הפנסיון ברעננה לא הועיל

הגרלת מונדיאל 2010 זימנה לדרור קשטן את יוון אלופת אירופה. השבוע נזכרנו באחד המשחקים החלשים של ישראל מול יוון כשהמדינה עוד היתה צעירה וההכנות שנערכו בפנסיון לא הועילו על כר הדשא שהפך לקרח

יום רביעי 12 דצמבר 2007
אשר גולדברג
הדבר הכי מדהים בסיפור הבא הוא שלמעשה הרבה לא השתנה, לפחות מבחינת ההכנות. נבחרת ישראל תתכונן גם לטורניר המוקדמות הבא במקומות ארעיים, ללא בית נבחרות ועל פי המחיר הנמוך שיושג באחד מבתי המלון באזור  תל אביב.

וכך, סביר להניח שלקראת המפגש מול יוון במוקדמות המונדיאל שוב נערוך הכנות שלא מזכירות במאום נבחרת מקצוענית אמיתית, בדיוק כפי שקרה כשהמדינה היתה רק בת 5.

כאמור,  נבחרת יוון, אלופת אירופה, היא אחת מיריבותיה של ישראל במוקדמות מונדיאל 2010 שיתקיים בדרום אפריקה.  מסורת המפגשים על הכרטיס למונדיאל נגד יוון החלה ב-1938 אז הפסדנו (נבחרת ארץ ישראל) בדרך למונדיאל בצרפת ליוונים בת"א 3-1 ובאתונה 1-0.

בהגרלת מוקדמות מונדיאל 1954 בשוויץ נקבע כי ישראל תפגוש את יוגוסלביה ויוון.  מאמן נבחרת ישראל היה ג'רי בית-הלוי אשר 15 שנים קודם (ב-1938) שיחק כחלוץ בנבחרת ארץ ישראל בהפסד באתונה. 

מרכיב הנבחרת (המנג'ר) היה ארתור באר שייסד ב-1909 את קבוצת הכדורגל הכח וינה. את מחנה האימונים בן השבוע ערכה הנבחרת ב"פנסיון רעננה". נבחרת ישראל נחתה באתונה ביום חורפי גשום, ושוכנה במלון "אקרופול פאלאס", בו שוכנה בעבר נבחרת ארץ-ישראל.

המשחק נקבע להיערך באיצטדיונה של פאנאתינאיקוס באותו מקום בו הפסדנו  ב-1938. הפירסומת סביב המשחק הייתה רבה, בעיקר בגלל הפסדה של נבחרת אתונה  לנבחרת תל אביב 0-5, שלושה שבועות קודם. הכותרת הראשית בעיתון הספורט היווני הייתה: "היזהרו מהחתול הישראלי גלזר".

והם אכן נזהרו. ב-1 בנובמבר 1953, מילאו 28 אלף צופים את מגרשה של פאנאתיניקוס, רבים מהם נכחו גם במשחק שהיה ב-1938. על דשא ניתן היה רק לחלום מאחר שהמגרש היה קרח מדשא. 

נבחרת ישראל ובראשה הקפטן, אלי פוקס, עלתה ראשונה בתלבושת כחולה-לבנה. 
היוונים עם הקפטן, רוסידיס, עלו בצבעים הפוכים של לבן-כחול. רוסידיס גבר על פוקס בהגרלת בחירת כיוון ההתקפה. 

הרכב ישראל: יעקב חודורוב, דוביד שויצר, מוסיק ליטבק, אשר בלוט, יצחק שניאור, אלי פוקס, מאיר טוביאש, יוסף גולדשטיין, שייע גלזר, צביקה סטודינסקי (אברהם גינזבורג), יוסף מרימוביץ.

הרכב יוון: מנדולוסיס, רוסידיס, מורטיס, ניבידיס, סוליס, פוליס, עמנואלידיס, דארביס, פטרופולוס, באביס,דרוסוס. שופט המשחק היה האיטלקי, ראנצו מאסיי.

המחצית הראשונה הסתיימה בתיקו מאופס, בגלל יכולתם המצויינת של שני השוערים, חודורוב ומנדולוסיס שבלמו בעיטותיהם של: גלזר, פוקס, טוביאש, מורטיס ודרוסוס.

חוקי הכדורגל של אותם ימים איפשרו חילוף בודד עד לפני סיום המחצית הראשונה . המאמן, בית-הלוי, הוציא את סטודינסקי ממכבי ת"א והכניס במקומו את חלוץ הפועל רחובות, אברהם גינזבורג.

בדקה ה-52 הוכרע המשחק כשעמנואלידיס העביר כדור לתוך רחבת ה-16. ההגנה הישראלית לא הרחיקה ואיפשרה לבאביס לבעוט בכדור המקפץ, בעיטת נעץ לפינה הימנית הגבוהה,0-1 ליוונים.

בשובה של הנבחרת לבית המלון המתין להם מוכר הערמונים. הוא ביקש מהמתורגמן להגיד לשחקנים כי ראה את המשחק בין שתי הנבחרות ב-1938 ושהנבחרת הקודמת הייתה טובה יותר. המאמן, בית-הלוי, לחש חזרה: "הוא צודק ב-100 אחוזים".

מאתונה, יצאה הנבחרת שלנו למשחק הבא במוקדמות המונדיאל, בעיר סקופיה מול נבחרת יוגוסלביה ועל משחק זה נרחיב בפעם הבאה. 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק