סליחה ספורטאי, כבר תרמת?

הם אהודים וחיים את חיי הזוהר, אך השאלה היא מדוע רק בחנוכה אנו רואים אותם במסדרונות בתי החולים? בעולם הם תורמים הרבה יותר וכל הזמן. לידעית יחצ"ני הקבוצות

יום ראשון 09 דצמבר 2007
רועי רובינשטיין

זה קורה בכל חג חנוכה.  גדודי עיתונאים מתלווים עם קבוצות כדורסל או כדורגל לביקור של שעתיים במחלקות הילדים השונות בבתי החולים. החיוכים אמיתיים, כמו גם הדמעות והדיבורים על משמעות החיים ועל מזל. אבל כאן זה בדרך כלל נעצר, מאחורי הדלתות של מחלקה פנימית א' או ב'. הרחק משערי בתי החולים איש מספורטאינו לא יגיד מילה בתקשורת על מאבק ציבורי זה או אחר, לא יתרום מ-15 דקות התהילה שלו לקדם את כאבו של האחר או הפצת דברי בינה על מחלה חשוכת מרפא.

הצדק חייב להיכתב. יש לא מעט ספורטאים ישראלים שתורמים רבות גם לא לעיני המצלמות. כדי לשמור על כבודם ועל בקשתם לא נפרסם את שמם, רק נציין כי ישנם כמה ספורטאים מהאליטה של ספורטאי ישראל שמקדישים מזמנם ומכספם לא מעט כדי לעזור לאחרים. ובכל זאת, הם מעט מידי והסך הכללי של ספורטאי ישראל דל יחסית להכנסות הכספיות שלהם. 

מעבר לים, המצב שונה. הסופרסטארים הגדולים ביותר שגדלו במגרשי הכדורגל, טניס וכדורסל משקיעים לא רק מכספם, ולא רק בחגים,  אלא עושים רבות עבור מטרות נעלות. 

הבולט מביניהם הוא איך לא, לאנס ארמסטרונג, שבקיץ 2006 סחף אחריו מיליוני אנשים אל מעבר להרי הפירנאים בצרפת, היישר אל העמותה שהקים למען מחקר הסרטן. זה אולי היה צמיד צהוב קטן, אך המסר שהעביר ארמסטרונג לעולם היה חזק וברור, אפשר לנצח את המחלה, אפשר וצריך גם לתמוך באלו שנאבקים בה. 

לא שוכחים את המולדת הענייה

נדמה ששיאני התורמים הם אלו שפרחו אל גדולתם מהרחובות המלוכלכים והרעבים של יבשת אפריקה, אותם שחקנים שילדים חולמים להיות כמותם בלילות, מעניקים יום יום חיים לילדים אחרים. 

בשבוע שעבר הודיע שחקן פנרבחצ'ה ונבחרת גאנה סטפאן אפיאה, כי הוא עתיד להקים חנות ענק באיסטנבול, בה ימכור בגדים בעיצובו, וכי כל רווחיה יתרמו להקמת מערך ביטוח לאומי ובתי החולים בערים הפחות המפותחות של מולדתו. אפיאה אינו האפריקאי היחיד שתורם למטרות צדקה ממעבר לים, זו כבר השנה השנייה ברציפות בה קשרה של אברטון, ג'וזף יאבו הניגרי תורם כ-300 מלגות לימודים לבני עמו להם אף הקים אקדמיה לכדורגל במחוז אוגני. 
 
השניים שעובדים שעות על גבי שעות למען המטרות הקדושות הללו זכו לפתיחת הדלת של ניגרי אחר, נאווקאו קאנו. חלוצה המצטיין של פורטסמות' מסבסד זה כבר עשור ניתוחי לב לילדים בצמד בתי החולים שהקים במולדתו. כיום מנותחים בבתי החולים הללו אליהם מגיעים ילדים בעלי בעיות לב מכל היבשת, כ-250 מטופלים בשנה, "להציל נפש אחת זה הרבה, אז 250 כל שנה, זו הרגשה שזכייה בשום גביע לא תעניק לי".

אחריות ציבורית גם בדרום אמריקה

הכדורגלנים האפריקאים אולי ניצבים בקדמת הבמה כשמדברים על עבודה התנדבותית או תרומה בספורט העולמי, אך גם שחקנים שגדלו בשכונות הפחים של דרום אמריקה לא שוכחים היכן הלב אמור להימצא. 

ביבשת שהביאה לנו את האסאדו והסמבה, יש מלאי עצום של סיפורים נפלאים על תרומה של ספורטאים לקהילתם. לפעמים תרומתם מתחילה במקרה, כמו בסיפורו של רונאלדיניו, שבמהלך ביקור מולדת בשנה שעברה גילה את המצוקה של הילדים בשכונת ילדותו והקים בית ספר חדש בכדי שאלו יוכלו להרחיב את אופקיהם. 

"אני יודע איך החיים נראים ברחובות הללו",  אמר כוכב ברצלונה בראיון לפני מספר חודשים, "אני מודע מהיכן הגעתי ולאן, לכן האנשים הללו תמיד מהווים חלק מחיי". מאמנו של רונאלדיניו בנבחרת ברזיל, דונגה, וחברו לקישור הסלאסאו, גילברטו סילבה, נדבקו בנדיבותו של הכוכב. השניים הקימו בשנה האחרונה ליגת כדורגל רחוב, אשר מאפשרת לחסרי הבית של ריו מעט הנאה, ואף שכר עבור ארגון כל תחרות ותחרות.

אך עם כל הכבוד לברזילאים, זהו  יריבם הארגנטינאי הוותיק, חבאייר זאנטי אשר מחזיק ברשת התרומות הרחבה ביותר בדרום אמריקה. סיפור תרומתו החל לפני מספר שנים, כשהקים את עמותת  pupi,  אגודה אשר מספקת לימודים ותזונה נכונה לאלפי ילדים בבאונס איירס. מאוחר יותר חבר לחברו אסטבאן קמביאסו, כשהשניים פתחו מרכזי תמיכה ארציים שמספקים את אותו שירות לעשרות אלפי נערים בארגנטינה. "בלב הספורט תמיד עומדים הערכים, תמיד האמנתי כי הפרסום שלנו חייב לבוא לצד המחויבויות הציבוריות שלנו," אמר זאנטי בפתיחת אחד מבתי הספר של העמותה לפני כחודש וחצי.

תרומה קבוצתית מצפון לונדון

כל אלו שהוזכרו אולי ייחשבו בעיניכם כמלאכים, אך הדוגמא האחרונה מוכיחה כי גם המועדונים העשירים ביותר, נותנים לאחרים. קבוצת טוטנהאם האנגלית, משקיעה בכל שנה לא פחות מארבע מיליון וחצי דולרים בכפר sos  לילדים ברוזנברג, דרום אפריקה. השחקנים תורמים מתלושי השכר שלהם לפרויקט, ואף מחויבים לבקר בכפר אחת לשנה במסגרת הפעילויות של הקבוצה. הכפר עצמו הינו רק אחד מתוך מאות ברחבי העולם, כפרים להם מעניקים הכוכבים הגדולים ביותר דוגמת רוד ואן ניסטלרוי, אנדרי שבצ'נקו ו-ווין רוני תרומה שנתית כוללת של 25 מיליון יורו.

נוכח סיפורים אלו, הגיע הזמן שהספורטאים שלנו יגלו בגרות. יראו נכונות ומעל להכל יגלו כי פח השמן של ליבם יכול לחולל ניסים גם לפני ואחרי חג האורים, וכי אין שום סיבה שאנו לא נדע על כך.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק