רפואיות שמונעות מӞך לשחק, אז אי אפשר לחפף, כולם נבדקים, ומי שלא מסוגל לשחק, יכול לעודד מהיציע.  אי אפשר לשחק עם הבדיקות, לחפף ולהגיד שיהיה בסדר, כי אחר-כך התוצאות יכולות להיות רעות מאוד".

דורון שפע, שחקן הכדורסל של הפועל ירושלים̠משחק עד היום כחובב. למרות שהמאמץ של שחקן כדורסל הוא קטן יותר, שפע נחוש להיבדק:  "אני משחק בקבוצת מוצא ובוודאי שאני עורך בדיקות מקיפות ומדוקדקות מכף רגל ועד ראש, בלי זה אני לא עולה למגרש". 

מה גורם לאדם מבוגר שמשחק כחובב לעשות בדיקות?

"זה עניין של מודעות. כל ספורטאי לשעבר צריך להיות תחת השגחה רפואית, ושחלילה לא יקרה מצב כמו שקרה אתמול עם השופט דאוד סוהיל. כמובן שאם הוא היה עובר בדיקות אז כל זה היה נמנע, וחבל מאוד שהגענו לסיטוېציה הזאת. אני מקווה שהוא האחרון שמתמוטט על מגרש הספורט.

ויקי פרץ, לשעבר שחקן מכבי ת"א מסכם: "כל בן אדם שעולה על מגרש הספורט לפי חוק הספורט חייב בבדיקות רפואיות מקיפות. רק אחרי שרופא מאשר לו, הוא יכול לעסוק בפעיۜות גופנית. זה לא עניין של ותיק או צעיר, ילד בתיכון או בן אדם בן 60, כולם צריכים לבקר אצל הרופא, לקבל אישור ורק אז להתחיל להתאמן. זה לא צחוק, זה עניין שם חיים ומוות ואף אחד פה לא יכול לשחק משחקים. כמובן שאני באופן אישי נוהג להיבדק ומקפיד לשמור על הגזר۔, על הרגלים ספורטיבים ומדי פעם גם לכבוש שערים כמו בימים ההם". 

צילומים: שי וקנין, ספורטליין
bjerusalem

תגובות

טלספורט בפייסבוק