ישראל עדיין מחכה

אם לא יקרה דבר בלתי צפוי ימונה פיני גרשון לתפקיד מאמן נבחרת בולגריה. אנשי מקצוע בארץ וברחבי אירופה משבחים את רמתו המקצועית אך ברקע מרחפת השאלה: מדוע לא אימן גרשון מעולם את נבחרת ישראל?

שבת 08 דצמבר 2007
שלמה חסיד

על עובדה מרכזית אחת אין ויכוח: פיני גרשון הוא כיום המאמן המעוטר והמצליח ביותר בכדורסל הישראלי. גרשון הוביל את מכבי תל אביב ל- 3 זכיות בתואר האירופי ולעוד  שני גמרים צמודים שהוכרעו לחובתו של פיני ממש לפני שריקת הסיום.

אם לא יקרה שום דבר בלתי צפוי יקצור גרשון פרי נוסף להצלחתו ויוצג השבוע באופן רשמי כמאמן נבחרת בולגריה. למרות השבחים הרבים וההערכה המקצועית בקרב אנשי המקצוע בארץ רבים מחובבי הכדורסל תוהים איך למרות הרקורד המרשים לא אימן גרשון מעולם את נבחרת ישראל.  

מה שמדהים בסיפורו של גרשון זה שהוא גם מעולם לא היה קרוב לאימון הנבחרת. לא זכור כל משא ומתן עימו או ששמו עלה בישיבות האיגוד. כאמור, שום מילה אחרת מלבד "מדהים" יכולה לתאר את המצב.

 איתן רוב, יושב ראש הועדה המקצועית באיגוד הכדורסל הוא האיש המרכזי בהליך בחירת מאמן הלאומי.  לדברי רוב, גרשון ויתר על תפקיד מאמן הנבחרת למרות שהוצע לו. רוב אמר ל telesport : "פנינו בעבר לגרשון והיינו בסוג של דיאלוג במשך שלושה חודשים. דיברנו איתו ובסוף הוא הודיע שהוא לא מעוניין בתפקיד. אני חושב שרצונו של אדם כבודו ואין לי טענה אליו שהוא חתם בנבחרת בולגריה. אבל בהחלט הייתי רוצה לראות אותו מאמן בשלב מסוים גם את נבחרת ישראל". 

יושב ראש האיגוד ירמי אולמרט מתאר מציאות מעט שונה: "לא פנינו לגרשון והוא מעולם לא היה מועמד. שאלנו אותו כאחת הדמויות המרכזיות בכדורסל הישראלי מה צריך לעשות בנבחרת הלאומית והוא השיב שהוא לא יכול לקחת על עצמו את האתגר כי הוא עובר דירה. התייעצנו איתו אך צביקה שרף סומן כמועמד הבכיר והיה קונצנזוס מוחלט לגביו". 

אחד ממכריו של גרשון אומר ש"פיני לא מתאים לאמן את הנבחרת. הוא לא יכול לעבוד עם העסקנים באיגוד כי הוא טיפוס אחר. אם הוא היה עובד באיגוד, הוא היה מתפטר אחרי שבוע. אין לאיגוד גם תקציב להעסיק אותו. עם כל הכבוד, צביקה שרף ומולי קצורין עבדו רק בנבחרת ואין מצב שגרשון היה עובד בשביל כמה אלפי שקלים בחודש. הוא טיפוס אחר מצביקה שרף".

באירופה מתקשים להבין איך זה קרה. עיתונאי אירופאי בכיר מעלה אפשרות סאטירית כי נבחרת בולגריה תאזרח את שחקני של אולימפיאקוס, בה מאמן גרשון וזה ההסבר היחיד שלהם לזכיה באחד הממאנים הטובים באירופה. העיתונאי אמר ל telesport: "אף אחד לא חלם שפיני, שנמצא ברוב השנה ביוון, לא יחזור בקיץ לישראל אלא ייסע לעבוד בבולגריה. פיני הוא אחד שחוזר לישראל בכל הזדמנות כי הוא קשור מאוד למשפחתו ולאימו. אז איך הוא נוסע לבולגריה אחרי שתקופה ארוכה בה בכלל לא חשב לאמן נבחרת לאומית? קראתי איפשהו שהבולגרים מתכוונים לאזרח שחקנים של אולימפיאקוס וכבר עכשיו יש בקבוצה שחקן בעל אזרחות בולגרית (הרכז רודריק בלקני - ש.ח.). עם זאת אני לא יודע העם יש קשר להחתמה של גרשון לבין העניין הזה". 

אריק קריין סוכנו של גרשון מתקשה להסביר את כשלון השיחות בין פיני לאיגוד הכדורסל הישראלי. קריין: "אני לא יודע מה קרה שם. בנוגע לבולגרים, אני יכול לספר שהמשא ומתן עדיין לא הושלם. יכול להיות שתהיה חתימה ויכול להיות שלא. הבולגרים רוצים לקחת אותו כדי שיעלה אותם לאליפות אירופה. הם לוקחים דמות מוכרת בשביל המשימה הקשה הזאת. גם להם וגם לפיני ברור שהתהליך לא ייקח שנה וגם לא שנתיים". 

מאמן אוסטנד הבלגית שרון דרוקר קושר את הבחירה בגרשון בעליית קרנם של המאמנים הישראלים באירופה: "פיני הוא שם דבר באירופה. השיטות שלו זוכות להצלחה והרבה מעתיקים ממנו תרגילים. למאמנים הישראלים יש שם טוב באירופה. פיני הוא מאמן מבוקש ודייויד בלאט אלוף אירופה עם רוסיה. הבולגרים מעוניינים באיש מקצוע שיצעיד את הכדורסל שלהם קדימה ולכן הבחירה בפיני לא מפתיעה אותי בכלל". אגב, דרוקר, עצמו היה מועמד לאמן את הנבחרת הבולגרית אך הדבר לא יצא אל הפועל.  

המאמן הוותיק רלף קליין היה  הישראלי הראשון שאימן נבחרת לאומית זרה. באמצע שנות ה 80 מונה קליין למאמן נבחרת גרמניה. קליין מפרגן לגרשון על המינוי הצפוי: "פיני מאמן גדול. לא מפתיע שהבולגרים רוצים אותו. למה הוא לא מאמן את ישראל? אף אחד לא צריך להתערב בשיקולים שלו. גם אני יצאתי לאמן את גרמניה. כל אחד צריך לקבל את ההחלטות שלו. ההצלחה של פיני עם בולגריה תביא כבוד לכדורסל הישראלי כי יגידו שמאמן ישראלי הצליח. זה בדיוק כמו שאם ספאחיה היה מצליח עם מכבי תל אביב היו אומרים שקרואטי הצליח".

אז אם יצליח בסופו של דבר להעלות את בולגריה על מפת הכדורסל יזכה גרשון לשבחים רבים אבל נבחרת הכחול לבן תמשיך להמתין למגע הזהב של חובב הדובדבנים. השאלה היא האם ציפייה זו היא בסך הכול ציפיית שווא?   

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק