b

כנראה שאין לזה פתרון

יובל נעים רוצה אירופה. גם אלי גוטמן. יצחק שום מתנדנד באלקי ואברהם גרנט בדרך לליגה עם ווסטהאם. למה הישראלים ממשיכים להאמין שבאירופה יהיה להם טוב יותר? נסינו לברר והאמת שלא ממש הצלחנו

יום שלישי 28 אוקטובר 2008
שלמה חסיד
אלי גוטמן מועמד לאמן בעונה הבאה באוסטריה. הפרסום של השורה הזו הופיעה בלכי התקושרת, בישראל, גרמניה ואוסטריה כבר שערות פעמים. גם המועמדות הנוכחית לאוסטריה וינה, לא מפתיעה. גוטמן חלם ורוצה אירופה.

השבוע עזב יובל נעים את הפועל פתח תקווה. מיד לאחר מכן הוא כבר סימן א המטרה- אירופה. קפריסים במוקד. למה? אולי שם לא יתערבו לו יותר מידי.

 ניר קלינגר חזר בקיץ לישראל אחרי שנים של החלפת קבוצות באי השכן. בכלל, &nbsɰ; המאמנים הישראליים שאימנו בחו"ל סיימו את הרומנים שלהם אחרי עונה אחת. קלינגר החליף בחמש שנים חמש קבוצות. . אברהם  גרנט שרד בצ'לסי פחות מעונה. גם בפורטסמות הוא שרד פחות מעונה ואת ווסטהאם הוא יוריד כנראה לליגת Ӕמשנה.

 אייל לחמן שרד בהארט אוף אוק רק חצי שנה.  יצחק שום זכה בדאבל ביוון ועזב ולאחר מכן אימן מספר חודשים ברוסיה  ובולגריה. באמצע העונה הוא מונה למאמן אלקי הקפריסאית ומעמוד לא ברור.

אלי גוטמן יۦא לשתי גיחות בנות שנה בקפריסין וגם יוסי מזרחי בילה באי השכן חצי שנה לפני שחזר למ.ס אשדוד.

דני נוימן שחקן העבר ופרשן ההווה מנסה להסביר: "מאמן ישראלי בחו"ל נתקל בכמה בעיות. כשהוא מנצח אין לו בעיה, הוא̠הכי גדול וכולם מפרגנים לו. כשהוא מפסיד מתחיל סביבו מחול שדים ובחו"ל אין לו אפשרות לפעול כמו שפועלים פה. מקורבים ודברים כאלה. שם המנטאליות שונה, קשה מאוד לעצור את כדור השלג ובסוף זה נגמר בפיטורין"

אחד שבילה בחו"ל לא מעט הוא המאמߟ ויקי פרץ ששיחק בצרפת וליווה את בנו, עומר, כשנה בשטרסבורג. פרץ אומר ש"יש לנו בארץ מאמנים טובים, כשאתה מגיע לאירופה הרבה פעמים אתה נתקל בפוליטיקות, כוחות שוק שלמאמן אין שליטה עליהם. סוכנים חזקים, קהל תובעני ודברים כאלה"̮ 

אז זה מאבק אבוד מראש?

"אני לא חושב שלמאמן הישראלי יש הרבה כוח באירופה, לא מכירים אותנו מספיק, לא יודעים עלינו ויש חוסר הערכה כלפי המאמנים הישראלים וגם מי שעושה עבודה טובה אחרי שנה גומר בחוץ"
ȍ
כאמור, אייל לחמן ניסה את כוחו דווקא באפריקה בקבוצת הארטס אוף הוק. לחמן מספר ש"בעיקרון זה קשה, אבל אני לא חושב שיש בעיה ספציפית של מאמנים ישראליים בחו"ל. במקרה שלי, יש לי אפילו  שתי הצעות מקבוצות צמרת בגאנה. הבעיה עם אפריקה היא במרחקĮ זה לא אירופה ששם אחרי 4 שעות טיסה אני פוגש את המשפחה. זה 20 שעות לכל כיוון ולכן ביטלתי את זה". 

באירופה לא סופרים איתנו

"אני חושב שאחרי ההצלחה של גרנט בצ'לסי כולם הבינו שהמאמנים הישראליים מאמנים טӕבים ונמשיך לראות מאמנים יוצאים לחול וממשיכים שם"

נסינו גם לשאול את דעתו של מאמן זר שאימן בישראל ושמכיר היטב את הקושי להשתלב במדינה זרה. נבן ספאחיה, היה מאמן זר בארץ והיה אולי הכי מבוקר. ספאחיה: "הבעיה היא לא של מאמנים ישראליים בחו"ל ולא של מאמני כדורסל זרים במכבי. הבעיה היא שמעמד המאמן נחלש. הוא הראשון ללכת הביתה הוא הראשון שאשם, בזמן שכל בר דעת מבין שלא רק המאמן אשם, במקרה הטוב יש לו חלק בהפסדים של הקבוצה, המאמן לא מקבל את השכר של הכוכבים וכל האחריות עליו".

יש לך עצה לישראלים?

"אין מה לעשות, זה האכזריות של המקצוע, אף אחד לא הכריח אותנו לעבוד בזה, גם אני לקחתי אליפות בספרד עם טאו ויטוריה, ולאחר מכן האלצתי לחפש עבודה"

תגובות

טלספורט בפייסבוק