ואולי זה לא הפתרון

שלושה מאמנים עזבו העונה את קבוצותיהם עקב חולשה. שלושת המחליפים שלהם כשלו. אז מי אמר שהחלפת מאמן היא הפיתרון? מאמן בכיר: "הבעיה שלפעמים זה גם מצליח"

יום ראשון 16 דצמבר 2007
אשר גולדברג
 מאז ומתמיד נוהגות קבוצות כדורגל המצויות במשבר לשלוח את המאמנים הביתה. זו מין שיטה שמטרתה לזעזע את המערכת וכך אולי להגיע לניצחונות. אלא שהסטטיסטיקה מלמדת שבעונה הנוכחית, לפחות בליגת העל, לא זה המצב.

העונה החלה בפיטוריו של אלי כהן אחרי ההפסד למכבי פתח תקוה וההופעות המביכות בגביע אופ"א ומול מ.ס אשדוד. ניר לוין הגיע כמחליף ואיתו השיגה הקבוצה ארבעה הפסדים רצופים. 
לפני כשלושה שבועות פוטר גיא לוזון מהפועל תל אביב. המחליפים שלו היו יוסי אבוקסיס ורון ציבלין שאירחו בבית את עירוני קרית שמונה והפסידו. אלי גוטמן שהגיע כמושיע קיבל משחק מעט יותר קשה - מכבי נתניה, שוב בבלומפילד. זה נגמר עם 0:1 בלבד לנתניה.  בטדי הוא שוב הפסיד.

לפני כשבוע וחצי התפטר ניצן שירזי מבני יהודה. היריבה של אלי כהן היתה נוחה יחסית, הפועל כפר סבא. זה נגמר עם שניים ברשת של החניכים החדשים של כהן.


משה סיני, עוזר המאמן הלאומי, נגד התופעה: "אני נגד החלפת מאמנים, ועובדה שזה לא מצליח. אני במקום הקבוצות הייתי עומד מאחורי המאמנים. שלא יובן לא נכון, לא לעמוד בכל מחיר, אבל עדיין לתת גיבוי אמיתי. לא למראית עין, אלא למאמנים שלהם. החלפת מאמנים אינה ערובה להצלחה. הקבוצות צריכות עוד לפני שהן ממנות את המאמנים שלהם לבדוק היטב את הסחורה, לעשות סקר שוק, ורק אחרי שהם בטוחים -למנות מאמן. אבל אחרי שכבר מינו מאמן, יש לעמוד מאחוריו גם אם הקבוצה לא מצליחה, ובשום אופן לא למהר ולהחליף, כי זה לא עובד".

ניר קלינגר, שלפני שנתיים פוטר ממכבי תל אביב (עימה זכה לפני כן באליפות והעפיל לליגת האלופות) , משקיף על התופעה מקפריסין: "החלפת מאמן לפעמים מתבררת בתור אקט חיובי. אין מה להכחיש שכשהמאמן הולך הביתה עובר תהליך על הקבוצה. שחקנים כבר לא יכולים להסתתר מאחורי המאמן שאולי הגן עליהם ואין להם ברירה אלא לתת את הכול. אני יכול לבשר שתופעה כזו לא ייחודית רק לארץ, ובכל מקום בעולם כשלא הולך - אז המאמן הוא הראשון לשלם את המחיר. איך אומרים בכדורגל? אי אפשר להחליף חצי קבוצה אז שולחים הביתה את המאמן שצריך לקחת אחריות על התוצאות. רק מה? שוכחים שהפטנט הזה של החלפת מאמן לא תמיד עובד. כי הצרות נשארות, והמאמן החדש לא תמיד מביא את השינוי".

מאמן בכיר שלא הסכים לחשוף את זהותו מנסה להסביר: "הבעיה שבשנה שעברה זה הצליח מעבר למצופה. מה שקרה הרי היה מדהים. בית"ר ירושלים החליפה מאמן וזכתה באליפות. הרצליה החליפה את עטר ונשארה בליגה. עטר הגיע במקום גוטמן לנתניה וסיים שני. אפילו אשדוד הצליחה עם אלון חזן כמאמן חדש  והקבוצה היחידה שהחלפת המאמן לא עשתה לה טוב היתה הפועל תל אביב. מאידך, ראשי הפועל פתח תקוה עם לחמן והכח עמידר עם מלמיליאן לא החליפו מאמנים והקבוצות ירדו ליגה. השיטה כאילו הוכיחה את עצמה. ואתם חושבים שבסוף העונה לא יהיה מי שיחגוג שהחלפת המאמנים הצליחה? צריך  לזכור שכרגע שלושת קבוצות התחתית החליפו מאמנים וגם אלון חזן אולי יוחלף. אז לא יכול להיות שכל הקבוצות האלה ירדו ליגה. מישהו הרי ישאר ויגיד שהחילוף היה מוצדק".

שייע פייגנבוים, הידוע כמושייע מסכים: "אקט של החלפת מאמן יכול להביא שינוי ויכול להביא גם לתוצאנה הפוכה. תלוי מי הקבוצה, מי המאמן, מה המצב, ומה הדינמיקה בתוך המערכת. זה לא פשוט לבוא מבחוץ ולהביא שינוי. בשביל שקבוצה שהפסידה כמה פעמים ברציפות תחזור למסלול הנצחונו צריכים להתקיים כמה תנאים. זה לא רק פסיכולוגי. צריך לאתר את נקודת התורפה של הקבוצה, ודברים כאלה לוקחים זמן. זה לא ביום אחד".

ויקי פרץ, שהיה עוזרו של אלי כהן שפוטר ממכבי תל אביב: "לגבי המקרה שלנו אין בכלל ספק   שהמערכת היתה צריכה לגלות יותר סבלנות כלפי אלי. הוא הלך הביתה אחרי שני משחקים, ועובדה שהמחליף שלו ניר לוין  לא עשה תוצאות טובות יותר ממנו. החלפת מאמן זה לא תמיד מה שיעשה את ההבדל, במיוחד אם המאמן שהלך הביתה הוא עם קבלות מוכחות כמו אלי. אני מאחל למכבי הצלחה, אבל בינתיים היא עדיין בתחתית למרות שעבר סיבוב שלם מאז שאלי פוטר. זה אומר דרשני. החלפת המאמן במקרה הזה לא הביאה את התוצאות, וקבוצות אחרות יכולות ללמוד מכך".

 זאביק זלצר, מאמן נבחרות הנוער מסכם: "לצערי בכדורגל, ולא רק הישראלי, אין יותר מדי סבלנות כלפי המאמנים. נכשלת? לך הביתה, יבוא מישהו אחר. בדרך כלל שינוי לא בא ביום אחד וזו אגדה לחשוב שמאמן מחליף מביא אוטומטית את הניצחון. נכון, יש לפיטורי מאמן אפקט פסיכולוגי על השחקנים, אבל אני חד משמעית נגד פיטורי מאמנים בשליפה, ולפני שהם קיבלו הזדמנות אמיתית  וכנה לחלץ את המערכת. אבל זה לא שפיטורי מאמנים לא עושים את העבודה. הנה אברהם גרנט בצ'לסי כן הצליח להחזיר את הקבוצה לצמרת".

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק