רדו מהשופטים

נכון שהשופטים טועים לפעמים אבל לא זכור לי מקרה שבו שחקן החמיץ פנדל ומנע מקבוצתו ניצחון והדרישה כלפיו הייתה להשעות אותו למספר שבועות על מנת שילמד את הלקח.

יום שני 10 דצמבר 2007
שלומי לויה

יכול להיות שאם לירן ליאני היה מאשר את השער העצמי של דוד אמסלם, בני יהודה הייתה קוטעת את רצף ההפסדים ויוצאת לדרך חדשה ובהחלט יש לקבוצה את כל הסיבות לחוש תסכול, מרמור, כעס, אכזבה או כל מילה שלילית אחרת שתתאר את ההרגשה של מישהו שדפקו אותו. 

גם במכבי חיפה קראנו השבוע גורמים מדברים על כך שלשופטים קל להרחיק שחקנים של הקבוצה, כאילו שהברכייה של דקל קינן הייתה יכולה להישאר בלי תגובה. באופן כללי, אין מחזור משחקים שבו נציגי קבוצה כזו או אחרת לא באים בטענות כלפי השיפוט ולפעמים יש בהחלט בתלונות אלו ממש.

אלא, שעם כל הצער שבדבר, טעויות שיפוט הן חלק מהמשחק הזה, שכולנו כ"כ אוהבים ומה שעושה אותו למשחק הכי פופולארי בעולם. טעויות שיפוט היו, ישנן ויהיו חלק ממשחק הכדורגל וצריך לדעת להשלים איתן. אין לי שום ספק שאף שופט לא עושה בכוונה או טועה במזיד. זו הנחת היסוד. מספיקה הצליבה בתקשורת, החגיגה אחרי כל טעות והרצון שהשופט הטועה יוגלה ללא אפשרות לשוב למולדת כדי להבין ששופטים עושים את הכל על מנת למזער טעויות למינימום. 

זה מעצבן ומבאס ששופט לא רואה פנדל. זה מכעיס ששופט מאשר נבדל או מוציא צהוב שלא לצורך שאחריו עבירה אחרת שמחייבת צהוב הופכת לכרטיס אדום ומשנה את מאזן הכוחות במגרש, אבל מי שמצוי במערכת מכיר את החולשות האלו מהיום שלבש בגדי ספורט.
שופט וקווניו מקבלים עשרות אם לא מאות החלטות במהלך 90 הדקות וסביר להניח שאין הצלחה של 100% בקבלת כל אותן החלטות. האם כל אחד מאיתנו, בעבודתו, תמיד עושה את הפעולה הנכונה? אף פעם לא טועה? 

החלטה נכונה של שופט תלויה בזווית, בצפיפות השחקנים, במיקום השופט ובפרמטרים נוספים תומכי החלטה נכונה. שחקנים בכל העולם מרוויחים משכורות ששופטים יכולים לחלום עליהן ולהם מותר לתפוס יום חלש, לא לפגוע ולהחמיץ מול שער ריק או לתת לשחקן יריב לפרפר אותם על המקום ולעקוף אותם בלי לאותת. יתרה מזו, מאמן שמזהה עייפות או חולשה של שחקן יכול פשוט להחליף אותו בשחקן אחר, טרי ורענן יותר. 

לשופט אין את הפריבילגיה הזו. גם אחרי שגמע מספר לא מבוטל של קילומטרים, עדיין מצפים ממנו להיות קל כאיילה ולהיות בכל מקום על המגרש כדי לראות את הכל ואוי ואבוי לו ולראשו אם יעז לקבל החלטה שגויה. אבל גם בגוף של השופטים זורמת חומצת החלב וגם הם מתעייפים. זרימת החמצן למוח, שוב בדיוק כמו 22 השחקנים שרצים על המגרש, הופכת איטית יותר ככל שחולפות הדקות. גם כאן חלק מכללי המשחק הוא שלשחקנים פעילים סולחים יותר בקלות, לשופטים לא. 

לא זכור לי מקרה שבו שחקן החמיץ פנדל ומנע מקבוצתו ניצחון והדרישה כלפיו הייתה להשעות אותו למספר שבועות על מנת שילמד את הלקח. השעיית שופטים, לעומת זאת, היא דרישה לגיטימית. ועוד לא דיברנו על שחקני התיאטרון שצוללים ברחבה ומנסים להטעות שופטים, על אלו שנראים כאילו אין מנוס מפינויים באמבולנס לאור הסיבובים המרשימים שהם מתגלגלים על הדשא אחרי תיקול רגיל לחלוטין ועוד מקרים ידועים שעליהם לא נותנים כלל את הדין. גם עם הדברים האלה, שאינם ספורטיביים, השופטים צריכים להתמודד. לפעמים הם מצליחים, לפעמים הם כושלים, אבל בכל מקרה הם אלו שישלמו את המחיר על חוסר בפייר פליי של השחקנים.
במהפכת התקשורת של השנים האחרונות, שבה הטלוויזיה מצלמת כל מהלך במספר זוויות ומספר כיוונים, הביקורת על עבודת השופטים קפדנית ומדוקדקת מאי פעם. לשופט אין את האפשרות לראות פעם אחר פעם בנחת הילוכים חוזרים של המהלך על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה. הוא צריך להחליט מהר תוך כדי תנועה. לפעמים מספיק למצמץ ופספסת את המהלך. השופטים נבחנים בכלים שאין להם ובכך נעשה להם עוול.

שמתם לב כמה פעמים שדרי משחקים קובעים קביעה נחרצת ומשנים בזריזות את אותה קביעה אחרי שהם צופים באינספור של הילוכים חוזרים? יתרה מזו, יש מקרים שגם אחרי צפייה בהילוכים חוזרים אין תמימות דעים בין השדר לבין הפרשן שלו וכל אחד נשאר איתן בדעתו. האחד אומר פנדל. השני אומר הצגה. האם שופטי הכדורסל שלנו לא טועים? האם כל שריקה שלהם משקפת את מהלך המשחק נכונה? אבל בכדורסל מבינים שטעויות שיפוט הן חלק מהמשחק והביקורת כלפי השופטים היא לא טעונה כמו בכדורגל.

היו כנים עם עצמכם ותשאלו האם בכל מהלך שהעיניים שלכם מצליחות לתפוס במהלך משחק אתם בטוחים במאה האחוזים? ואם התשובה היא שאין לכם ביטחון מלא, אז למה לא להעניק את אותו קרדיט לשופטים? קחו מקרה של כדור שנבעט במהירות עצומה, פוגע במשקוף, ניתז לקרקע וחוזר לשדה המשחק. לכו קבלו החלטה ממרחק של 40 מטר אם היה שער או לא. גם הקוונים לא תמיד יכולים להיות בטוחים שהכדור עבר את השער. כל עוד לא יהיה מכשור אלקטרוני שיבשר בצורה ודאית אם הכדור עבר או לא עבר במלוא היקפו את קו השער, אנחנו סומכים על החלטה אנושית וטיבה וטבעה של החלטה אנושית היא גם לטעות. 

דורות שלמים צמחו על אגדות שיפוט כמו אברהם קליין, האחים משה וחיים אשכנזי ושמות אחרים של שופטים גדולים. הם באמת היו עילויי שיפוט, אבל אני בטוח שהקונצנזוס לגביהם היה נסדק במציאות הטלוויזיונית של היום, שפשוט חושפת לאור את ערוותם של השופטים. גם אותם ענקי שיפוט עשו טעויות ושגו, אבל הביקורת על עבודתם המקצועית והכלים לבחינת עבודתם לא היו מפותחים כמו היום.

יש כאלה שחושבים תמיד שהדשא של השכן ירוק יותר ומדי פעם עולה פה הרעיון של הבאת שופטים מחו"ל. ואני אומר, תבחרו ליגה באירופה, כל ליגה שתרצו ותיווכחו שגם שם שופטים טועים, ממציאים עבירות ונבדלים שלא היו ולא נבראו וגם לא רואים דברים ברורים שכל יושבי האצטדיון לא מבינים כיצד חמקו מעיניהם. הזיכרון האנושי הוא קצר, אבל אם תפשפשו בו מעט תיזכרו בטעויות שיפוט נוראיות במונדיאל האחרון, גם מצידם של שופטים שנחשבים בכירים וטובים ושהשיפוט הוא המקצוע ממנו הם מתפרנסים בכבוד ולא עוד מקצוע להשלמה הכנסה או תחביב. 

אין באמור ברשימה זו כדי לתת לשופטים רישיון לטעות ולפטור אותם משיפור כושרם הגופני, מעמידה נכונה במגרש וברצון בלתי מתפשר ובלתי נגמר ללמוד, להשתפר ולהיות טובים יותר. אלא שהחשיבה שהקפאת שופט אחרי טעות והשעייתו היא זו שתביא את הישועה חייבת לעבור עיון מחודש וחשיבה מחודשת.    

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק