נגד ברדה ונגד הסטטיסטיקה

לקראת משחקה של מכבי חיפה מול גנק, כמה פרטי טריוויה ופרטים סטטיסטיים שלאו דווקא אמורים לעשות טוב לאלישע לוי לקראת צמד משחקי הפלייאוף על ההעפלה לשלב הבתים של ליגת האלופות

יום רביעי 17 אוגוסט 2011
שלמה חסיד
קרוב ל-20 שנה חלפו מאז החלו הקבוצות הישראליות להשתתף במשחקי מוקדמות ליגת האלופות. לקח כמעט עשור לקבוצה הראשונה להעפיל לשלב הבתים של הליגה, ובמהלך כל שנות קיום ליגת האלופות רק ארבע פעמים קבוצות ישראליות השתתפו במפעל היוקרתי.

לקראת צמד המשחקים של מכבי חיפה מול גנק, אלופת בלגיה, להלן כמה פרטי טריוויה ופרטים סטטיסטיים שלא בטוח שאמורים לעודד את שחקני מכבי חיפה לקראת המשחקים.

למכבי חיפה זו הופעה ראשונה אי פעם מולĠקבוצה בלגית במשחקי גביעי אירופה השונים, כולל במשחקי גביע האינטרטוטו, מפעל  שנערך בעבר.  המאזן הכללי של קבוצות ישראליות מול קבוצות בלגיות הוא עגום. 7 משחקים נערכו - רק 2 ניצחונות ישראלים והשאר הפסדים. לא נרשם במשחקים אפילו לא תיקו אחד.
Ȋ
אלישע לוי הוא המאמן הרביעי שזוכה ל-2 הזדמנויות להעפיל לצמד משחקי הכרעה על הכרטיס לליגת האלופות. אלי גוטמן זכה ב-2 הזדמנויות, עם הפועל חיפה נכשל ועם הפועל תל-אביב, ועשה זאת. רוני לוי הפסיד פעמיים במשחקי ההכרעה מול רוזנבורג ומול ליברפול. דרור קשטן הפסיד בכמה הזדמנויות  שהיו לו  עם מכבי תל אביב מול גראהסופרס ועם בית"ר ירושלים לבנפיקה ולספורטינג ליסבון. לאלישע לוי נכון להיום יש 100 אחוזי הצלחה לאחר שגבר עם מכבי חיפה לפני שנתיים על קבוצת רד בול זלצבורג.

מתוך הנחה שאליניב ברדה ישחק, הוא יהיה לשחקן הישראלי השני ב-20 השנה האחרונות שמתמודד מול קבוצה ישראלית במסגרת גביעי אירופה. הראשון היה אייל ברקוביץ', אבל מדובר באירוע זניח - אייל עשה זאת ߑדקות האחרונות של משחק הגומלין של סלטיק מול הפועל ת"א בגביע אופ"א, כשבשני המשחקים ניצחה סלטיק. אגב, דניאל דה רידר שיחק ואף כבש במדי אייאקס מול מכבי תל אביב בליגת האלופות בשנת 2004, אלא שדה רידר אמנם בן לישראלית ומדבר עברית אך מתוך בחירה אינו מחזיק בתעודת זהות ישראלית.

מתוך שלוש הפעמים שקבוצות ישראליות העפילו לליגת האלופות, פעמיים משחק הגומלין בצמד משחקי ההכרעה, נערך בישראל ובכל מקרה ב-3 הפעמים הקבוצה הישראלית ניצחה את המשחק הראשון. מעולם לא קרה שבשלב המכריע על הכרטיס לליגת האלופות הקבەצה הישראלית תנצח את המשחק הראשון ולא תעפיל לשלב הבתים. אגב, מעולם לא קרה בשום מסגרת שקבוצה ישראלית תנצח את המשחק הראשון בחוץ ולא תעפיל לשלב הבא. מספר פעמים שקבוצה ישראלית ניצחה את המשחק הראשון בבית ולא העפילה לשלב הבא הוא קטן במיוחד ומדובר בדר"כ בשלבים המוקדמים של המשחקים.

למכבי חיפה היו כבר 5 הזדמנויות של מרחק משחק אחד מהעפלה לליגת האלופות. יצחק שום ואלישע לוי הצליחו במשימה, רוני לוי נכשל פעמיים וגיורא שפיגל ב-1994 נכשל מול זלצבורג, אז היה שמה קזינו זצלבורג. 

הערב ייערךȠהמשחק השישי אי פעם של מכבי חיפה באצטדיון ר"ג במסגרת שקשורה לליגת האלופות. המאזן הוא עגום: חיפה ניצחה לפני שנתיים את זלצבורג והעפילה לליגת האלופות, אבל בשאר המשחקים הפסידה בר"ג. חיפה הפסידה 3 פעמים בליגת האלופות לפני שנתיים והפסידה בהארכה 3:2 לרוזנבורג במשחק הכואב והבלתי נשכח בקיץ 2004. 

תגובות

טלספורט בפייסבוק